banner333

banner309

Gümüşhane 1. Kitap Fuarı Etkinlikleri Devam Ediyor

Gümüşhane’de ilk kez açılan 1.Kitap Fuarında çeşitli etkinliklerle yazarlar ve kitaplar okuyucuyla buluşturuluyor.

Eğitim 27.04.2019, 17:11
Gümüşhane 1. Kitap Fuarı Etkinlikleri Devam Ediyor
banner400

Gümüşhane’de ilk kez açılan 1.Kitap Fuarında çeşitli etkinliklerle yazarlar ve kitaplar okuyucuyla buluşturuluyor.

Gençlik Merkezi Spor Salonunda gerçekleştirilen fuarda Trabzon Yazarlar Derneği üyeleri misafir edildi.

Trabzon Yazarlar Derneği Başkanı Mustafa Durmuş, yazar Necmi Koç, şair Garip Ayata, şair Selçuk Adem Özdemir ve birçok yazar ve şair Gümüşhane 1.Kitap Fuarına katıldı.

Kitapseverlerle buluşan şair ve yazarlar, sevenlerinin kitaplarını imzalayarak onlarla bol bol fotoğraf çektirdi.

Programların yoğun olarak devam ettiği fuarda ayrıca araştırmacı-yazar Adnan Güngör Üçüncüoğlu da bir söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşiye Trabzon Yazarlar Derneği üyeleri, Gümüşhane'nin tarih aklı Turan Tuğlu, şair İsmail Hayal, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

Söyleşiye teşekkür ederek başlayan Üçüncüoğlu, Gümüşhane de yapılacak bir kitap fuarının yıllardır hayalini kurduğunu ve bunun için çok çaba harcadığını aktardı. Bu hayalin sonunda gerçekleştiğini belirten Üçüncüoğlu, Gümüşhane Kitap Fuarı'nı düzenleyen Milli Eğitim Müdür Seydi Doğan ve ekibine teşekkür etti. Konuşmasının büyük bir kısmını okumanın önemini vurgulayan Üçüncüoğlu, "Sadece Türk'üm demekle sadece vatanımı seviyorum demekle bu vatana hizmet edilemez, bu nedenle kişilerin sürekli okuması ve araştırması gerekir” dedi. Okumanın önemini daha iyi anlatabilmek için Gümüşhane'nin tüm ilçelerindeki okullarda söyleşiler yaptığını belirten Üçüncüoğlu, bu hizmetlere hız kesmeden devam edeceğini söyledi. Şimdiye kadar 49 eser ortaya çıkardığını vurgulayan Üçüncüoğlu, bunların bir kısmının da alanında tek olduğunu sözlerine ekledi. Üçüncüoğlu öğrencilerden gelen soruları cevaplayarak sözlerini noktaladı. 

Söyleşide söz alan Trabzon Yazarlar Derneği başkanı Mustafa Durmuş ise Güngör Üçüncüoğlu'na destek vermek amacıyla Gümüşhane'ye geldiklerini ve Gümüşhane'de olmaktan çok mutlu olduklarını belirtti. Durmuş, çeşitli illerde de kitap fuarlarına katıldıklarını ve Trabzon'u temsil ettiklerini söyledi. Trabzon'un kitap basım sayısı olarak Türkiye'de 3. sırada olduğunu anlatan Durmuş sadece Trabzon ile ilgili 500 eser bastıklarını aktardı. Durmuş, katılımcılara teşekkür ederek sözlerini noktaladı. 

Söyleşi, şair garip Ayata ve şair Adem Özdemir'in katılımcılara okuduğu şiirlerle son buldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan dört gün boyunca sürecek olan fuar kapsamında birçok şair ve yazar davet edildiğini vurgulayarak, “Çocuklarımızın kitaplarla buluşması kadar bu kitapların yazarlarıyla tanışarak onların yazılma serüvenleri hakkında aldıkları bilgiler de en az kitapta anlatılanlar kadar önemlidir” dedi. 

Doğan ayrıca Arif Nihat Asya’nın “Bu kitabın kaç dakikada okunduğunu bırak, kaç senede yazıldığını düşün” vecizesini hatırlatarak kitap yazabilmenin meşakkatli sürecine işaret etti.

Fuara katılan şair ve yazarlara günün anısına plaket verilmesiyle program sona erdi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Nisan 2024
İmsak 04:00
Güneş 05:32
Öğle 12:26
İkindi 16:10
Akşam 19:11
Yatsı 20:37