banner333

banner309

Başkan Çimen: Hayatımın En Mutlu Günüydü

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür ederek “Hayatımın en mutlu günüydü” değerlendirmesinde bulundu.

Gümüşhane 15.06.2020, 17:26
Başkan Çimen: Hayatımın En Mutlu Günüydü
banner400

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, il merkezi için kent meydanı, Süleymaniye Kayak Merkezi, kentsel dönüşüm, millet bahçesi ve bunun gibi çok sayıda müjde veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür ederek “Hayatımın en mutlu günüydü” değerlendirmesinde bulundu.

Karadeniz temasları kapsamında Başkan Çimen’in daveti üzerine Gümüşhane’ye gelerek incelemelerde bulunan, ziyareti öncesinde kurmaylarını göndererek kent merkezinde bir dizi çalışma yaptıran Bakan Kurum’un Gümüşhane temaslarının yankıları devam ediyor.

Bakan Kurum’un ziyaret ettiği tarih olan 14 Haziran’da Gümüşhane’nin tarihi bir gün yaşadığını ifade eden Başkan Çimen, “14 Haziran gününde 14 tane isteğimiz vardı merkez olarak. 14'ünde fazlasıyla Sayın Bakanımızdan aldık” dedi.

“Gümüşhane bir bütündür”

Yalnızca il olarak değil il, ilçe, belde ve tüm köyleri ile birlikte Gümüşhane’nin bir bütün olduğunun altını çizen Çimen, “Çevre Bakanımızla gelmeden yaklaşık 10 gün önce telefon görüşmemizde Trabzon, Rize’yi ziyaret edeceğini söylediğinde hiç gelmediği Gümüşhane’ye de gelmesini talep etmiştim. Sağ olsun bizi kırmadı. Tabii daha önceki görüşmelerimizde yine şehrimizin acil sorunlarını aktarmıştım. Bakanımız Murat Kurum, Bakan Yardımcımız Fatma Varank’a, genel müdürlerimize, daire başkanlarımıza, bölge müdürlerimize, milletvekillerimize, AK Parti ve MHP il başkanlarına ve halkımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

“Dün benim en mutlu günümdü”

Bu ziyaretten Gümüşhane’nin neler kazandığını tek tek sıralayan Başkan Çimen, “Bunun başında Kent Meydanı var. Buradan özellikle Sayın Valimize ve ekibine teşekkür etmek istiyorum. Kent meydanımızı bundan 3 yıl önce Gümüşhane Belediye meclisinde karar almıştık buranın Kent Meydanı olması noktasında. Ve 14 Haziran'da da gerçekleşti. Bundan çok mutluyum. Bunu 3 etapta yapalım dedik. Biraz daha gerçekçi ve hızlı olsun. Orada Valilik binası, Halk Eğitim binası, Milli Eğitim Müdürlüğü binası, adliye binası ve Zafer Meydanı olmak kaydıyla çevresi ile beraber yaklaşık bir 30 bin metrekarelik bir alan. Bu alanda çalışmalarımıza başlatacağız. Tabii 3 yıl önce bu işin önü açılsın diye biz şunu yaptık. Bizim eski itfaiyenin yerini bedelsiz olarak onlara Halk Eğitimi verdik. Bunun yanında 15 Temmuz Zafer Meydanı Milli Emlak bize tahsis etmişti. Biz orada otopark ve üzerinde düzenleme yapacaktık. Sırf bu işin önü açılsın diye o tahsisimizden de vazgeçtik. Bunun yanında Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Ben Valilik binasını buradan hemen taşınırım, Milli Eğitim Müdürlüğünü buradan taşırız zaten adliye binamızda Bağlarbaşı Mahallesinde FETÖ’den alınan yurda taşımak kaydıyla yıl sonu itibarıyla bu taşınmayı tamamlayacağız. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Dün benim en mutlu günümdü” diye konuştu.

“İnşallah torunlarımız burada bizi konuşur”

Proje ile bir meydan oluşturulacağını ve çok eski yıllarda hizmet veren Hükümet Konağının bir benzerinin inşa edilerek tarihi mirasın da bu alanda yaşatılacağını dile getiren Başkan çimen, “Şehrin bir nebze şehrin nefes aldığı bir yer olacak. Yeşil alanlarıyla, etkinlik alanlarımızın, miting alanlarımızın her zaman olabileceği nokta. Tabii daha sonraki 2. etap 3. etabı da bununla beraber entegreli olarak yapacağız. Ben şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Şu anda Bakanlığımız bu konuda çalışma yapacak. Bakanlığımız kaynak noktasında destek verecek. Orada istimlak ve başka engelleyecek konu yok. İşimizi kolaylaştıracak konular bunlar. Dolaylı olarak en az 300-400 milyonluk bir yatırım demektir Gümüşhane için. İnşallah torunlarımız burada bizi konuşur” şeklinde konuştu.

