banner333

banner309

Gümüşhane’ye Özel Hediyelik Eşyalar Üretilecek

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Gümüşhane’nin tarihi, doğal ve kültürel güzellikleriyle eşsiz turizm destinasyonlarını yansıtacak özel tasarım hediyelik eşya koleksiyonu oluşturmak için harekete geçti.

Gümüşhane 07.10.2021, 20:32
Gümüşhane’ye Özel Hediyelik Eşyalar Üretilecek
banner400

Şehrin turizm kimliğini yansıtacak, modernize edilmiş, marka değeri taşıyan, özel tasarım hediyelik eşya koleksiyonunun oluşturulmaya yönelik ODTÜ öğretim Görevlisi Sezgin Akan tarafından yapılan tasarım çalışmaları değerlendirme toplantısında katılımcılarla paylaşıldı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından düzenlenen ve Vali Yardımcısı Mustafa Pala başkanlığında Halk Eğitimi Merkezi Salonunda gerçekleştirilen Gümüşhane Hediyelik Eşya Tasarım Değerlendirme toplantısında Akan tarafından yapılan tasarımlar katılımcılarla paylaşılarak Gümüşhane’yi temsil edecek tasarımlar değerlendirildi.

Toplantıya Gümüşhane Valiliği, Gümüşhane Belediyesi, İl Özel İdaresi, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası, Kelkit Sanayi ve Ticaret Odası, Gümüşhane Üniversitesi akademisyenleri, turizm ve pestil köme sektörü temsilcileri, halk eğitimi merkezlerinin temsilcileri ve DOKA uzmanları katıldı.

Proje sonucu marka tasarım çalışmalarının tamamlanmasıyla Gümüşhane’nin turizm kimliğinin tasarlanması, hediyelik eşyalara uygulanması ve şehrin modern yüzüyle günümüz turistlerine cazip ürünlerin oluşturulması, yerel üreticilerin de tasarım ürünleri üretmesiyle sosyal kalkınmanın gerçekleşmesi hedefleniyor.

Yapılan değerlendirme çalışmasının ardından Gümüşhane Marka Değeri taşıyan hediyelik ürünlerinin üretiminin takibi ve satış kanallarının oluşturulması Gümüşhane Valiliği ve İl Özel İdaresi nezdinde yürütüleceği öğrenildi.

Benzer bir çalışma 2020 Yılında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından Artvin’de yapılmış, Hediyelik Eşya Tasarım Çalışması neticesinde ortaya çıkan hediyelik ürünler 2021 yılından itibaren Artvin Valiliğince “Artvin Marka Ürünler Satış Noktaları”nda satışı yapılmaya başlanmıştı.

Artvin'de yapılan çalışma sonucu belirlenen örnekleri görmek için aşağıdaki fotoğrafa tıklayarak büyütebilirsiniz. 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:00
Yatsı 21:48