banner333

banner309

Eticaret

Gümüşhane'de Dünya Metroloji Günü Kutlandı.

Ölçüm bilimi anlamına gelen “Metroloji”nin tarihinin, binlerce yıl öncesine dayandığı bilinmektedir.

Gümüşhane 24.05.2017, 16:54 25.05.2017, 17:49
Gümüşhane'de Dünya Metroloji Günü Kutlandı.

DÜNYA METROLOJİ GÜNÜKUTLAMALARI İLİMİZDE BAŞLAMIŞTIR

Ölçüm bilimi anlamına gelen “Metroloji”nin tarihinin, binlerce yıl öncesine dayandığı bilinmektedir. Yıllar içerisinde ticaretin insan hayatında daha fazla yer almasıyla birlikte ülkeler arası ilişkiler de artmaya başlamış ve ülkeler arası farklı ölçüm birimleri ve yöntemleri kullanılmasından dolayı ticarette büyük sorunlar yaşanmıştır. Bunun neticesi olarak özellikle ağırlık ve uzunluk birimlerini karşılaştıracak, bu konuda birliği sağlayacak bir ölçme sistemine ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaç doğrultusunda hem ortak bir birimler sistemi oluşturmak hem de farklı ülkelerde gerçekleştirilen faaliyetler arasında koordinasyonu sağlamak amacıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun da aralarında bulunduğu 17 ülke tarafından 20 Mayıs 1875 tarihinde Paris’te Metre Konvansiyonu imzalanmıştır. Bu tarih günümüzde 80’den fazla ülkede olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinliklerle “Dünya Metroloji Günü” olarak kutlanmaktadır.

Metroloji konusunda bilinç ve farkındalığın arttırılması amacıyla kutlanan bu gün; metroloji alanında faaliyet gösteren iki önemli uluslararası kuruluş olan BIPM (Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu) ve OIML (Uluslararası Yasal Metroloji Teşkilatı) ortak çalışması ile organize edilmektedir. 20 Mayıs Dünya Metroloji Günü’nün ülkemizdeki kutlama faaliyetleri ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yürütülmektedir.

Bilim, teknoloji, inovasyon, sanayi, sağlık vb. birçok alanda çok önemli bir yere sahip olan ve bu özelliği ile toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren metroloji biliminin 20 Mayıs Dünya Metroloji Günü vasıtasıyla daha büyük kitlelere duyurulması ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Dünya Metroloji Günü’nün 2017 yılında ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. 20 Mayıs Dünya Metroloji Günü çerçevesinde yapılacak kutlama ve farkındalığı artırma etkinlikleri Gümüşhane Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü aracılığıyla il çapında gerçekleştirilecektir.

Yorumlar (1)
Bir dost:) 5 yıl önce
Metroloji ile meteoroloji tamamen ayrı şeyler. Haber ve başlıktaki fotoğraf alakasız olmuş.
20
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 18 Ağustos 2022
İmsak 03:54
Güneş 05:28
Öğle 12:31
İkindi 16:18
Akşam 19:24
Yatsı 20:52