banner333

banner309

Ak Parti Gümüşhane İl Başkanlığı'ndan önemli bir açıklama

Gümüşhane Çakırgöl Kış Turizm Merkezi Hakkında Gerçekler!

Gümüşhane 27.05.2024, 08:50
Ak Parti Gümüşhane İl Başkanlığı'ndan önemli bir açıklama
banner400

k Parti Gümüşhane İl Başkanlığı'ndan önemli bir açıklama:

Son zamanlarda yerel basında ve bazı sosyal medya hesaplarında Gümüşhane Çakırgöl Kış Sporları Turizm Merkezi ile ilgili yanlış ve asılsız bilgiler dolaşmaktadır. Bu bilgiler ışığında Ak Parti Gümüşhane İl Başkanlığı, kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve projenin hayata geçirilmesi için izlenecek yolu açıklamak üzere bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada yer alan önemli bilgiler:

  • Projenin geçmişi: Gümüşhane Çakırgöl Kış Sporları Turizm Merkezi, 2007 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla isim ve sınır değişikliği yapılmıştır. Bu karar 27 Şubat 2007 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.
  • Yasal çerçeve: Projenin tüm planları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Uygulama imar planı hükümlerine göre bölgede yatırım yapılabilmesi için ilgili bakanlıktan yatırım belgesi alınması zorunludur.
  • Yatırımın yürütülmesi: Bölgedeki yatırımlar Gümüşhane Valiliği İl Özel İdaresi tarafından kurulan bir tüzel kişilik aracılığıyla gerçekleştirilecektir.
  • Hedefler: Proje ile Gümüşhane Çakırgöl'ün kış sporları, inanç turizmi ve doğa turizmi için Türkiye'nin en önemli destinasyonlarından biri olması hedeflenmektedir. Bölgenin doğal güzellikleri, tarihi ve kültürü ile yılın her döneminde ziyaretçilere unutulmaz deneyimler sunması planlanmaktadır.
  • Ekonomik faydalar: Proje, Gümüşhane'ye önemli bir ekonomik katkı sağlayacak ve yeni iş imkanları yaratacaktır.
  • Cumhur İttifakı'nın taahhüdü: Cumhur İttifakı, Gümüşhane Çakırgöl Turizm Merkezi'nin uygulama imar planı hükümlerine göre Gümüşhane'den ayrıştırılamayacağını ve bu konuda hemşehrilerin endişelenmemesini gerektiğini vurgulamaktadır.

Sonuç olarak: Gümüşhane Çakırgöl Kış Sporları Turizm Merkezi projesi, Gümüşhane'nin kalkınması ve turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için önemli bir adımdır. Proje, yasalara uygun şekilde ve şehre değer katacak şekilde yürütülecektir.

Ak Parti Gümüşhane İl Başkanlığı bu konuda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini önemsemektedir.

Not: Basın açıklamasında yer alan bazı ayrıntılar ve teknik terimler basitleştirilerek ifade edilmiştir.

BASIN AÇIKLAMASININ TAMAMI AŞAĞIDA YER ALMAKTADIR.

Gümüşhane Çakırgöl Kış Sporları Turizm Merkezi ile ilgili yerel basında ve bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve hukuki dayanağı olmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirme ve projenin hayata geçirilmesi için izlenilecek yolu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

24 Nisan 2024 tarihinde Milletvekilimiz Sn. Av. Celalettin KÖSE ile Kültür ve Turizm Bakanımızla yaptığımız görüşmeyi paylaştığımız sosyal medya hesabında bu konuyu geniş çerçevede Bakanımızla istişare edip, Gümüşhane Çakırgöl Kış Sporları Turizm Merkezinin ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için önem arz eden bu projenin hayata geçirilmesi için gerekli adımların atılacağına dair güvence aldık.

