banner333

banner309

Kamu Görevlilerine Fazla Çalışma Yaptırılmayacak

Memur-Sen’in Toplu Sözleşme kazanamlarından biri daha uygulumaya geçti. Kamu’da fazla çalışma genelgesi resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Gümüşhane 16.04.2014, 22:17 16.04.2014, 22:19
Kamu Görevlilerine Fazla Çalışma Yaptırılmayacak
banner400

Memur-Sen’in  Toplu Sözleşme kazanamlarından biri daha  uygulumaya geçti. Kamu’da fazla çalışma genelgesi  resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Genelgeye göre kamu görevlilerine, belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılmayacak.

 

Memur-Sen’in  Toplu Sözleşme teklifleri arasında yer alan ve Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarna Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme'de varılan mutabakat çerçevesinde, fazla çalışma uygulamalarıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının genelde yer alan hususlara riayet etmeleri gerekiyor.

 

Genelgeye göre  Kamu görevlilerine, belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılmayacak. Fazla çalışma yaptırılmasının gerektiği zorunlu ve istisnai hallerde, fazladan çalışılan süreye ilişkin ücret, ilgili mevzuatı çerçevesinde ödenecek.

 

İlgili mevzuatı gereği fazla çalışma karşılığı ücret ödenememesi durumunda ise söz konusu kamu görevlilerine, başta 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ilgili maddesi ile 2009/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi'nin ilgili maddesi olmak üzere tabi oldukları mevzuat hükümleri çerçevesinde, yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilecek. Ancak bu suretle verilecek iznin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı içinde kullandırılabilecek.

 

Habib TANIŞ

Eğitim-Bir-Sen

Bşk.Yard.                                                                                                                                                   Veli AĞAÇ

                                                                                                                                                        Memur Sen İl Başkanı

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:00
Yatsı 21:49