banner333

banner309

Mevlid Kandili Mesajları

Gümüşhane'de 28 Ekim Çarşamba gecesi idrak edilecek olan Mevlid Kandili için yayımlanan kutlama mesajları.

Gümüşhane 27.10.2020, 20:40
Mevlid Kandili Mesajları
banner400

Gümüşhane'de 28 Ekim Çarşamba gecesi idrak edilecek olan Mevlid Kandili için yayımlanan kutlama mesajları.

VALİ KAMURAN TAŞBİLEK

“Yüce dinimiz İslam’ı bizlere öğreten, adalet, merhamet ve muhabbet peygamberi Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)'in dünyaya teşriflerinin yıl dönümü olan Mevlid Kandili’ni, bir kez daha birlik ve beraberlik duyguları içinde idrak etmenin mutluluğuna erişmiş bulunmaktayız.

Âlemlere rahmet olarak ve kurtuluş müjdecisi olarak gönderilen, yaşantısıyla ve ahlâkıyla insanlığa örnek olarak insanlığın ufkunu aydınlatan Peygamber Efendimiz’in dünyayı onurlandırdığı bu mübarek geceyi, kendimizi sorgulamamız ve Allah’ın sonsuz merhametinden faydalanabilmemiz için bir vesile olarak görmeli ve en güzel şekilde değerlendirmeliyiz.

Bu vesileyle, Mevlid Kandili’nin ülkemize ve İslâm âlemine birlik, beraberlik ve huzur getirmesini Yüce Mevlâ’dan niyaz ediyor, tüm hemşehrilerimizin Mevlid Kandili’ni tebrik ediyorum.”

MİLLETVEKİLLERİ HACI OSMAN AKGÜL, CİHAN PEKTAŞ

“Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) 'in dünyayı teşriflerinin 1449. yıldönümü olan mübarek Mevlid Kandili’ne ulaşmanın huzuru içerisindeyiz.

Mevlid Kandili; Peygamber Efendimizin insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, kerem ve cömertliğini kısaca insanlığa sunduğu yüce değerleri anlayıp hayatımızı onun örnek ahlakıyla güzelleştireceğimiz bir tazeleme vaktidir. Sevgili Peygamberimiz ile anlam bulan bu hakikat ve değerleri, yani sünnet-i seniyyeyi idrak etmek ve yarınlara taşımak biz müminlerin Allah’a, Resulüne ve insanlığa karşı en büyük vazifesidir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) 'in dünyayı teşriflerinin yıl dönümü olan 
Mevlid Kandili’nin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini Yüce Mevlâ’dan niyaz eder; değerli hemşehrilerimizin, milletimizin ve bütün İslam âleminin Mevlid Kandilini tebrik ederiz.”

BELEDİYE BAŞKANI ERCAN ÇİMEN

“Mevlid Kandili, Müslümanların sınırsız af ve merhamet sahibi yüce Allah'a sığınarak günahlardan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilme fırsatını yakalayabilecekleri müstesna gecelerden birisidir. Mevlid Kandili, Hz. Muhammed'i ve onun bütün insanlığa vermiş olduğu mesajı, layıkıyla anlamak için önemli bir vesiledir. İnsanlığa rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimizin doğumu vesilesiyle kutladığımız Mevlid Kandili, hayatımızda vazgeçilmez günlerin en başında geliyor. Sevgili Peygamberimizin hayata gelmesiyle birlikte, insanlığın önünde aydınlık bir devir açılmıştır. Bütün Müslümanlar için her zaman örnek olmuştur. Mevlid Kandili, Peygamberimizin insanlığa bıraktığı mirası anlamak için önemli bir fırsattır. Güzel ahlakıyla, engin hoşgörüsüyle, adaletiyle, merhametiyle, mütevazılığıyla bütün insanlığa kucak açan örnek bir şahsiyetti. Onun yaşayışı, onun hadis-i şerifleri, onun sünneti sayesinde insanlığın önünde aydınlık bir devir başlamıştır. Hz. Muhammed'in, Yüce Allah'ın bütün insanlara en büyük nimetlerinden olduğunu belirttiği mesajında, "O’nun rehberliğinde insanlar aydınlanmaya, kötülükler iyiliğe dönüşmeye başladı. Bu duygu ve düşüncelerle sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in dünyayı şereflendirmesinin yıl dönümü olan Mevlit Kandil’inin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini diliyorum" ifadelerini kullandı.

