banner333

banner309

Gümüşhane TSO Dipsiz Göl Hakkında Basın Açıklaması Yaptı

Gümüşhane ilimizin merkez Dumanlı köyü sınırları içinde yer alan ve mahalli olarak “DİPSİZ GÖL” olarak adlandırılan mevkide Trabzon’da ikamet eden iki vatandaşımızın yazılı müracaatı üzerine yasal olarak yapılan define arama kazısı ile ilgili gelişen olaylar üzerine bir açıklama gereği hasıl olmuştur.

Gümüşhane 20.11.2019, 10:25 20.11.2019, 14:47
Gümüşhane TSO Dipsiz Göl Hakkında Basın Açıklaması Yaptı
banner400

KAMUOYUNA DUYURU

Gümüşhane ilimizin merkez Dumanlı köyü sınırları içinde yer alan ve mahalli olarak “DİPSİZ GÖL” olarak adlandırılan mevkide Trabzon’da ikamet eden iki vatandaşımızın yazılı müracaatı üzerine yasal olarak yapılan define arama kazısı ile ilgili gelişen olaylar üzerine bir açıklama gereği hasıl olmuştur.


Güzel ülkemizin ve şehrimizin cennet köşelerinden bir olan merkez Dumanlı köyünde yer alan “Dipsiz Göl” bölgesinde devletin mevzuatı gereği yetkili müdürlükten alınan ruhsatla define arama kazısının Allah’ın bir lütfu ve yaşam kaynağımız olan güzelim çevreye zarar verilmeden yapılması herkes gibi Gümüşhaneliler olarak da bizim en önde gelen düşüncemizdir.


Gümüşhane Valimiz Sayın Kamuran Taşbilek başta olmak üzere diğer yetkililerimizde bu anlayış ve hassasiyet içinde görevlerini yürütmektedirler. Alınan izin doğrultusunda Dipsiz Göl bölgesinde adı geçen çalışma yapılırken meydana gelmiş olan tahribat her şeyden önce biz Gümüşhanelileri rahatsız etmiştir. Dumanlıdaki çapı yaklaşık 28 metre olan göl’ün boşaltılması yanlıştır ve asla kabul edilemez.
Ayrıca gölün eski haline getirilmesi de kazıyı yapanlara aittir ve onların sorumluluğunda olmalıdır.


Dipsiz Göl’de meydana gelen ve kastı aşan çalışmalara Sayın Valimiz Kamuran Taşbilek anında müdahale etmiş ve gerekli engelleme ve önlem çalışmalarını başlatarak ilgili idari işlemler yürütülmektedir. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ında yaşanan olayları yakından takip etmesi ve ilgili talimatları da Gümüşhaneliler olarak bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Sadece Dumanlıdaki dipsiz göl dediğimiz ve çapı 28 metre olan göl’ün sit alanı ilan edilmesi yetmez. Yaylalarımızın da bu tür yanlış uygulamalara maruz kalmaması için sit alanı ilan edilmesini bekliyoruz.


Devletimizin ve tüm Gümüşhanelilerin yakından takip ettikleri bu olayla ilgili günlerdir ulusal, bölgesel ve yerel yayın yapan görsel ve yazılı medya ile sosyal medya araçları üzerinden haber kaynağı doğrulanmamış yanlış görsel içeriklerle yapılan haberler doğru değildir. Yazılı ve görsel basında kazı yapılan göl olarak gösterilen görüntüler merkez Dört Konak köyündeki dipsiz göle ait görüntülerdir.


 Arama yapılan göl ile basın yayın organlarında insanlara gösterilen göl aynı değildir. Bu yanlış söylemler üzerinden başta Gümüşhaneli yöneticilerimiz olmak üzere Gümüşhaneli hemşerilerimiz töhmet altında bırakılarak duyarsız bir doğa düşmanı gibi gösterilmektedir. Bu tarz yaklaşımlar ve açıklamalar Gümüşhaneliler olarak bizleri fazlasıyla üzmüştür. Bu kabul edilemez bir durumdur. Gümüşhaneliler ve Gümüşhane Valisi asla duyarsız değildir. Valimiz Sayın Kamuran Taşbilek Gümüşhane sevgisini,  çevreye ve doğaya olan yüksek hassasiyetini  yaylalarımızdaki kaçak yapıları yıkarak göstermiştir. Sayın valimizin kaçak yayla villalarının yıkılma kararı ve doğanın kaçak yapılar ile işgal edilmesine karşı vermiş olduğu mücadele çok doğru bir karardır. Valimize bu mücadelesi için teşekkür ediyoruz. Yaylalarımızın talan edilmesine bundan sonrada müsaade ettirmeyeceğine inanıyoruz.


Yurdumuzun istiklalinde ve istikbalinde her zaman var olan Gümüşhane’mizin hak etmediği olumsuzluklarla anılması bizleri ve bütün Gümüşhanelileri fazlasıyla rahatsız etmektedir. Ülke kamuoyu iyi bilir ki, vatan, millet, devlet, maneviyat, bayrak ve çevre ile ilgili ülkemizin en hassa illerinin başında Gümüşhane gelir.


Bizler Gümüşhaneliler olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrada bütün milli, manevi ve çevresel değerlerimizin korunmasında hep en ön safta olacağız.
Dipsiz gölle ilgili gelişmelerin kastı aşarak siyasi ve şahsi rant devşirme noktasına gelmemesi ve bu olay bahane edilerek Gümüşhanelilerin ve Gümüşhaneli yöneticilerin zan altında bırakılmaması ilgili çevrelerden ve kamuoyundan özel isteğimizdir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


TÜRK-İŞ İl Temsilcisi- İLYAS KOCAMAN
TESK İl Temsilcisi- BEYLER KARA
Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı- RIFAT ÇİLENK
Bakkallar ve Manifaturacılar Odası Bşk.- LEYLA BOSTANCI
MEMUR-SEN İl Temsilcisi- MUSA UNCU
TZOB- Ziraat Odası Başkanı-ADEM OKUR
TÜRKİYE KAMU –SEN-M.FEVZİ AKÇAY
Gümüşhane Sanatkarlar Odası Bşk.- YUSUF KULLUKÇU
Kamyoncular, Şoförler ve Otomobilciler  Odası Başkanı- MUHLİS ATALAY
Otelciler, Kahveciler, Lokantacılar ve İşçileri Odası Bşk.- MUSTAFA KARAKELLE
Gümüşhane Eğitim ve Kültür Derneği- HASAN PİR
Muhtarlar Derneği Başkanı- GÜRBÜZ DEMİR
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı- SEZAİ KÖPRÜLÜ
Çevre Koruma Dernek Başkanı- BEKİR SITKI ACET
Ensar Vakfı Başkanı- MÜCAHİT ATALAY
İlim Yayma Cemiyeti- TEMEL YILMAZ
Kadınlar Birliği Başkanı- AYNUR ÇUBUKÇU
GÜSİAD Başkanı- ARSLAN MURAT AKÇAY
TOBB Gümüşhane Kadın Girişimciler İcra Komitesi Başkanı-Aysun DALGIÇ
Ticaret ve Sanayi odası Meclis Başkanı- ADEM KÖSE
Ticaret ve Sanayi odası  Yönetim Kurulu Baş. Yard- KAMURAN GÜNDÜZ

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:53