banner333

banner309

Eticaret

Karaca Mağarası Yakınına Mermer Ocağı

TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilcisi  Yusuf Oral, Karaca Mağarasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Gümüşhane 25.07.2018, 09:25
Karaca Mağarası Yakınına Mermer Ocağı

İlimiz İkisu Köyü ‘’Bölge Trafik’’ mevkiinde açılması planlanan ve ÇED Sürecinde olan II. Grup mermer ocağı hakkında duyduğumuz endişelerden dolayı TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilciliği olarak bu kamuoyu paylaşımı yapmış bulunmaktayız.

Bahse konu olan ve açılması planlanan mermer ocağı İkisu yol denetim istasyonu kuzeyinde bulunan alanda olup Mermer ocağının açılması durumunda başta turizm alanında olmak üzere çevre ve tarımsal açıdan geri dönüşümü imkânsız sorunlarla karşılaşacağımız aşikârdır.

Yapılması planlanan mermer ocağı; Doğal güzellikleri için Gümüşhane’ye gelenlerin en uğrak yeri olan Karaca Mağarası giriş ağzı önünde bulunan seyir terasından hem kot farkından hem de arada herhangi bir engel olmamasından dolayı direkt olarak görünecek durumdadır.

Yerli ve yabancı turisti ilimize çekmek için son yıllarda verdiğimiz mücadele ortada iken bu mermer ocağına izin vermemiz durumunda Gümüşhane’ye getireceğimiz insanlara; ‘’dikine kesilmiş ve doğal görüntüsünü kaybetmiş’’ kaya bloklara bakmaya mahkûm edeceğiz.

Karaca Mağarası giriş ağzı rakımı yaklaşık olarak 1530 metredir. Karaca Mağarası giriş ağzına yaklaşık bin yedi yüz metre uzaklıkta açılması planlanan ve arada herhangi bir engel bulunmayan mermer ocağının ortalama rakımı ise 1255 metredir. Karaca mağarası seyir terasından bakıldığında büyük bir görsel şölen sunan, dik kayalardan oluşan ve adeta ürkütücü bir kanyon görünümünde olan vadi mermer ocağının yapılması durumunda görselliğini kaybedecektir.

Açılması planlanan taş ocağı Karaca Mağarasının yanı sıra bölgede bulunan Tarımsal alanları direkt olarak etkileyecektir. Gümüşhane-Trabzon Karayoluna 150 metreden başlayacak olan mermer ocağı karayolunda seyahat edenlerin görsel açıdan olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.

ÇED sürecinde olan II. Grup taş ocağı ile ilgili olarak görüşü ve izni alınacak olan kamu kurum ve kuruluşlarının konuya hassasiyet göstermelerini arzuluyoruz. Nitekim Gümüşhane Valisi Sayın Okay Memiş geçtiğimiz yılın ekim ayında yaptığı bir açıklamada ’’Karayolundan görülen noktalarına taş ocağı ruhsatı vermediklerini’’ özellikle belirtmiştir.

Karaca mağarasının kalıcı olarak korunabilmesi için mağaranın bulunduğu vadide kesinlikle bir koruma alanı sınırı çizilmeli ve karaca Mağarasının bölgede bulunan madencilik faaliyetlerinden direkt veya dolaylı olarak etkilenmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Doğal güzellikleri için şehrimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere görsel olarak olumsuz bir görüntü sunmamak adına bütün Gümüşhane Kamuoyunu konu hakkında ilgili olmaya ve tepki göstermeye davet ediyoruz.

Saygılarımızla.

Yorumlar (0)
18
hafif yağmur
Namaz Vakti 20 Ağustos 2022
İmsak 03:55
Güneş 05:29
Öğle 12:31
İkindi 16:18
Akşam 19:22
Yatsı 20:50