banner333

banner309

Büyüyen Kene Tehlikesine Karşı İlaçlama Seferberliği Başlatıldı

Gümüşhane'de bu yıl gitgide büyüyen kene tehlikesi ile mücadele edebilmek için İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından ilaçlama çalışmaları başlatıldı.

Gümüşhane 12.06.2020, 11:30
Büyüyen Kene Tehlikesine Karşı İlaçlama Seferberliği Başlatıldı
banner400

Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen “Ektoparaziter İlaç Alım Projesi kapsamında” Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı il genelinde tüm büyükbaş hayvan ve ahırlar ilaçlanmaya başlandı.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek’in talimatıyla Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı ekipler, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına sebep olan kenelerle mücadele kapsamında İl ve İlçelerde büyükbaş hayvanları ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’de 2002 yılından itibaren görülmeye başlayan ve önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olan zehirli kenelere karşı il genelinde tüm büyükbaş hayvanların ilaçlanmaya başlandığını ifade eden İl Tarım ve Orman Müdürü
Edip Birşen, Müdürlüğe bağlı ekipler köylerde, büyükbaş hayvanları kenelere karşı ilaçlarken vatandaşlara da kene hakkında bilgiler verildiğini belirterek, "Üreticilere ilaçlamanın nasıl yapılması gerektiğini uygulamalı olarak gösteriliyor. Ekipler ayrıca gittikleri köylerde de halka keneden korunma yöntemleri hakkında bilgiler veriyor. İl Müdürlüğü olarak Sayın Valimizin talimatlarıyla 2020 yılı için “Ektoparaziter İlaç Alım Projesi” hazırlanarak İl Özel İdaresi bütçesi kaynaklarından 2 bin litre ektoparaziter ilaç temin edildi. Son yıllarda ülkemizde keneler tarafından bulaştırılan ve insanlarda ateş halsizlik iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda ölüme kadar seyreden zoonoz bir hastalık olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı görülmektedir. Hastalığın taşıyıcısı özellikle Hyalomma türüne ait kenelerdir. Keneler otlaklar, çalılıklar ve kırsal alanlarda yaşayan, küçük oval şekilli, 8 bacaklı, uçmayan, sıçramayan, yerden yürüyerek vücuda tırmanan eklembacaklı hayvanlardır. Keneler insan ve hayvanlardan kan emerken virüsleri de bulaştırırlar. Ülkemiz ve özellikle ilimiz kenelerin yaşaması için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahiptir.

İlimizde mevsimsel olarak artış gösteren Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı zoonoz bir hastalık olduğu için kenelerle de mücadele etmek gerekmektedir. Bu bakımdan hem hayvan sağlığı hemde insan sağlığını tehdit eden bu hastalığa karşı bilinç oluşturmak ve özellikle hayvanlarda parazit enfestasyonu oluşturan kenelerle mücadele etmek gerekmektedir. İlimizde büyükbaş hayvanlara uygulanacak ektoparaziter ilaç sayesinde insanlarımıza kene yoluyla bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına da karşı önleyici tedbir alınmış olacaktır." açıklamasında buludu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52