REKTÖR PROF. DR. HALİL İBRAHİM ZEYBEK

“27 Şubat’ta Regaib Kandili, 21 Mart’ta Mirac Kandili, 7 Nisan’da Berat Kandili ve 19 Mayıs’ta da Kadir Gecesi’ni idrak ettiğimiz kandillerin sonuncusu olan ve 28 Ekim Çarşamba gecesi idrak edeceğimiz Mevlid Kandili’ni kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yılın son kandili olan Mevlid Kandili insanlığın kurtuluşu ve âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in doğum gecesidir. Hz. Peygamberimiz (SAV) bütün insanlık için bir yol gösterici, ilahi bir nur, sönmeyen bir kandildir. Onun doğumu insanlık tarihinin en önemli hadiselerinden biridir. Çünkü Yüce Allah onu bütün âlemlere rahmet olarak göndermiştir. İslam dini aynı zamanda bir ahlak dini olarak insanlığı kurtuluşa ve hidayete davet etmektedir. Bizler de bu mübarek günün hidayetine erişmek vesilesi ile dinimizin bizden istediği sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine gayret göstermeliyiz. Peygamberimizin yaratılış gayesine uygun yaşatmayı gaye edinen anlayışı bugün İslam coğrafyasında ve dünyada yeterince uygulanamamıştır. Günümüzde insanlık gıybet, hastalık, şiddet ve terör gibi musibetlerle boğuşur olmuştur. Tüm bunlardan kurtulmak için öncelikle kendimizden başlayarak iyiliği, güzelliği ve barışı hayata yaymalı, öğrenmeli ve öğretmeliyiz. Bu mübarek gecenin bizlere büyük anlamlar ve vazifeler yüklediğinin farkına varmalı ‘eşref-i mahlukat’ olmalıyız. Dilerim ki bu kandil, doğum gününü kutladığımız sevgili peygamberimizin o güzel ahlakını yeniden hatırlamaya vesile olur.
Bu mübarek gecenin anlamına ve önemine vakıf olabilmek temennisi ile tüm İslam aleminin, Gümüşhaneli hemşerilerimizin ve Gümüşhane Üniversitesi ailesinin Mevlid Kandili’ni tebrik eder, Kandilin hayırlara vesile olmasını dilerim.”

AK PARTİ İL BAŞKANI AV.CELALETTİN KÖSE

“Kâinatın Efendisi Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa ( S.A.V ) ‘in dünyaya teşriflerinin bu mutlu günü, tüm İslam âlemine mübarek olsun “ dedi. 
AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Av. Celalettin Köse’ mesajı şu şekilde sürdürdü; “Yüce Allah, insanlığın yaradılışından itibaren dünya ve ahiret saadeti için peygamberler göndermiştir. Mevlid Kandili; insanlığa hakkı, hakikati, adaleti, merhameti anlatan; hukuku, hikmeti ve güzel ahlakı gösteren bu nebevî silsilenin son peygamberi olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in dünyaya teşrif ettiği gecedir. Mevlid Kandili; birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma duygularımızın daha da pekişmesine, güçlenmesine vesile olacak en değerli gecelerdendir. Bu düşüncelerle tüm İslam aleminin ve Gümüşhaneli hemşerilerimizin Mevlid kandilini kutluyor, bu müstesna gecenin ülkemize, milletimize ve Ümmet-i Muhammed’e hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:53