banner333

banner309

Erasmus Projesi 2021-2022 Dönemi için Kapanış ve Paylaşım Toplantısı Düzenlendi

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arge Birimi Koordinasyonunda yürütülen Erasmus projesinin kapanış ve paylaşım toplantısı Ramada Otelde düzenlendi.

Eğitim 23.11.2022, 16:12
Erasmus Projesi 2021-2022 Dönemi için Kapanış ve Paylaşım Toplantısı Düzenlendi
banner400

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim Ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından desteklenen [2021-1-TR01-KA121-SCH-000009081] Sözleşme numaralı Okul Eğitimi Öğrenci ve Personel Hareketliliği Akreditasyon Projesi kapsamında 2021-2022 dönemi faaliyetleri tamamlandı.

Açılışta konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın; “Erasmus akreditasyon projeleri 2020 yılında çıktı. Daha önce okullarımız veya ilçe il müdürlükleri bağımsız projeler yapıyordu. Ulusal ajansın gerek okullar gerekse il müdürlüklerine akreditasyon yetkisi verilmesi 2020 yılında gündeme geldi. Bunun üzerine projeler yazıldı ve değerlendirildi. Bunun sonucunda iller veya bazı okullar akredite oldular. Burada ki amaç, ulusal ajansın ortaya koymuş olduğu projeler kapsamında Avrupa Birliği bütçesinde Avrupa Birliğine bağlı aday ülkeler arasındaki bilgi, beceri, paylaşımların, kültürel farklılıkları ve paylaşımları gözleyen eğitim, kurs ve bunun yanında staj eğitimleriyle ilgili birçok alanda bu projeler gerçekleştiriliyor. Ülkeler arasından iyi örneklerin alınması açısından önem arz etmektedir. Yurt dışına giden ya da yurt dışından gelen bir takım eğitimciler, yönetici, öğretmen ve öğrenciler noktasında gittikleri veya geldikleri ülkeler ya da şehirlerde kültürel geziler yapıyorlar. Oralarda kültürel yerleri görmek oralardaki kültürel faaliyetleri yerinde incelemek ve o coğrafyanın özelliklerini görmek açısından mutlaka olması gereken bir husustur. Bunun yanında gerek işbaşı, gerekse staj gibi oradaki tecrübelerin paylaşımında bir takım alıntılar ve örneklemeler oluyor. Bu en azından diğer kültürler dizilimlerle beraber bir avantaj olarak değerlendiriyorum. Belki gittiğiniz bir ülkede aynı alanla ilgili farklı bir takım çalışmalar ve deneyimler vardır. Onları ilimize, ilçemize ve okulumuza taşıma imkânı bulabiliriz. Bunun yanında bizim ilimizi ve okulumuzu ziyaret eden yurt dışından gelen ziyaretçiler de burada görmüş oldukları bir örneği kendi ülkelerine taşıyabilirler. Erasmus projelerinin etkililiğinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. ” dedi

Konsorsiyum ortağı 15 okul yönetici ve öğretmenlerinin katılımıyla tamamlanan çeşitli iş başı gözlem ve kurs faaliyetleri kapsamında 45 personel ve öğrenci 5 farklı Avrupa ülkesinde eğitim aldı.

Proje kapsamında 5-11 Haziran 2022 tarihlerinde 9 katılımcı ile İspanya Zaragoza’da Yaratıcı öğretme metotları kursu, 8-14 Mayıs 2022 tarihlerinde 10 katılımcı ile Romanya Craiova’da sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırma ve okul sporları konusunda işbaşı gözlem faaliyetine, 16-22 Mayıs 2022 tarihlerinde 8 katılımcı ile İtalya Arona’da eğitimde çevre bilinci kazandırma kursu, 19-25 Haziran 2022 tarihlerinde 10 katılımcı ile Bulgaristan Plovdiv'de ise İç mekân dış mekan eğitsel oyunları konusunda işbaşı gözlem faaliyeti düzenlendi.  Polonya da 6 öğrenci ve 2 öğretmenimiz İngilizce eğitimi üzerine 15 gün süre ile derslerde misafir edildiler.

Ayrıca proje uzman daveti faaliyeti kapsamında, Portekiz Poli Techniko Guarda Üniversitesi akademisyenlerinden Pedro José Arrifano Tadeu tarafından projemiz konsorsiyum üyesi ve diğer ilkokullarımızda yaklaşık 25 öğretmene yönelik 'Eğitsel Kutu Oyunları' konulu bir dizi eğitim gerçekleştirildi.

Faaliyet kapsamında ilimiz geneli 20 İngilizce öğretmenin katılımıyla İspanyadan davet dilen Uzman Eğitmen Maria Begona Gomez Rodrigo tarafından (Spice Up your Teaching Ideas- Language Teaching Methodology) Dil Öğretim Metodolojisi ve Öğretim Etkinliklerini Çeşitlendirme konulu kurs düzenlendi.

                Proje koordinatörü Serdar Serhat Salantur,  proje faaliyetlerinin tamamının yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi. Faaliyetlere katılan öğretmen ve öğrenciler edindikleri deneyimleri, gözlemledikleri farklı uygulamaları, ekonomik, kültürel ve sosyal hayat tecrübelerini diğer katılımcılar ile paylaştı. Temsili sertifika töreninin ardından program son buldu.

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mesut Olgun ve Musa Uncu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü şube müdürleri Gönül Eroğlu, Oltan Balyemez ve Turan Tanış, Arge Birimi, faaliyetlerde yer alan yönetici, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:49