banner333

banner309

Arıcılık Resmen Meslek Oldu

Gümüşhane Arıcılar Birliği Başkanı Niyazi Gül, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu Kapsamında “Arıcılığın” resmi meslek statüsü kazanmasının tüm üreticileri sevindirdiğini söyledi.

Gümüşhane 16.03.2021, 22:05
Arıcılık Resmen Meslek Oldu
banner400

Gümüşhane Arıcılar Birliği Başkanı Niyazi Gül, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu Kapsamında “Arıcılığın” resmi meslek statüsü kazanmasının tüm üreticileri sevindirdiğini söyledi.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin girişimleri ile arıcılığa meslek statüsü kazandırıldığını belirten Gül, "Arıcılığın geleceğini korumak ve arıcılık mesleğinin prestijini yükseltmek adına olumlu bir gelişme olarak görmekteyiz. Tüm üreticilerimiz sevinçle karşıladı" dedi.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin 2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne arıcılığın resmi meslek dalı olarak kabul edilmesi yönünde başvuruda bulunduğunu hatırlatan Gül, “Nihayet talep olumlu karşılanmış ve 25 Ekim 2020 tarihli 31285 sayılı resmi gazete de yayımlanan 31. mesleki eğitim kurulu kararı ile arıcılık meslek dalı kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda 25 Ekim 2020 tarihinden önce Arı Kayıt Sistemine kayıtlı ve aktif olan üreticilerimiz ustalık belgesi almaya hak kazanmışlardır. Bu süreci takiben milli eğitim müdürlüğü ile görüşme gerçekleştirilerek Mesleki Eğitim Merkezine başvuruların tüm illerde olduğu gibi ilimizde de Nisan ayında başlatıldı” dedi.

Gümüşhane’de kayıtlı 530 arıcının olduğunu ve yılda ortalama 750 ton bal aldıklarını aktaran Gül, arıcılığın meslek haline gelmesinden mutlu olduklarını ve ileride çok faydasını göreceklerini dile getirdi.

Türkiye'nin 114 bin ton bal üretimi ile dünyada ikinci sırada yer aldığını vurgulayan Gül, “Bu kadar önemli ve gelişmekte olan arıcılık sektörünün önünün açılması, yapılan bu faaliyet ile sektörün kurumsal bir statüye kavuşturulması, arıcılığın geleceğini korumak ve arıcılık mesleğinin prestijini yükseltmek adına olumlu bir gelişme olarak görmekteyiz. Bu uygulamanın arıcılık sektörü adına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Arıcılığın meslek haline gelmesi bizi mutlu etti. Belirtilen tarihten sonra belge almak isteyen arıcılar, belli bir kritere tabi tutulacak ve eğitim aldıktan sonra arıcı statüsüne kavuşacak” diye konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Temmuz 2024
İmsak 03:07
Güneş 04:58
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:58
Yatsı 21:41