banner333

banner309

Meme Kanserine Pembe Maske ile Dikkat Çektiler

Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Meme Kanserine dikkat çekmek amacıyla “Pembe Ekim” adlı bir farkındalık etkinliği düzenlendi.

Gümüşhane Üniversitesi 27.10.2020, 23:06
Meme Kanserine Pembe Maske ile Dikkat Çektiler
banner400

Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Meme Kanserine dikkat çekmek amacıyla “Pembe Ekim” adlı bir farkındalık etkinliği düzenlendi. 

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından Ekim ayının ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ olarak belirlenmesinden hareket eden Sağlık Bilimleri Fakültesi bu etkinliğe farkındalık kazandırmak amacıyla fakülte binası önünde düzenlenen programda katılımcılara pembe maske ve kurdele vererek Meme Kanseri hakkında bilgilendirmeler yaptı.

Onkoloji Hemşireliği Derneği Meme Kanseri Çalışma Grubu adına etkinlik hakkında bilgiler veren Dr. Aydanur Aydın şunları söyledi: “Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması sonucu ortaya çıkan bir kanser türüdür. 1960’lı yıllarda her 14 kadından biri meme kanseri riski altındayken, bugün yedi kadından biri risk altındadır. Günümüzde kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Meme kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte oluşumunda bazı etmenlerin rol oynadığı ileri sürülüyor. Elli beş yaş ve üzerinde, meme kanseri olmuş birinci derece akrabalarda meme kanseri öyküsü (anne, teyze, baba, erkek kardeş, kendi kızı gibi), meme kanserini oluşturan genlerde değişim ya da daha önce kendisinde meme kanseri olan bireylerde diğerlerine göre risk artmaktadır. Kadınlar bazen ne yapacakları konusunda şaşırmakta ve meme kanserinden korktukları için normal meme dokusuna dokunamamakta. Toplumumuzda memesine dokunup kitle bulmaktan korkan, kitle bulunca meme kanseri endişesiyle doktora gitmekten ya da mamografi çektirmekten korkan kadınlar mevcut. Korkmak çok insani bir duygudur, ancak korkunuz muayene olmanızı ya da mamografi çektirmenizi engelliyorsa bu korku ile savaşmanız gerekir. Meme kanseri teşhisi erken konulduğunda tedavi şansı ve yaşam süresi artmakta, kansere bağlı ölümler ise azalmaktadır. Bu nedenle erken tanı ve kitle taraması oldukça önemlidir.  Düzenlediğimiz etkinlikle beraber katılımcılara meme kanseri nedenleri, belirtileri, tarama, korunma konularında bilgiler verdik. Ülkemizde halen devam eden Koronavirüs salgını dolayısıyla da etkinlikte katılımcılara pembe maske ve kurdele dağıtarak farkındalığa dikkat çekmek istedik. Düzenlediğimiz etkinliğe katılan herkese çok teşekkür ediyorum.”

Düzenlenen etkinliğin amacına yönelik değerlendirmelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise “Bilindiği üzere adı geçen kanser ülkemizde de sıkça rastladığımız bir kanser türüdür. Sadece meme kanseri değil, diğer birçok hastalıkta erken tanı ve doğru şekilde bilgilendirilme çok önemlidir. Çünkü ne kadar erken tanı sağlanırsa, hastalık o kadar yayılmadan tedavi edilebiliyor. Bunun için özellikle kadınların belli bir yaşın üzerine geldikleri zaman düzenli bir şekilde doktor kontrolünde olmaları gerekir. Bu kapsamda meme kanserine karşı vatandaşlarımızı bilinçlendirmek için düzenledikleri ‘Pembe Ekim’ adlı farkındalık çalışmasından dolayı Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. M. Ferhat Özbek başta olmak üzere Hemşirelik bölümü hocalarımızı kutluyorum. Etkinlikte bulunan katılımcılara da çok teşekkür ediyorum. Herkese sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum” diye konuştu.

Koronavirüs salgını dolayısıyla ‘Pembe Maske’ temasıyla sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde düzenlenen etkinlik, yapılan bilgilendirmeler sonrasında sona erdi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Mayıs 2024
İmsak 03:04
Güneş 04:53
Öğle 12:24
İkindi 16:20
Akşam 19:45
Yatsı 21:26