banner333

banner309

Rektörü Zeybek Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı Toplantısına Katıldı

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ferkan Sipahi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde düzenlenen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı” toplantısına katıldı.

Gümüşhane Üniversitesi 14.07.2023, 08:50
Rektörü Zeybek Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı Toplantısına Katıldı
banner400

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan, Prof. Dr. Hüseyin Karaman, YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Osman Karamustafa, ihtisas üniversitelerinin rektörleri ile rektör yardımcıları ve kurum temsilcileri katıldı. Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ferkan Sipahi, Gümüşhane Üniversitemizi temsilen katılım sağladı.


Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye'nin 11. Kalkınma Planı'ndaki “Yükseköğretimde çeşitliliğin artırılması” hedefine paralel olarak, yükseköğretimin her aşamasında çeşitlilik, farklılaşma ve bölgesel gelişme üzerine yoğunlaştıklarını belirtti. Özvar, bu çerçevede, üniversitelerin misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma çalışmalarının önemli bir girişim olarak kabul edildiğini ifade etti.

Özvar, bu konudaki çabalarını üniversiteler ve tüm ilgili taraflarla iş birliği yaparak daha da güçlendirmeyi planladıklarını ekledi. YÖK Başkanlığı'nın öncülüğünde, 22 üniversitenin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı'na katıldığını belirten Özvar, bu programın üniversitelerin eğitim ve araştırma faaliyetlerinin yanı sıra, bulundukları illerin ve bölgelerin doğal, ekonomik, ticari, sanayi ve sosyal potansiyelini etkin bir şekilde kullanmayı hedeflediğini vurguladı.


Düzenlenen program; YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman ile ihtisas üniversitelerinin rektörleri ile ilgili rektör yardımcılarının katıldığı “Program Genelinde Genel Değerlendirmeler Toplantısı” ile tamamlandı.

Etkinlikle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen etkinlik, Yükseköğretim Kurulu’nun çeşitlilik ve bölgesel gelişme hedeflerini anlamamız ve bunları üniversitemizde hayata geçirmemiz adına önemli bir organizasyondur. Gümüşhane Üniversitesi olarak ihtisaslaşmayı ve farklılaşmayı, Türkiye'nin 11. Kalkınma Planı'nın hedefleriyle uyumlu bir şekilde ele alıyoruz. Bu, bizim hem eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerimizi yoğunlaştırmamızı hem de Gümüşhane'nin doğal, ekonomik, ticari ve sanayi potansiyelini en üst düzeye çıkarabilmemize vesile oluyor. Ayrıca söz konusu ihtisaslaşma programının yerel ekonomimizin güçlendirilmesine ve bölgenin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine önemli ölçüde katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Üniversitelerin görevi sadece akademik mükemmeliyeti sağlamak değil, aynı zamanda bulunduğu topluma, şehire, bölgeye ve ülkeye fayda sağlamaktır. Adı geçen toplantının bu misyonu daha da güçlendireceği bir adım olacağına inanıyor; toplantıya ev sahipliği yapan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin kıymetli Rektörü Prof. Dr. Sayın Yusuf Yılmaz’a misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Temmuz 2024
İmsak 03:11
Güneş 05:01
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:56
Yatsı 21:38