“Eski çöp rehabilite edilecek, bisiklet yolu tamamlanacak, sokak sağlıklaştırması yapılacak, TOKİ konutları ihale edilecek”

Gümüşhane Belediyesi olarak durmadıklarını dile getiren Başkan Çimen, “En son yapılan 528 konutun yan tarafında vahşi depolama tesisimiz vardı. Oranın rehabilite projesini hazırladık. O pis koku başka yerlere bundan sonra taşmayacak. 23 Haziran 2020 tarihinde de ihalesini yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan gerekli desteği aldık. Bunun yanında yine 528 konutun alt tarafında bizim 110 bin metrekarelik bir alanımız var. Burada yeni sosyal konutlar TOKİ aracılığıyla yapacağız, vatandaşlarımızla istişare edeceğiz. Yine TOKİ tarafından 17 Haziran 2020 günü saat 15'te ihalesi yapılacak olan konutlarımız var. Sayın Bakanımıza da bunu ilettik. Çarşamba günü Bağlarbaşı'ndaki yerde 250 konutun kura çekimi olacak. Yine üniversitemizden başlayıp şehrimizin içinden geçecek 10 kilometre uzunluğundaki bisiklet yolumuzu inşallah şehrimizin batı kısmında olan Şehir Stadımıza kadar bağlayacağız. Bunun içinde yaklaşık 4 milyon liralık proje bedelimiz vardı. 2 milyonu Sayın Bakanımızdan aldık. Yine Atatürk ve Cumhuriyet Caddesi'nde Sokak sağlıklaştırması 2 yıl önce projelerini hazırlamıştık. 7 Temmuz 2020 tarihinde ihalesini yapıyoruz. Yaklaşık 6 milyonluk bir proje. İnşallah bunun yarısını İller Bankası kredi ve Sayın Bakanımızın bize vereceği 2 milyon hibe ile de buna başlayacağız” dedi.

“Kürtün’e katı atık aktarma istasyonu yapılacak”

Başkan Çimen, Bakan Kurum ve Bakanlık yetkilileriyle atık su arıtma ve katı atık depolama ve ayrıştırma tesislerinde de incelemelerde bulunduklarını hatırlatarak, “Doğu Karadeniz’in en verimli tesisi burası. Hatta Bakan Yardımcısı Fatma Varan bu tesis kokmuyor dedi. En verimli çünkü bunu gerçekten oradaki ekibimiz yapım sürecindeki orayı yapan yüklenici firma da işini çok güzel yaptı. Bizde oraya iyi baktık. Emeğimiz orada çok fazla. Gümüşhane'nin Sayın Bakanın deyimiyle 50 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek noktada. Bunun yanında Gümüşhane ilinin tamamında bir merkezde aktarma istasyonu var bir Kelkit de var. Bir de şuanda Kürtün ilçemize bir aktarma istasyonu koyacağız. Diğerleri mevcut. Bunlar için de gerekli treyler ve çekici noktasında Sayın Bakanımızdan destek istedik. Bunlar içinde bize araç desteği verecek. Ben buradan Sayın Bakanımıza desteklerden dolayı ve bundan sonra vereceği desteklere halkım adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“60 bin metrekare alana millet bahçesi, etrafına otogar, ilçe garı, kamyon garajı yapılacak”

Bakan Kurum ve beraberindeki heyetin yeni şehir stadyumu yanında, Gümüşhane tüneli üzerindeki tepede yapımı planlanan Millet Bahçesini incelediğini de kaydeden Başkan Çimen, “Sayın Bakanımızın gezi alanlarından bir tanesi de millet bahçesi alanıydı. Bu alanın özellikleri var. Şehrin batısından giren ve hem çevre yolunun ikinci kavşağından ulaşım hem şehir içinden geçen Erzurum-Gümüşhane transit yolundan buraya ulaşım çok kolaylıkla sağlanabiliyor. Tabii bu tünelin üzerinde farklı bir konseptte yapalım dedik. Bir tarafında şehir stadı, bir tarafında trafik eğitim alanı, bir tarafında bisiklet yolumuzun başlangıcı, bir tarafında Canca Kalesi, bir tarafında Süleymaniye Mahallesi var. Burada çok şeyler yapılabilir. Kamyon tır garajı, ilçe terminali, şehirlerarası otobüs terminali hepsi bu noktada olacak. Burası gerçekten yalancı cennet olacak inşallah. Sema Doğan'ı aratmayacak. Sema Doğan'ın iki misli büyüklüğüyle, 60 bin metrekare bir alan burası. Buradan yine bizim tarihi mahallemize ve Canca kalemize çıkacak teleferik altyapı avan projesi içerisinde bu da var. Buranın adına şehir kalesi, millet bahçesi, macera parkı diyoruz. İnşallah bu alanı şehrimizin ikinci büyük güzel bir sosyal yaşam alanına kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

“Bu şehrin çocuğuyuz. Burada doğduk, burada öleceğiz”

Gümüşhane için ilk günkü aşkla ve heyecanla çalışmaya devam ettiklerini ifade eden Başkan Çimen, “Biz bu şehrin çocuğuyuz. Şehrimizde doğduk, şehrinizde öleceğiz. Bu şehrimize milletimize samimi bir şekilde hizmet etmek istiyoruz. Allah bu yolda hepimizin yardımcısı olsun. Bize bu şiarı sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve değerli bakanlarına, bu memlekete hizmet eden tüm milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:53