banner333

banner309

Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Yarışması'nda GÜ birinci oldu

Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü, Türkiye’de ilk kez AFAD tarafından Kastamonu’da düzenlenen “Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Yarışması”nda birinci oldu.

Yaşam 31.05.2022, 08:45
Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Yarışması'nda GÜ birinci oldu
banner400

Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü, Türkiye’de ilk kez AFAD tarafından Kastamonu’da düzenlenen “Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Yarışması”nda birinci oldu.

Afetlerde doğru davranış kültürünü geliştirmek amacıyla AFAD’ın Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte 26-29 Mayıs’ta Kastamonu Yolkonak’ta düzenlediği programda 553 genç ve gönüllü bir araya geldi. 3 gün süren yarışmalara 25 ildeki 32 üniversitede öğrenim gören toplam 448 genç katılım sağladı. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen ve üniversite öğrencileri arasında AFAD Gönüllülüğünü teşvik etmek için ‘Üniversiteler Arası Arama ve Kurtarma Yarışması’nda Enkaza Girişte Standart Operasyon Prosedürleri, Enkazda Kurtarma (Üstten ve Yandan Giriş teknikleri İçeren), Doğada Kayıp Arama (GPS ile Koordinat Bulma ve Sedye Taşıma), İple Yapay Tırmanış (Kule Üzerinde) ve Afet ve Acil Durumlar Hakkında Bilgi Yarışması gibi konular yer aldı. Üniversitemiz Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü ‘Sahaya Giriş Parkur puanından 95, ‘Arama ve Kurtarma Parkur puanından 97, Doğada Kayıp Arama Parkur puanından 94, Yapay Tırmanış Parkur puanından 88,3 ve Bilgi Yarışması puanından da 94 puan alarak toplamda 468,3 puanla yarışmanın birincisi oldu. Yarışmada Marmara Üniversitesi 467,60, Yeditepe Üniversitesi 460,30, Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi 460 ve 9 Eylül Üniversitesi 453,60 puan alarak sıralamada ilk 5’te yer aldılar.

Elde edilen başarının gurur verici olduğunu dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek; “AFAD gibi önemli bir kurum tarafından ilk kez gerçekleştirilen ‘Üniversiteler Arası Arama ve Kurtarma Yarışması’nda öğrencilerimizin birinci olması bizleri hayli sevindirdi ve gururlandırdı. Öğrencilerimiz derslerde ve uygulamalı eğitimlerde aldıkları bilgi ve tecrübeyi ciddi bir şekilde yarışmada sergilediler. Üniversitemizin her bir bölümü için alanında uzman yetişmiş akademik personelimizle eğitim öğretim vermekteyiz. Verdiğimiz eğitimlerin sonucunda başarıların taçlandırıldığı bu ödüllerle haklı olarak gurur duyuyoruz. Malum olduğu üzere 2022 yılı ‘Afet Tatbikat Yılı’ olarak ilan edildi. Bu kapsamda da afetlerde doğru hareket etmek adına AFAD da Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte ülkemizde çeşitli etkinlikler düzenleyerek bu bilinci aşılamaya çalışıyor. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen ‘Üniversiteler Arası Arama ve Kurtarma Yarışması’nda da öğrencilerimizin bu başarıyı elde etmeleri ilk olması açısından ayrıca bizlere büyük sevinç yaşattı. Bu vesileyle Üniversitemiz Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencilerimizi kutluyorum. Öğrencilerimizin ilgili eğitimleri sırasında desteklerini onlardan esirgemeyen AFAD İl Müdürü Mesut Bayrak’a, öğrencilerimize yol gösteren Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Ahmet Afşin Kaya başta olmak üzere Dr. Öğr. Üyesi Sevil Cengiz ile tüm akademik ve idari personelimize teşekkür ediyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:29
Akşam 20:04
Yatsı 21:53