banner333

banner309

Karaca Mağarasına bayram tatilinde rekor ziyaretçi

Gümüşhane’nin 150 milyon yıl yaşındaki Karaca Mağarasını 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde 11 bin kişi ziyaret etti.

Gümüşhane 13.07.2016, 09:04 13.07.2016, 09:05
Karaca Mağarasına bayram tatilinde rekor ziyaretçi
banner400

 Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırlarında bulunan ve bölge turizminin gözbebeği konumundaki dünyaca ünlü damlataşı Karaca Mağarası, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde 10 bin 823 kişiyi ağırladı.

 

Sarkıt ve dikit yoğunluğu ile tavan yüksekliği açısından dünyanın sayılı mağaralarından birisi olan ve İl Özel İdaresi tarafından işletilen mağara 9 günlük uzun tatili fırsat bilen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oldu.

 

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, 15 Nisan’da ziyarete açılan mağarayı bugüne kadar toplam 28 bin 351 kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Akdoğan, 9 günlük bayram tatilinde ise 617’si yabancı olmak üzere toplam 10 bin 823 kişinin mağarayı ziyaret ettiğini kaydetti.

 

Yaklaşık 150 milyon yıl yaşında olduğu tahmin edilen mağaranın şehrin en önemli turizm merkezi olduğunu ifade eden Akdoğan, erime sonucu oluşan mağaraların en büyük ve en güzel örneklerinden, doğa harikası Karaca Mağarasının il merkezine 17 kilometre uzaklıkta ve Gümüşhane-Trabzon karayoluna çok yakın bir noktada olduğunu kaydetti.

 

Dolomitik kireçtaşlarının zengin yeraltı suları tarafından aşındırılmasıyla oluşan ve pasif karakterli bir mağara olan Karaca Mağarasının, yatay yönde gelişim gösteren, 6 ayrı salonun birleşmesinden bir araya geldiğini dile getiren Akdoğan, mağaradaki ılık ve nemli havanın astım hastalarına da iyi geldiğinin uzmanlar tarafından ifade edildiğini söyledi.

 

Denizden bin 550 metre yükseklikte bulunan ve 15 Nisan’da ziyarete açılan Karaca Mağarası’nın 15 Kasım’a kadar turizme açık tutulacağını ve bu tarihte bakıma alınacağını kaydeden Akdoğan, benzer mağaralar arasında en emsalsizlerinden birisi olan, damlataşı şekillerinin en güzel, en görkemli ve görenleri büyüleyici örneklerine sahip, görenlerin tekrar görmek istedikleri, UNESCO'nun Dünya Miras Listesine girecek güzellikte ve değerde bir mekan olan Karaca Mağarasını koruyarak, sürdürülebilir bir şekilde uzun yıllar ilin turizmine hizmet vermesi için gerekli çalışmaları yaptıklarını da sözlerine ekledi.

 

Yeşil yol kapsamında Karaca Mağarası sosyal tesislerinden mağara girişine kadar olan 450 metrelik bölümde yol genişletmesi, duvar, ferforje, doğal taş parke, aydınlatma ve beton kanal işi yapıldığını dile getiren Akdoğan, bu çalışmanın kısa süre içerisinde tamamlanacağını ayrıca ana yolda mağaraya kadar olan asfalt yolda da yine iyileştirme yapılacağını ifade etti.

 

KARACA MAĞARASI

 

Gümüşhane’nin Torul İlçesine bağlı Cebeli Köyü sınırları içerisinde bulunan Karaca Mağarası şehir merkezine 17 kilometre mesafede, denizden bin 550 metre yüksekliktedir. Gümüşhane-Trabzon karayolunun 12. kilometresinden kuzeye ayrılan 4 kilometrelik yolu takiben mağaraya ulaşılır. Mağaranın bulunduğu yerde kır kahvesi, dinlenme tesisleri gibi ziyaretçilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacakları öncül tesisler mevcuttur.

 

Damlataşı oluşumları bakından oldukça zengin olan Karaca Mağarasında, damlataşları çok çeşitli renk ve şekiller arz eder. Mağara içerisindeki sarkıtlar, dikitler, sütunlar, org desenli duvarlar, bayrak şekilleri ve perde damlataşları, mağara çiçekleri, mağara incileri, fil kulakları, traverten havuzları, traverten basamakları, mağara gülleri yer almaktadır.

 

Mağara yatay yönde gelişme göstermiş, elipse benzeyen dört ayrı salonun birbirine birleşmesinden meydana gelmiştir. Bu salonlardan ikisi çatlak sistemlerinden sızan suların oluşturulduğu duvar damlataşları ile ikiye bölünmüş ve salon sayısı altıya çıkmıştır. Mağaranın girişi bir insan boyu yükseklikte başlayıp içeriye doğru gidildikçe bir huni şekilde genişlemektedir.

 

Giriş noktasından en uç noktaya 150 metre uzunlukta, ortalama tavan yüksekliği 18 metre olan mağaranın toplam iç alanı yaklaşık bin 500 metrekaredir.

 

Karaca Mağarasının içerisinde belirgin bir hava hareketi söz konusu değildir. Bu sebeple mağara havasının nem oranı ağız kısmından içeriye doğru gidildikçe nispi bir artış gösterir. Yapılan ölçümlerde bu artış oranı ağız kısmında yüzde 65’ten yüzde 75'e çıkmaktadır. Mağara havası yaz mevsiminde dışarıya göre daha serin, kışın biraz daha sıcaktır. Bu özellikleri ile mağara, küçük bir mikroklima alanı olarak değerlendirilmektedir.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:01
Yatsı 21:50