Gümüşhane Çakırgöl Kış Sporları Turizm Merkezi, Bakanlar Kurulunun 2007/11712 sayılı kararıyla isim ve sınır değişikliği yapılan söz konusu karar 27.02.2007 tarih ve 26447 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır. 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 03.04.2008 tarihinde onaylanmıştır. 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı Bakanlığın plan inceleme ve değerlendirme kurulunun 07.01.2008 tarih ve 54/01 sayılı karar doğrultusunda onaylanmıştır. Gümüşhane Çakırgöl kış sporları Turizm Merkezi (Deveboynu, Seyfihan, Dilaver, Gırlavu, Marandaoğlu) bölgeleri uygulama imar planı hükümlerine göre “bölgede turizm yatırımı ve işletmesi yapılabilmesi için ilgili Bakanlıktan yatırım belgesi alınmadan inşaat ruhsatı verilemez ve bu tesisler turizm işletmesi belgesi alınmadan hizmete açılamaz, sonradan hiçbir biçimde başka amaçla kullanılamaz, tapu kütüğünün beyanlar hanesine, toplumun yararlanmasına ayrılan yapı ve turizm tesisi olduğu yazılacak ayrıca tescil işlemi yapılmadan inşaat ruhsatı verilmeyecektir” hükmü açıkça belirtilmiştir.

Uygulama imar planı hükümlerine göre geliştirme ve işletmesine ilişkin hükümlerde “bölgenin temel ve kılcal altyapısının geliştirilmesi ve işletmesiyle belediye hizmetlerinin temini maksadıyla Gümüşhane Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği başkanlığında bir tüzel kişilik oluşturulacağı ve kurulacak bu tüzel kişiliğin statüsü ticaret sicil gazetesi ilanından önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderilerek uygun görüş alınacağı ve kamu kuruluşları dışında kalan tüm ticari nitelikli kuruluşlar belirtilen Gümüşhane Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği başkanlığında kurulacak tüzel kişiliğe üye ya da ortak olmadan inşaat ruhsatı verilemez” açıkça belirtilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda bölgede yapılacak olan her türlü faaliyetin yapım ve uygulanması Gümüşhane Valiliği İl Özel İdaresince tanımlanan tüzel kişilik aracılığıyla yapılacaktır.

İlimizde yapılacak ve yapılması planlanan yatırımlardan haberi olmayan ve yerel medyaya yansıyan haberlerin aslını araştırmadan sahipsiz memleket naraları atarak iller arası nifak tohumu ekmeye çalışanlar şunu gayet iyi bilsinler ki bu memleketin sahibi milletimizdir.

Milletin verdiği yetkiyle, siyasi tercih ve kimlikleri bir tarafa bırakıp sadece bu hususta değil şehrimizin tüm menfaatleri doğrultusunda Gümüşhanelilik üst kimliğiyle çalışmaları yürüttüğümüzü, özellikle Gümüşhane Milletvekillerimiz Sn. Av. Celalettin KÖSE ve Sn. Musa KÜÇÜK’ün bu konu üzerinde yoğun mesai harcadığını belirterek, Gümüşhane Çakırgöl Turizm merkezinde yapılacak her türlü yatırım uygulama imar planı hükümlerine göre Gümüşhane’den ayrıştırılamayacağını, bu ve hiçbir konuda hemşehrilemizin endişesi olmaması gerektiğini ifade ediyoruz.

Gümüşhane Çakırgöl Turizm Merkezi’nde yapılması planlanan bu projeyle kış sporları, inanç turizmi ve doğa tutkunları için ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından olacağı, bölgenin sunduğu doğal güzellikler, zengin tarih ve kültürüyle yılın her dönemimde ziyaretçilerine unutulmaz deneyimler sağlayacağı, hem macera arayanlar hem de huzur dolu bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir yer olma özelliğiyle Gümüşhaneli girişimci ve tüm turizm yatırımcılarına açıktır.

Cumhur İttifakı olarak Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına saygıyla duyuruyoruz.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52