banner333

banner309

Gümüşhane Üniversitemiz Tarım Çalıştayında

4-6 Ekim 2023 tarihlerinde Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği (Agricities) tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen “3. Yerel Yönetimler ve Tarım Çalıştayı” sona erdi.

Gümüşhane Üniversitesi 10.10.2023, 12:43
Gümüşhane Üniversitemiz Tarım Çalıştayında
banner400

4-6 Ekim 2023 tarihlerinde Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği (Agricities) tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen “3. Yerel Yönetimler ve Tarım Çalıştayı” sona erdi.

Çalıştay, 30 büyükşehir belediyesi ile birçok ülkeden yerel yönetimleri; ortak hedef ve projeler için tarımın başkentlerinden birisi olan Balıkesir’de bir araya getirdi. 70 şehir ve birçok ülkeden katılımcının olduğu çalıştaya Gümüşhane Üniversitesi’ni temsilen Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokulu Organik Tarım Programı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Yolcu “Organik ve Organik Olmayan Ürünlerin Besinsel Farklılıklarının Yeni Bir Değerlendirmesi” adlı sunumu ile katıldı.

Çalıştayda belediyelerin yapmış olduğu tarımsal faaliyetler, tarımsal alanda girişimcilik, tarımsal alanda sanayi, odalar ve borsaların rolü konuları ile birlikte bazı tarımsal konular ele alınarak tarımsal uygulama alanlarında incelemelerde bulunuldu.

Prof. Dr. Halil Yolcu, ülkemiz için tarımsal alanda önemli kazanımların elde edileceği çalıştay hakkında şunları söyledi: “Tarım, yaşamsal kaynaklarımızı şekillendiren ve dünyamızın geleceği için kritik bir rol oynayan en temel sektörlerden birisidir. Sürdürülebilir tarım, bu öneme paralel olarak gelecek nesiller için yaşanabilir bir dünya oluşturma yolunda kilit bir oyuncudur. Sürdürülebilir tarım, doğal kaynakları koruma, toplumsal refahı artırma, ekonomik kalkınmayı teşvik etme ve gıda güvencesini sağlama amacını taşır. Bu teşvik ve güvenceyi, kaynakları dikkatli bir şekilde yöneterek, çevresel ve ekonomik dengeleri koruyarak gerçekleştirilebilir. Bu nedenle sürdürülebilir tarımın teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması önemlidir. Yerel yönetimler, çiftçiler, sanayi, sivil toplum ve akademik dünya gibi tüm paydaşlar arasında iş birliği ve koordinasyon, sürdürülebilir tarımın hayata geçirilmesinde önemli birer etkendir. 4-6 Ekim 2023 tarihlerinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştayın ülkemize önemli getiriler sağlayacağına inanıyoruz. Bu vesileyle de çalıştaya ev sahipliği yapan başta Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Agricities Yönetim Kurulu Başkanı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay olmak üzere, tüm katılımcılara ve çalıştaya emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 29 Mayıs 2024
İmsak 02:56
Güneş 04:48
Öğle 12:25
İkindi 16:22
Akşam 19:51
Yatsı 21:35