banner333

banner309

"Bademler" belgesel filminin galası yapıldı.

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Gümüşhane Film Atölyesi - GÜFA tarafından çekilen; yönetmenliğini Caner Özarslan, görüntü yönetmenliğini Abdurrahman Demir ve Hasan Erdoğmuş'un üstlendiği"Bademler" belgesel filminin galası yapıldı. Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Amfisi'nde yapılan galaya öğrenciler ve akademisyenler katıldı.

Gümüşhane Üniversitesi 06.12.2016, 23:49 06.12.2016, 23:51
"Bademler" belgesel filminin galası yapıldı.
banner400
Sineması olmayan şehirde belgesel film galası yapıldı
Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Gümüşhane Film Atölyesi - GÜFA tarafından çekilen; yönetmenliğini Caner Özarslan, görüntü yönetmenliğini Abdurrahman Demir ve Hasan Erdoğmuş'un üstlendiği"Bademler" belgesel filminin galası yapıldı. Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Amfisi'nde yapılan galaya öğrenciler ve akademisyenler katıldı.
Haber: Muhammed Bulut
Fotoğraf: Tolunay Tekmek
Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Gümüşhane Film Atölyesi - GÜFA tarafından çekilen "Bademler" belgesel filminin galası yapıldı. Gümüşhane Üniversitesi Sinema Kulübü'nün ve Gümüşhane Film Atölyesi - GÜFA'nın ortaklaşa düzenlediği galaya ilgi yoğun oldu.
İzmir’in Urla İlçesindeki Bademler Köyü’nün konu olarak işlendiği belgesel filmde, Bademler Köyü'nde bir tiyatronun var olması, köy halkının günlük işlerinin yanı sıra tiyatroda oynaması ve köylülerin tiyatroya sahip çıkması anlatılıyor. Kısıtlı imkanlara rağmen tiyatroya olan sevgilerinden vazgeçmeyen köylülerin odak olarak alındığı filmde istenildiği takdirde nelerin yapılabileceğine vurgu yapılıyor. Filmin yönetmeni ve senaristi olan Gümüşhane Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu ve aynı zamanda Gümüşhane Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi olan Caner Özarslan, filmin kurgusunu da Gümüşhane Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 4. sınıf öğrencisi Hasan Erdoğmuş ile birlikte gerçekleştirdi. Filmin Görüntü yönetmenliğini  ise Gümüşhane Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 2. sınıf öğrencisi Abdurrahman Demir yaptı.
"Bakmak ve görmek arasındaki farkı idrak etmişler"
Galanın açılış konuşmasını yapan Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr Sertaç Timur Demir, "Arkadaşlarımız orijinal bir konu yakalamışve gayretlerini bir ürüne çevirmiş. Bakmak ve görmek arasındaki farkı idrak etmişler. Bu film de bize bunu gösteriyor. Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencileri tarafından çekilen proje, Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü öğrencilerine de örnek olsun." şeklinde konuştu.
Belgesel filmin yönetmeni Caner Özarslan, "Belgesel film konusu bulmak için yerel gazeteleri okuyor ve konu araştırıyorduk. Yerel gazetede Bademler Köyü'nü gördük ve köyde tiyatro olması, bu tiyatronun köy halkı tarafından oynanması ilginç geldi. Bu denli tiyatroyla içselleşmiş bir köyün bir belgeselinin olması gerektiğini düşündük ve filmi çekmeye karar verdik." diyerek belgesel konusunun nasıl bulunduğuna değindi. Film çekimine giderken köydekilerin davranışlarını çok samimi ve içten bulduğunu belirten Özarslan "Köy halkı bize çok samimi davrandı. İki gün gibi kısa bir süre içerisinde bizi içlerine aldılar. Bize onlardan biriymişiz gibi davrandılar. Böylece belgesel için samimi görüntülerelde ettik."diye konuştu.
Belgesel, izleyenlerden tam not aldı
Filmin danışmanlığını yapan Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Burak Türten ise, "Belgesel film, diğer film türlerine göre zor bir dal. Filmde yer alan karakterlerin doğallığını vermek açısından emek gerektiriyor. Belgesel filmde duygu tekrarı yok. Ayrıca konuyu daha iyi yansıtmak gerek. Arkadaşlarımız bu zorluklara rağmen güzel bir film çektiler. Hepsini tebrik ediyorum." dedi.  Filmin görüntü yönetmenlerinden Hasan Erdoğmuş, "İzmir'e önce yönetmenimiz Caner ile birlikte gittik. Film için keşif yaptık, kalacak yerimizi ayarladık. Diğer ekip arkadaşlarımız daha sonra geldi. Belgesel film ekip çalışması gerektiriyor. Ne olursa olsun biz bu filmi çekmek istiyorduk ve başardık da." açıklamasını yaptı. Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Gümüşhane Film Atölyesi - GÜFA tarafından çekilen ikinci belgesel olan "Bademler" izleyenlerden tam not aldı. 

 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52