banner333

banner309

Okullara 422 Kişilik İstihdam

Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Gümüşhane il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine 9 ay süreli 422 kişilik ödenek sağlandı.

Gümüşhane 14.09.2020, 11:15
Okullara 422 Kişilik İstihdam
banner400

Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Gümüşhane il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine 9 ay süreli 422 kişilik ödenek sağlandı.

Covid-19 salgını nedeniyle Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüklerinde başvuru alınmayacak programa başvurular: 14 Eylül-18 Eylül tarihleri arasında https://esube.iskur.gov.tr, e-devlet internet sitesinden ve ALO 170 iletişim hattı üzerinden online olarak yapılacak.

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen çalışmak isteyen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğünde uygulanmak üzere Bakım Onarım ve Temizlik ile Güvenlik alanında 9 ay süreyle Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 375’i Bakım Onarım ve Temizlik alanında, 47’si Güvenlik olmak üzere Gümüşhane’ye toplam 422 kişilik ödenek tahsis edildi.

PROGRAMA KATILMA ŞARTLARI İSE ŞÖYLE: 

a) Kuruma kayıtlı işsiz olmak; TYP’ ye başvuru tarihinden önceki son bir aylık sürede sigortalı olmamak.
b) Bir katılımcı 27.09.2017 tarihinden itibaren TYP’den en fazla yirmi dört ay yararlanabilir.
c) 18 yaşını tamamlamış,19 yaşından gün almış olmak.
d) Emekli, yaşlılık, dul ve yetim, malullük ve ölüm aylığı, almamak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında belirtilen aylıklardan herhangi birisini almamasını ifade eder. İş göremezlik ödeneği alanlar TYP’ye katılabilir.
e) Öğrenci olmamak; açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç): TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla kişinin açık öğretim dışında herhangi bir resmi ya da özel eğitim kurumunda öğrenci olmamasını ifade eder Uzaktan eğitim alanlar TYP’ye katılamaz.
f) TYP’lere; program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir. 
g) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücret miktarının bir buçuk katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.
h) TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olabilecek olan başvurular geçersiz sayılır.  Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz. 
ı) Güvenlik Görevlisi olarak programa başvuru yapacakların özel güvenlik kimlik kartına sahip olması ve özel güvenlik kimlik kartının, program süresince geçerli olması gerekmektedir.
2020-2021 Eğitim-Öğretim dönemi için planlanan Toplum Yararına Programın Öğrencilerimize, Velilerimize, Milli Eğitim Camiasına ve Katılımcılara hayırlı uğurlu olmasını diliyor, Okullarımızda görev alacak personelimizin başarılı ve özverili bir çalışma dönemi geçirmelerini temenni ediyorum.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52