banner333

banner309

Kelkit Vadi Platformu ikinci toplantısını yaptı.

Kelkit Vadi Platformu ikinci toplantısını Çamoluk Derneği ev sahipliğinde yaptı.

Dernek 12.11.2023, 22:28 13.11.2023, 08:51
Kelkit Vadi Platformu ikinci toplantısını yaptı.
banner400

Birinci toplantısını 1 Ekim 2023 pazar günü Florya Sosyal tesislerinde yapan Kelkit Vadi Platformu ikinci toplantısında yol haritasını belirleyerek bölgenin kalkınması için çalışmalarına start verdi.

Grup sözcülüğünü, Şiran Dernekler Federasyonuı Başkanı Serkan Kaya'nın yapacağı platform, yaptığı çalışmlaradan bir rapor hazırlayarak kamuoyu ve yetkililere sunacak. Özellikle Karadeniz ile Akdenizi bir birine bağlayacak en kısa, uluslararası yol olacağı açıklanan güzergah için yapılması gereken çalışmalar ile Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk yolunun rehabilite edilerek ulusal yol standartlarına kavuşturulması için çalışmaların yapılması yönünde ortak görüş birliğine varıldı.

Trabzon Gölova arasında mevcut olan yolun, Tersun dağı kısmına tünel yapılması durumunda, mesafe olarak 20 kilometre, zaman olarak ta 30 dakika da daha kısalacağı açıklandı.

Tersun dağına tünel yapılması durumunda Çamoluk Trabzon arasının bir saat kırkbeş dakika gibi bir zaman diliminde kat edileceği, bunun da, bölge insanına büyük kolaylık sağlayacağı dile getirildi.

Konu ile ilgili teknik çalışmalar yapan Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prf.Dr.Oktay Yıldız yaptığı açıklamada; "Özellikle Zigana Tünelinin hizmete girmesi ile birlikte, Tersun Dağı Geçidine yapılacak tünelden sonra;

Trabzon limanlarından çıkan bir tır, hiç bir rampa yokuşa takılmadan Gölova'ya ulaşacaktır. Bu da, yolun yoğun kullanılmasını sağlayacağı için, bölgenin ekonomik olarak gelişip kalkınmasına katkı yapacaktır" dedi.

Suşehri -Şebinkarahisar, Şebinkarahisar- Alucra ile Alucra- Çamoluk arasındaki yolun da projeye dahil edilerek ortaya çıkacak çalışma dosyası ile Karayolları ve bakanlık yetkililerine ulaştırılması yönünde ortak görüşe varılan toplantıda,

Şebinkarahisar Alucra, Şiran,Çamoluk ve Gölova'nın ortak hareket ederek güç birliği yapması kararı alındı.

Yapılacak çalışmaların; seçimlerden önce şekillenmesi gerektiğini, ortaya çıkacak çalışmanın, bölgede yerel yönetimler için aday olacak adaylara da tanıtımının yapılmasını ve seçimlerden sonra iş başına geleceklerin de, projeyi sahiplenmesini sağlamaya dönük adımların atılması dile getirildi.

3. Toplantısını Alucra Vakfı ev sahipliğinde yapma kararı alan platform toplantısına; Şebinkarahisar Dernek Başkanı Mehmet Şimşek, Şiran Vakfı Başkanı Ramazan Kahveci, Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF) Genel Başkanı Serkan Kaya, Çamoluk Derneği Başkanı Hacı Canik, Gölova Vakfı Başkanı Adnan Akça, Alucra Eğitim ve Kalkınma Vakfı Adına; başkan yardımcıları Arif Dede ve Salim Kuzyurt, Şiran Derneği Kurucularından Abdullah Canan, Şiran Derneği ve Şiran Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Hamzaoğlu, Şidef Başkan Vekili İbrahim Yılmaz, Çamoluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Üdük ile iş adamı Yusuf Gecü Katıldılar.

Çamoluk Haber

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 28 Mayıs 2024
İmsak 02:57
Güneş 04:49
Öğle 12:24
İkindi 16:21
Akşam 19:50
Yatsı 21:33