banner333

banner309

1. Lisansüstü Öğrenci Paneli Gerçekleştirildi

Gümüşhane Üniversitesi Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî Uygulama ve Araştırma Merkezi (AZGUVAM) tarafından düzenlenen 1. Lisansüstü Öğrenci Paneli, İlahiyat Fakültesi Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirildi.

Gümüşhane Üniversitesi 23.11.2022, 16:14
1. Lisansüstü Öğrenci Paneli Gerçekleştirildi
banner400

Lisansüstü ve Doktora öğrencilerine yönelik Fahreddin Razi ve İmam-ı Gazzali başlıklı iki oturumda gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kuzudişli yaptı.

Prof. Dr. Kuzudişli yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Bu çalışma tabi emek gerektiren bir çalışmadır. Öğrencilerimizi akademik yönden geliştirecek bu çalışmaya destek verenlere teşekkür ediyorum. Bugünkü panelde iki büyük zirvenin eserleri ve düşünceleri tartışılacaktır. Bu isimler kendisinden sonra gelen İslam âlimlerine büyük etki eden, klasik İslam düşüncesinin zirve isimleridir. Bu yüzden eğer biz klasik dönemdeki İslam’ı anlamak istiyorsak kaçınılmaz olarak bu zirve isimleri öğrenmemiz gerekiyor. Çünkü bizim çalışma alanlarımız bunlardır. Zirve isimleri öğrenmeye ve onları anlamaya çalışırken iki şeye dikkat etmemiz gerekiyor. Bunlardan birincisi bu insanlar 6’ıncı ve 7’inci yüzyılda yaşamış insanlar. Arada 700 yıllık 800 yıllık bir zaman var. Bu zaman diliminin farkında olmamız gerekiyor. Bir ismi anlamaya çalışırken yaşadığı yüzyıl ile birlikte anlamaya çalışmalıyız. Yani bu düşünceleri anlamaya çalışırken o zamanın şartları neydi, o coğrafyada bilgi hangi seviyedeydi. Bütün bunların hepsi bahsedilen düşünürlerin düşüncelerini anlamamızda etki ediyor. İnsan yaşadığı çağına göre hareket eder. İkincisi ise yine bu zirve isimleri anlamaya çalışırken onların amaçlarını ön planda tutmamız lazım. Yani ne anlatmak istiyorlar, ne vermek istiyorlar? Çünkü birçok düşünce karşıt harekete göre şekillenir. Eğer karşı tarafa onları doğrulayan bir hareket varsa, onların itirazına karşı bu bahsettiğimiz zirve isimlerin düşünceleri de ona göre şekilleniyor. Bu iki hususu göz ardı etmemek lazım. Bu amaçla panelin faydalı olmasını diliyor, panelin hazırlanmasında emeği geçenlere, katkıda bulunan katılımcılara ve moderatörlerimize çok teşekkür ediyorum.”

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kuzudişli’nin gerçekleştirmiş olduğu açılış konuşmasının ardından panelin Fahreddin Razi adlı ilk oturumu Prof. Dr. Selami Şimşek moderatörlüğünde başladı. Oturumda; “Fahreddin Razi ve Meseller”, “Fahreddin Razi ve Tefsir İlmi” ile “Fahreddin Razi ve Tasavvuf” başlıklarındaki konularda sunumlar gerçekleştirildi.

İlk oturumun bitimiyle verilen aradan sonra ikinci oturum olan İmam-ı Gazzali oturumuna geçildi. Doç. Dr. Fetullah Yılmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen ikinci oturumda; “İmam-ı Gazzali ve Maslahat”, “İmam-ı Gazzali ve Felsefe” ile “İmam-ı Gazzali ve Hadis” başlıklı konularda sunumlar gerçekleştirildi.

Oturumların sona ermesiyle beraber panelistlere Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî Uygulama ve Araştırma Merkezi (AZGUVAM) Müdürü Doç. Dr. Berat Sarıkaya tarafından katılım belgesi takdim edildi. Doç. Dr. Sarıkaya; “Araştırma merkezimizin amaçlarından bir tanesi de İlahiyat Fakültesi öğrencilerini akademik hayatları boyunca desteklemektir. Yapılacak konferans, panel ve akademik destek programlarıyla destek sağlamak, yanlarında olmak ve okulu bitirdiklerinde daha iyi bir şekilde hayata atılmalarını sağlamaktır. Araştırma merkezimiz vasıtasıyla panel, konferans, bilim atölyeleri ve akademik destek gibi programlar devam edecektir. Bu amaçla da Fahreddin Razi ve İmam-ı Gazzali başlıklı oturumlarda gerçekleştirdiğimiz panelimizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

İlki gerçekleştirilen 1. Lisansüstü Öğrenci Paneli hakkında Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise şu noktalara değindi: “Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, başta Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi olmak üzere tarih boyunca ilahiyat sahasında eser vermiş âlimlerin eser ve görüşleri üzerine araştırmalar yapmak ve öğrencilere bu hususlarda destek vermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla da İlahiyat Fakültesi öğrencilerimizin de katkıda bulunduğu 1. Lisansüstü Öğrenci Paneli ile birlikte İslam dünyasının iki âlimi olan Fahreddin Razi ve İmam-ı Gazzali’yi çeşitli yönleriyle ele aldılar. Panelin gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta İlahiyat Fakültesi Dekanımıza Prof. Dr. Ali Kuzudişli ve Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Doç. Dr. Berat Sarıkaya olmak üzere sunumlarıyla etkinliğe katkıda bulunan panelistlerimizi ve moderatörlerimizi kutluyorum. Bilimsel bilgiye katkı sağlayacağına inandığımız böylesi etkinliklerin artarak devam etmesini temenni ediyorum.”

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:29
Akşam 20:04
Yatsı 21:53