banner333

banner309

Kuş, Uluslararası Demokratlar Birliği'nin Genel Başkanı Oldu

Gümüşhaneli hemşehrimiz Köksal Kuş, Almanya’da bulunan Uluslararası Demokratlar Birliğinin (UID) Genel Başkanı seçildi.

Gümüşhane 02.02.2021, 22:57 15.02.2021, 10:13
Kuş, Uluslararası Demokratlar Birliği'nin Genel Başkanı Oldu
banner400

Gümüşhaneli hemşehrimiz Köksal Kuş, Almanya’da bulunan Uluslararası Demokratlar Birliğinin (UID) Genel Başkanı seçildi.

Almanya’nın Köln kentinde yapılan UID 7. Olağan Genel Kuruluna AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala ile Köln Başkonsolosu Turhan Kaya internet üzerinden video konferans yöntemiyle bağlandı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya katılımı ve UID eski başkanı Süleyman Çelik'in divan başkanlığında gerçekleştirilen genel kurul Almanya'nın Köln kentinde bulunan UID Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında delegeler oylarını internet üzerinden kullanırken, seçim sonucunda hemşehrimiz Köksal Kuş, UID'ın yeni genel başkanı oldu.

Kongrede yaptığı konuşmada Covid-19 salgını devam ederken hizmetlerin kesintiye uğramaması için kongreyi çevrim içi düzenlediklerini kaydeden Kuş, 2004 yılında kurulan Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iradesiyle tüm dünyadan gelen taleplere cevap verebilmek için 2018'de Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) ismini aldığını hatırlatarak, “Bu 17 yıl içinde, genel merkezde, bölgelerde ve şubelerde görev almış başkan ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. UID'in tüm varlığı ile yurt dışında yaşayan insanımıza, gönüldaşlarımıza ve tüm insanlığa bundan sonra da en üst düzeyde katkı sağlayacağını belirtmek istiyorum” dedi.

UID Genel Başkanı Köksal Kuş başkanlığında 8. Dönem MKYK Üyeleri şu isimlerden oluştu: Adem Taflan, Ahmet Günaydın, Ali Kılınç, Bilal Burhan Sali, Cahit Öner, Cihan Kankılıç,  Dr. Hayrullah Özcan, Dr. İsmail Öztürk, Dr. Sahra Şahin, Dursun Döngel, Erol Kesici, Fatih Zingal, Furkan Katırcıoğlu, Göksal Kadı, Halil Demir, Hatice Duman, İbrahim Tuncer, İsa Tıkıl, Lümeya Serbest, Mehmet Akkoç, Mehmet Kocagöl, Metin Şirin, Muhammet Demirkaya, Musa Şenel, Mustafa Nihat Köklü, Osman Gökalp, Ragıp Çoraklı, Refika İğdeli, Safiye Ulufer, Savaş Yarar, Seher Uygur, Serap Çoban, Serdar Yıldız, Sinan Kaplan, Talha Çelik, Tuğrul Selmanoğlu, Ünal Özaydın, Yasin Baş, Zuhal Aksoy.

Köksal Kuş kimdir?

1962 yılında Gümüşhane’de dünyaya geldi. İlk ve orta eğitimini Gümüşhane de okudu. Gümüşhane Ticaret Lisesi’ne kaydını yaptıran Kuş, burada eğitimini başarılı bir şekilde tamamladı. 

12 Eylül’e gelinmeden Ülkücü Hareket’e mensup bir genç olarak siyasetle tanışan Köksal Kuş, 1979 sonu Almanya’ya göç etmek zorunda kaldı. 

Kuş, Türkiye’deki şartlar dolayısı ile Almanya’ya yerleştikten sonra eğitim hayatına burada devam etti ve makina mühendisliği öğretiminden sonra inşaat sektöründeki çalışmalarına devam etti.
Almanya’da ticaret dünyasında istihdam sağlayan iş insanı Köksal Kuş, Ülkücü tedris ve terbiyeden gelen bir Almanya Türk’ü olarak, Alparslan Türkeş döneminde - 1990’larda Almanya Ülkücü Türk Dernekler Federasyonu’nun çeşitli kademelerinde görevler yaptı.

Türk ve Müslüman kimliğine önem veren ve 2013’ten 2016’ya kadar dönemin UETD günümüzde UID Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Kuş, 28 Şubat 2016’da yapılan 5.Olağan Kongre’de tekrar MKYK’ya seçilmişti. 

Türkçe yanı sıra Almanca ve İngilizce dillerini konuşan Köksal Kuş, 24 Ocak 2021’de UID genel başkanı seçildi. Kuş, evli ve 6 çocuk babasıdır.

Kaynak: https://www.esrefkerkuklu.com/m/haberler/koksal-kus-uid-genel-baskani-oldu-koksal-kus-kimdir-h3368.html 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Temmuz 2024
İmsak 03:11
Güneş 05:01
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:56
Yatsı 21:38