banner333

banner309

Gümüşhane'de Gençler İçin Motivasyon Semineri

Gümüşhane'de Ortaöğretim okullarında öğrenim gören ve 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek olan 12. Sınıf öğrencilerine “ Sınav Stresi, Kaygı Yönetimi ve Motivasyon” konulu seminer verildi.

Gümüşhane 04.03.2020, 12:15
Gümüşhane'de Gençler İçin Motivasyon Semineri
banner400

Gençler İçin Motivasyon Semineri

Ortaöğretim okullarında öğrenim gören ve 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek olan 12. Sınıf öğrencilerine “ Sınav Stresi, Kaygı Yönetimi ve Motivasyon” konulu seminer verildi.

Karşıyaka Mahallesi Muhtarlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında Gümüşhane Kültür Merkezinde verilen konferansa İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Karşıyaka Muhtarı Arzu Ay, Müdür Yardımcıları Mesut Olgun, İbrahim Taş, Şube Müdürü İlyas Günay ve öğrenciler katıldı.

Korku yenebileceğimiz bir duygu

Psikolog Fatma Adalet Şahin konuşmacı olarak katıldığı, Slayt gösterimi eşliğinde öğrencilere, sınav kaygısı ve bununla başa çıkabilmeleri konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Öğrencilerin aslında korkmamaları gereken bir durum olduğunu ifade eden Şahin, “ sınav korkusu ve kaygısı yine bizim kendi dünyamızın ortaya çıkardığı bir şeydir. İnsan var olmaya başladığı günden itibaren çok farklı sebepler doğrultusunda korku duygusuna kapılmaktadır. Bu kişinin kendini korumak istemesiyle alakalı bir durumdur. Bizler farkında olmadan pek çok çevresel etken dolayısıyla sınav karşısında kendimizi bir korumaya alıyor ve korku duygusuna kapılıyoruz. Bu etkili iletişim ve kaygıyı azaltıcı pek çok farklı çalışmaya üstesinden gelebileceğimiz bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Düzenli uyku ve yemek

Kaygıyı azaltıcı yöntemlerin öğrenciler üzerinde olumlu etkileri olduğunu ifade eden psikolog Fatma Adalet Şahin, “ özellikle doğru beslenme ve düzenli uyku sınava hazırlanan öğrencilerin uymsı gereken başlıca kurallardır. Sürekli masa başında çalışan öğrencilerin hareket imkanları kısıtlanıyor. Bu da bedeni ve zihni daha durağan hale getiriyor. Üzerine uyku düzensizliği ve düzensiz beslenme eklenince çok farklı bir durum ortaya çıkıyor. Evet, belki az uyumak sizlere fazla ders çalışma zamanı kazandırabilir ama bu zaman verimli değildir. Hayatınızda bir düzen olmalı ve bu düzenle çalışmalısınız. Özellikle spor yapmaya özen göstermeliniz. Okula giderken bir durak önceden inilerek yürüyünüz, ya da eve yürüyerek geliniz. Bedeninizi durağanlıktan kurtarmalı ve aktif, çalışır bir halde tutmalısınız. Bu durumun zihninize olan yansımaları tahmin edemeyeceğiniz kadar olumlu olacaktır” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, “Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Arzu Ay, muhtarlık olarak sosyal sorumluluk adına bu ülkenin geleceği olan gençlerimiz için bu sınav sistemine hazırlanan gençlerimize bir katkı sağlamak istedi. Bu konuda değerli hocamız Psikolog Fatma Adalet Şahin’i öğrencilerimizle buluşturmak istediler bizde bu Kurumumuz adına kabul ederek konferansı gerçekleştirdik. Muhtarı Arzu Ay’a ve Psikolog Fatma Adalet Şahin’e teşekkür ediyoruz.” dedi.

Sosyal sorumluluk projelerimiz devam edecek

Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Arzu Ay yaptığı teşekkür konuşmasında, “ çocuklarımız bizim her şeyimiz, onlar aydınlık yarınlarımızın teminatıdır. Bizlerin muhtar olarak tek görevi mahallemizdeki meseleler değildir. Mahallelerimizde yaşayan insanların hayatlarına dokunabilmek, onlara yardımcı olabilmek bizlerin en temel önceliklerinden biri olmalıdır. Bu sebeple bu tar sosyal sorumluluk projelerimizi artırarak devam edeceğiz” dedi.

Seminere katılan öğrencilere sınava hazırlanırken onları motive edecek etkili yöntemlerin anlatılması ile program sonlandırıldı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 26 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:29
Akşam 20:04
Yatsı 21:53