banner333

banner309

Limni Gölü Pandemide İnsanların Huzur Bulduğu Mekan Oldu

1 Haziran’dan bugüne Limni Gölü Tabiat Parkını 100 bini aşkın kişi ziyaret etti. Sonbahar mevsiminin tüm güzelliklerinin yaşandığı bölge akın akın ziyaretçi çekiyor.

Emlak 07.11.2020, 20:15
Limni Gölü Pandemide İnsanların Huzur Bulduğu Mekan Oldu
banner400

1 Haziran’dan bugüne Limni Gölü Tabiat Parkını 100 bini aşkın kişi ziyaret etti. Sonbahar mevsiminin tüm güzelliklerinin yaşandığı bölge akın akın ziyaretçi çekiyor.

Tarihi İpek Yolu’nun en zorlu geçitlerinden birisi olan Zigana dağının yamacında ‘Huzur veren mekan’ olarak bilinen ve mevsimin tüm güzelliklerinin yaşandığı Limni Gölü Tabiat Parkı sonbaharın son günlerinde ziyaretçi akınına uğruyor.

Tarih boyunca önemli ve zorlu bir geçit olan Zigana dağının eteklerinde denizden 2 bin 24 metre yükseklikte yer alan "Zigana'nın nazar boncuğu" ve ormanın içerisinde temiz havası, sıradışı coğrafyası ile kuş sesleri arasında "Huzur veren mekan" olarak bilinen Limni Gölü Tabiat Parkı’nın güzelliklerini 1 Haziran’da başlayan yeni normal sürecinin ardından 100 bini aşkın doğasever doyasıya yaşadı.

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Zigana köyü sınırlarında yer alan ve son yıllarda Doğu Karadeniz önemli turizm bölgelerinden birisi olan Limni Gölü Tabiat Parkı’nın sonbahar mevsimindeki halini görmek isteyen yüzlerce kişi hergün bölgeye akın ediyor.

Yeni tip koronavirüs hastalığı (Covid-19) salgının ardından normalleşme süreciyle birlikte 1 Haziran’dan itibaren tüm tedbirler alınarak ziyarete açılan tesiste her ziyaretçinin ateşi girişte ölçüyor, maskesiz girişlerine izin verilmiyor.

Geçmiş yıllarda bu günlerde kapanma hazırlığı yapılan tesiste bu yıl havaların sıcak olması nedeniyle yoğunluk yaşanırken işletmeciler kar yağıp yol kapanıncaya kadar tesisi açık tutacaklarını belirtti.

“Temiz hava, güzel bir manzara eşliğinde ailelerin eğlenebileceği güzel bir mekan”

Ailesi ve arkadaşlarıyla Trabzon’dan Limni Gölü Tabiat Parkına gelerek bisiklet süren Melik Reis, “Buraya tatilden fırsat bularak çocuklarımızla birlikte eğlenmek için 5-6 aile Trabzon’dan geldik. Gelirken bisikletimi de getirdim. Böyle güzel bir yerde bisiklet yollarının olması daha güzel olurdu. Kısıtlı da olsa büyük bir keyif. Temiz hava, güzel bir manzara eşliğinde ailelerin eğlenebileceği güzel bir mekan” dedi.

“İlk defa bu zamanda böyle bir yoğunluk oluyor”

Limni Gölü Tabiat Parkı İşletmecilerinden Abdullah Eroğlu ise 1 Haziran’da başlayan tedbirler kapsamında açtıkları tesiste güzel bir sezon geçirdiklerini belirterek, “Hem konaklamada hem günübirlik ziyarette güzel bir sezon geçirdik. İlk defa bu zamanda böyle bir yoğunluk oluyor. Normalde bu dönemlerde daha sakin olurduk. Toparlanmaya başlıyorduk. Şuanda havaların da sıcak olması nedeniyle yoğun ilgi var” diye konuştu.

“İnsanlar buraya dinlenmek, kafa dağıtmak, şehrin stresinden kaçmak için geliyor”

1 Haziran’dan bugüne kadar pandemiye rağmen ziyaretçi sayılarının 100 bini aştığını kaydeden Eroğlu, “İnsanlar buraya dinlenmek, kafa dağıtmak, şehrin stresinden kaçmak için geliyor. Önceki dönemlerde hafta içleri insanlar çalışıyor, çocuklar okula gidiyordu. Şimdi bu zamanları temiz havaya kaçarak değerlendiriyorlar. Havalar böyle giderse kar yağıp yollar kapanıncaya kadar hizmet vermeye devam etmeyi düşünüyoruz.  İnşallah bu hastalıktan da biran önce kurtarırız” ifadelerini kullandı.

Eroğlu ayrıca son 2 yıldır gölün sonbahar mevsiminde normal seviyesinden 5-6 metre çekildiğini bu yıl özellikle yaz mevsiminin yağışsız geçmesi nedeniyle böyle bir durumla karşılaştıklarını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:00
Güneş 04:51
Öğle 12:24
İkindi 16:21
Akşam 19:48
Yatsı 21:30