banner333

banner309

Gümüşhane'de KKKA bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Başlıca kene tutunması veya keneyle temas sonucu bulaşabilen ve ölümle sonuçlanabilen bir virüsün sebep olduğuKırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ile ilgili Gümüşhane Halk Sağlığı Müdürlüğü Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar Sorumlu Hekimi Dr. Bilge Nur Türkfiliz tarafından Merkeze bağlı köy muhtarlarının katılımı ile bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Gümüşhane 30.05.2017, 19:23
Gümüşhane'de KKKA bilgilendirme toplantısı yapıldı.
banner400

KKKA

Başlıca kene tutunması veya keneyle temas sonucu bulaşabilen ve ölümle sonuçlanabilen bir virüsün sebep olduğuKırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ile ilgili Gümüşhane Halk Sağlığı Müdürlüğü Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar Sorumlu Hekimi Dr. Bilge Nur Türkfiliz tarafından Merkeze bağlı köy muhtarlarının katılımı ile bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte hastalığın bulaştırıcısı olan keneler aktif hale gelmekte, bu sebeple hastalık bahar ve yaz aylarında görülmekle beraber en çok HAZİRAN ve TEMMUZ aylarında ortaya çıktığını belirten Dr. Türkfiliz : “ İlimizde de vakalar görülmekle birlikte yıllardır süren eğitimler sonrası halkımızda artan bilince bağlı olarak her geçen yıl görülen vaka sayısı azalmaktadır. Son yıllarda görülen vakalar göz önüne alındığında özellikle şehir dışından gelen vatandaşlarımızda sıklıkla hastalık tablosu ortaya çıkmakta bu da gerekli koruma önlemlerini almakta yetersiz kalmalarına bağlanmaktadır.

Virüslerin başlıca bulaş yolları vücuda kene tutunması, kenelerin çıplak elle çıkarılması ya da ezilmesi, hasta insanların tükürük ve kan gibi vücut sıvılarına temas etmek, enfekte hayvanların kanları, vücut sıvıları ve dokularına korunmasız temas olduğunu belirten Dr. Bilge Nur Türkfiliz : “Hastalığın başlangıcında ateş, üşüme, titreme, yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, yüzde ve gözlerde kızarıklık, bulantı-kusma, ishal gibi her viral hastalıkta görülebilen ve gözden kaçabilen bulguları olmaktadır. Bu sebeple yaz aylarında kenelerin yoğun olarak bulunduğu yerler; özellikle hayvancılığın yapıldığı; orman kenarı, çalı ve çırpılı alanlar ile otlakların bulunduğu yerlerde bulunmuş kişilerin yukarda bahsi geçen bulguların görülmesi durumunda sağlık merkezlerine başvurması önerilmektedir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise çoklu organ yetmezliği, kanama ve ölüm gerçekleşebilmektedir. Hastalığın kuluçka süresi 10 günü bulabilmektedir. Kene tutunan veya kene ile temas eden kişiler kendilerini en az 10 gün süreyle; hasta insan ve hayvanların kan, vücut sıvıları ile doğrudan temas eden kişiler ise kendilerini 2 hafta süreyle takip etmelidir. Halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtilerin görülmesi halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler. Günümüzde hastalığa özel bir tedavi bulunmamakta hastalara ancak destek tedavisi verilebilmektedir. Henüz geçerliliği ispatlanmış bir aşısı da bulunmamaktadır. Bu sebeple hastalıkla mücadelede en önemli basamak korunma ve gerekli tedbirlerin alınmasıdır. Tarlaya, piknik alanı gibi riskli alanlara giderken vücutta açık yer kalmamasına özen gösterilmeli (pantolon paçaları çorapların içine sokulmalı), kenelerin kolay fark edilmesi için açık renkli elbiseler giyilmelidir. Kırsal alandan, orman kenarından ve tarladan dönüşte mutlaka vücut ve elbiseler kontrol edilmeli kene olup olmadığı araştırılmalıdır. Vücuda tutunan kene ne kadar erken çıkartılırsa hastalığa yakalanma riski de o kadar azalır.Vücutta kene görülür ise;Kene asla çıplak elle çıkartılmamalıdır!!! “ dedi.

Eldiven, naylon poşet veya bez parçası ile tutularak ya da ince uçlu bir pens veya varsa kene çıkartma kartı ile ezilmeden çıkarılmalıdır Çıkartılamıyorsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Vücuda tutunmuş olan kenenin üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, gaz yağı, kolonya) kesinlikle dökülmemeli, üzerine sigara bastırılmamalıdır. Kesinlikle keneler patlatılmamalıdır. Hastalık, hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanların kan ve idrar gibi vücut sıvılarına çıplak el ile temas edilmemelidir. Özetlemek gerekirse Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığında en önemli basamak korunmaktır. Bahar ve yaz aylarında gerekli önlemler alınmalı, hastalık bulgularına karşı tetikte olunmalıdır.

Keneyi Hafife Almayın, Tedbiri Elden Bırakmayın.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Temmuz 2024
İmsak 03:13
Güneş 05:02
Öğle 12:34
İkindi 16:30
Akşam 19:55
Yatsı 21:36