banner333

banner309

Eyyüp İslamoğlu: Geleceğimiz İçin Kayıt Dışı Çalışmayın Çalıştırmayın!

Gümüşhane Sosyal Güvenlik İl Müdürü Eyyüp İSLAMOĞLU yazılı bir açıklama yaparak 2022 yılı Bilgilendirme ve Rehberlik faaliyetleri kapsamında açıklamalarda bulundu.

Gümüşhane 11.11.2022, 15:33
Eyyüp İslamoğlu: Geleceğimiz İçin Kayıt Dışı Çalışmayın Çalıştırmayın!
banner400

Gümüşhane İl Müdürü Eyyüp İSLAMOĞLU yaptığı açıklamasında, “ Sosyal Güvenlik Kurumunun Pirime tabi bir kurum olduğunu, 2021 yılında Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de COVİD-19 salgını ile Sosyal Güvenliğin önemi bir kez daha görülmüştür. Bu süreci başarı ile yönettik. İşverenlerimizin, sigortalılarımızın ve emeklilerimizin yanında olduk. İşverenlerimize prim ertelemeleri, sigorta primleri teşvikleri, borçlarının yapılandırılması ile sigortalılarımıza işten çıkış yasağı, kısa çalışma ve nakdi ücret desteği gibi ödeneklerle desteklendi. Sağlıkta borca bakılmadan kesintisiz hizmetlere devam edildi.

Normalleşme süreci ile kayıt dışı istihdamla mücadelemizi denetimin yanı sıra daha çok kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi kapsamında özellikle İnşaat, Tekstil ve Turizm ( Yiyecek ve içecek hizmetleri faaliyeti yürüten dahil) sektörlerinde hem bu hedef sektörlere özel hem de yerelde tüm meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını kapsayacak şekilde kuruluşlarının temsilcileriyle görüşülerek bilgilendirmeler ile farkındalık faaliyetlerinin düzenlenmesi ve kayırt dışı istihdamla mücadelede vatandaş odaklı bir yaklaşımla geniş katılımlı bir iletişim ağının oluşturulması amacıyla Kurumumuzun tüm taşra teşkilatı birimleri tarafından yerel medya unsurları kullanılarak sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri ile yabancı çalışanların sosyal güvenlik hakları ve çalışma izinleri konularında gerekli bilgilendirmelerin gerçekleştirilmesi kapsamında sahada olduklarını, Sigortasız işçi çalıştırmak sigortalı işçi çalıştırmaktan daha maliyetli ve riskli olduğunu,  İşyerinde Kayıt Dışı İstihdam tespiti halinde yüksek idari para cezaları ile karşılaşılacağını, İş Kazası durumunda adli ve ağır idari sorumluluklarının olacağını, Teşvik-Hibe ve kredilerden yararlanılamayacağını ifade ederek, Uygulanan idari para ceza miktarlarından örnekler verdi. 2022 yılı için ; Bir işçinin 1 gün dahi sigortasız çalıştığının tespit edilmesi halinde en az 12.942,00 TL. İş kazasının bildirilmemesi halinde iş yerinin büyüklüğü ve tehlike sınıf durumuna göre 20.898,00 TL’ye kadar , çalışma izni almadan yabancı işçi çalıştırılması durumunda 16.066,00 TL’ye kadar idari para cezaları söz konusu olabilir dedi.

İl Müdürü İSLAMOĞLU yazılı açıklamalarında ;

