banner333

banner309

GGA M.Oltan SUNGURLU’yu Konuk Etti

Gümüş Gelişim Akademisi’nin Gençlerle Başbaşa programının konuğu Adalet eski Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu oldu

Eğitim 16.11.2019, 23:02 17.11.2019, 14:54
GGA M.Oltan SUNGURLU’yu Konuk Etti
banner400

Gümüş Gelişim Akademisi’nin Gençlerle Başbaşa programının konuğu Adalet eski Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu oldu.

Programın açılış konuşmasını yapan GÜBDER ve GGA Başkanı Oltan Beyin Türkiye’nin ve Gümüşhane’nin siyasi tarihinde yeri doldurulamayacak müstesna bir şahsiyet olduğunu, Gümüşhaneliler olarak Oltan Sungurlu isminin bir gurur vesilesi olduğunu söyledi. Program başlamadan önce Gümüş Gelişim Akademisi öğrencisi Feyza Sevindik ‘Yerli üretim ve israf’ konusunda bir sunum yaptı. Sunumun ardından ara verildi ve programın ikinci bölümü başladı.  Oltan Sungurlu’nun yakın siyasi tarihte 5 dönemlik Bakanlık hayatında adı hiçbir şaibeye karışmamış belki de tek şahsiyet olduğunu düşündüğünü söyledi. Zor ama inşallah Gümüşhane'nin bundan sonraki zaman diliminde de yeni Oltan Sungurlular yetiştirmeleri için çok gayret göstermemiz çok çalışmamız gerektiğini söyledi. Bu meyanda bu programlarla bu alanda hem kavli hemde fiili dua ettiklerini söyledi.

Oltan Sungurlu şunların altını çizdi;
ABD’de ki hukuk dalında hizmet verilen makamlarda yüksek lisans yapmayanlara hakimlik yaptırılmaz .Davalar mecliste görüşülmez, mahkemelere baskı yapılamaz. Türkiye’de orta sınıf kalmadı mevcut halde toplum ya zengin ya da fakirlerden müteşekkil bir hale geldi. Orta sınıfı yok olan bir toplulukta huzursuzluk bitmez. Serbest piyasa ekonomisi bize yaramadı, bunun güncellenmesi gerekir. Türkiye’de yasalarda sıkıntı yok tatbikatta eksikler var uygulama iyi olursa adli işlerde düzelme beklenebilir. İngiltere’de kimse hakimlere baskı yapamaz. O toplumda kimse hakime rüşvet teklif edemez. Toplumu ayakta tutacak adalet ve ahlaktır

Programda Oltan Sungurlu Gençlerle birlikte olmaktan çok mutlu olduğunu. Bu organizasyon ve programlar için Erol Tekçe'yi kıskandığını, çok yerinde ve faydalı bulduğunu söyleyerek söze başladı.

Sizlere İki tavsiyem var iç ve dış politikada;
-Dış politika için tavsiyem her ne olursa olsun Dünyaya ben de varım demelisiniz. Gözünüz yükseklerde olmalı, iç politikada ise zarara katlanmak politikasını uygulamasınız. Yani ne olursa olsun dışarda varlığınızı hissettirmeli, iç politikada da adalete rıza gösterme yönünde herkes mütabık kalmalı, gerekirse adaletin kılıcı onun aleyhine bile olsa ona rıza göstermesi, yani zarara katlanma politikasını kabul edebilecek erdeme ulaşılabilmeli. Ben bu iki prensini Anavatan Partisi zamanında Bakan ilken sık sık gündeme getirirdim.. Yeni Yargı Reformu ile ilgili, Adalet Bakanı Sağolsun bizi ziyaret etti görüşlerimizi aldı. Türkiye’de insanların düşüncelerinden dolayı tevkif ediliyor görüşü var, yargı süreçlerini hızlandırmak için bazı tedbirler almak lazım, uzlaşma kültürünü yaygınlaştırmak düşüncesi var, dava mahkemeye gelmeden uzlaştırma esas alınsın isteniyor, bu iyi bir şey tabi tatbik edilebilirse, mahkemede dava sayısını azaltabilecek bir uygulama. Daha sonra programa Oltan Sungurlu'nun eşi Ayfer Sungurlu bir konuşma yaptı. Ayfer Sunugurlu temeldeki bütün sorunların eğitimsizlikte olduğunu Eğitim konusunda çok ciddi eksikliklerimiz olduğunu söyledi. Gelecek gençliğimizde ise gençliğimizde eğitim deki kalitemizdedir, dedi.


Program birebir sohbetlerle bir müddet daha devam etti. Ardından çekilen toplu hatıra fotoğrafları ile program sona erdi

.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:00
Yatsı 21:48