banner333

banner309

UFUK Avrupa ve Uluslararası Proje Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Gümüşhane Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi TTM iş birliği kapsamında düzenlenen “UFUK Avrupa ve Uluslararası Proje Konsorsiyumlarına Dahil Olma Araçları” bilgilendirme etkinliği çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Gümüşhane Üniversitesi 17.12.2021, 16:13 17.12.2021, 16:23
UFUK Avrupa ve Uluslararası Proje Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi
banner400

Gümüşhane Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi TTM iş birliği kapsamında düzenlenen “UFUK Avrupa ve Uluslararası Proje Konsorsiyumlarına Dahil Olma Araçları” bilgilendirme etkinliği çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Programın moderatörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Nafiz Maden düzenlenen etkinlikle ilgili şu ifadelere yer verdi: “Bilgi ve teknolojinin geliştirilmesini desteklemek, araştırmacıların ulusal ve uluslararası proje destek fonlarından yararlanmasını sağlamak, bu formlarla ilgili araştırmacıları bilgilendirmek, eğitimler vermek, bu formlardan yararlanan araştırmacı sayısını ve yararlanılan fon sayısını arttırmak, üniversite sanayi iş birliğini arttırmak, katma değeri yüksek projeler geliştirmek, fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunmasını sağlamak, iş birliği oluşturmak ve etkin bir teknoloji transfer ofisi stratejisi geliştirmek amacıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi ile iş birliği kapsamında bu etkinliği gerçekleştiriyoruz.”

Programa konuşmacı olarak katılım sağlayan Prof. Dr. Oktay Yıldız, düzenlenen etkinliğin önemiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Düzenlenen bu etkinlik Gümüşhane Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi ile birlikte gerçekleştiriliyor. Üniversitelerimizin bulunduğu Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bölgesel bir Teknoloji Transfer Ofisi ekosistemini kurmak için çabalıyoruz. Bölgenin kaderinin belirlenmesinde bölge üniversitelerinin iş birliğine inanarak, bu doğrultuda üniversiteler arası iş birliğinin geliştirilmesine gayret gösteriyoruz. Uluslararası proje ekosistemi içerisinde sınırlı sayıda hocamız yer almaktadır. Uluslararası ekosistem içerisinde yer alacak hocalarımızın bu sürece dahil olmalarıyla ilgili en önemli engel, aslında doğru bir ifadeyle bilinmeyen şeyin zor olmasından kaynaklanan bir önyargı. Bu önyargıyı yıkmak açısından uluslararası proje ekosistemiyle ilgili olarak düzenlenen bu etkinliği oldukça kıymetli buluyorum. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.”

Programın devamında Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nde görevli Öğr. Gör. Emrah Ayvaz tarafından Ufuk Avrupa ve Uluslararası Proje Konsorsiyumlarına Dahil Olma Araçları başlıklı sunum gerçekleştirildi. Öğr. Gör. Emrah Ayvaz sunumunda uluslararası projelere katılım süreçlerine ve dahil olma araçlarına yer verdi. Etkinlik, soru cevap bölümü ile sona erdi.

Uluslararası proje ekosisteminin içeriğinin kavranmasının, üniversite öğretim elemanlarının bilgi ve deneyim kazanımları için önemli bir değer yaratacağına vurgu yapan Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise açıklamalarında şu noktalara değindi: “Bölgesel gelişimler için bölgenin paydaşlarının birlik içinde hareket etmesi, her zaman bir katma değer yaratır. Söz konusu durum işbirliklerinin gelişmesinin yanı sıra, kalkınmanın sağlanması adına da bir katalizör görevi üstlenir. Bizler de paydaşı olduğumuz bölge temsilcileri ile her daim iş birliğine hazır olduğumuzu her ortamda dillendiriyoruz. Bu kapsamda bugün de Karadeniz Teknik Üniversitesi ile birlikte uluslararası projelere dahil olma süreçlerinin ve katılım araçlarının öneminin anlatıldığı bu etkinliğe ortak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üniversitelerin araştırma ve proje geliştirme faaliyetlerinin ulusal sınırların dışına taşınması açısından oldukça değerli bulduğum bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen hocalarımıza, konuşmacılarımıza ve etkinliği takip eden araştırmacılarımıza teşekkür ediyorum.”

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:00
Yatsı 21:49