“Önceliğimizin Sosyal Güvenlik Kurumunun bütçe üzerindeki yükünü hafifletmek, kurumun aktüer yal dengesini iyileştirmek, aynı zamanda sosyal hakların kullanılmasını önleyen engelleri ortadan kaldırmak istediklerini belirterek, Bu hedefe ulaşmak için yoğun bir şekilde farkındalığı, toplumsal bilinci artırma, tüm aktörlere ulaşma gayretinde olduklarını,  cezalandırarak değil, daha çok eğiterek ve teşvik ederek kayıt dışılığı hedeflediğimiz oranlara çekmek istiyoruz. Kabul edilebilir rakama çekeceğimize inanıyoruz. Kayıt dışı istihdam ülke olarak hepimizin sorunu ve sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğini olumsuz etkilemekte, gelecek kuşakları da tehlikeye sokmaktadır. Bugün Türkiye’de iki kişi bir emekliyi finanse etmektedir. Bu da çalışan ve işveren üzerindeki yükleri git gide artırmaktadır. Kayıtlı çalışan sayısının artırılması sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğine katkıda bulunacak, aynı zamanda güvencesiz yaşayan birçok insanın geleceğe güvenle bakmasını sağlayacaktır. Bu sorunla tek başına Sosyal Güvenlik Kurumunun mücadelesi yeterli değil,  diğer kurumların, sivil toplum örgütleri, çalışanlar başta olmak üzere basınımızın ve ilgili tüm kesimlerin desteği büyük önem arz etmektedir” dedi.

İl Müdürü Eyyüp İSLAMOĞLU yaptığı açıklamasının devamında; Sosyal güvenlik, anayasal bir hak olarak Anayasa’nın 60’ıncı maddesinde yer alan “Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” hükmü ile güvence altına alınmıştır.  Çalışanların sosyal güvenlik sistemine dahil olmaları hak ve aynı zamanda bir yükümlülüktür. Çalışanlar kanunen bu hakkın yerine getirilip getirilmediğini işverenden isteme hakkına ve yerine getirilmediği takdirde de yasal yollara başvurma hakkına sahiptir. İşverenler açısından da; gerek kendisini gerekse yanında çalıştırdığı kişileri sosyal güvenlik kurumuna bildirmek zorundadır.

Sigortalılar Açısından Sosyal güvenliğin sağladığı haklar:

Sağlık hizmetleri,

İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hali nedenleriyle çalışılamayan sürelerde geçici iş göremezlik ödeneği,

İş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle kısmen veya tamamen çalışamaz duruma gelinmesi veya vefat halinde sürekli iş göremezlik geliri,

Herhangi bir nedenle sakatlanıp çalışamaz duruma gelindiğinde malullük aylığı,

Belli bir yaşa gelindiğinde de emekli aylığı,

Vefat halinde ölüm aylığı,

Vefat halinde cenaze yardımı,

Doğum yapılması halinde emzirme ödeneği.

Sigortasız çalışan kişinin Yararlanamayacağı Haklar;

Yaşlılık, malullük ve ölüm aylıkları için gerekli şartları yerine getiremez.

Kendisi ve aile bireyleri sağlık hizmetinden yararlanamazlar.

İş kazası veya meslek hastalığı halinde geçici iş göremezlik ödeneği ve sürekli iş göremezlik geliri alamaz.

Hamilelik durumunda geçici iş göremezlik ödeneği alamaz.

İşsiz kalması halinde işsizlik ödeneği alamaz.

Kıdem tazminatı, asgari geçim indirimi gibi haklardan faydalanamaz.

Kendisinin hayatını kaybetmesi halinde geride kalanlar ölüm aylığı alamazlar açıklamasında bulundu.

Sigortasız çalıştırılanlar ihbar ve şikayetlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na çeşitli yollarla iletilebilir:

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi “ALO 170” i 7 gün 24 saat arayabilir,
  • İlinizde veya ilçenizde, size en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine şikâyetinizi iletebilirsiniz.
  • Dilekçe Hakkının Kullanılması Kanunu kapsamındaki her türlü istek, şikayet, ihbar, görüş ve önerilerinizi CİMER yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üzerinden yapabilirsiniz” dedi.

Gümüşhane Sosyal Güvenlik İl Müdürü Eyyüp İSLAMOĞLU yazılı açıklamaların sonunda “Her kesimin sosyal güvenlik hakkına sahip çıkmasını, Bireysel sigortanın İman Toplumsal sigortanın Sosyal Güvenlik Kurumu olduğunu, Sigortalı işçi çalıştıran İşverenlerin hem kendi kazanacağını hem de ülkesine kazandıracağını, huzurlu bir toplum güçlü Türkiye için kayıt dışı çalışmayın çalıştırmayın, Kayıtlı istihdam herkese iyi geleceğini ifade ederek sağlıklı huzurlu ve bereketli günler diliyorum” dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:49