banner333

banner309

Mevlid-İ Nebi Coşkusu Kemaliye Camiinde İcra Edilen Programla Başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "2023 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası" etkinlikleri hafta boyunca "Peygamberimiz, İman ve İstikamet" temasıyla gerçekleştirilecek.

Yaşam 27.09.2023, 14:39
Mevlid-İ Nebi Coşkusu Kemaliye Camiinde İcra Edilen Programla Başladı
banner400

Gümüşhane İl Müftüsü Hüseyin Gün Kemaliye Camiinde Yapmış olduğu vaazında Hz. Peygamber'in vicdanlardan merhametin çekildiği bir dönemde dünyaya geldiğini belirterek, "Allah Resulü (sas), kalplerden şefkatin, vicdanlardan merhametin çekildiği bir dönemde dünyayı teşrif etti. Çoraklaşan yürekler, onun gelişiyle yeşerdi. O, cahiliye girdabında boğulan insanlığa rehber, ümidini kaybeden gönüllere umut oldu. İnsanları, zulmün karanlığından İslam’ın aydınlığına çıkardı. Sevgili Peygamberimiz (sas), insanlığı bir ve tek olan Allah’a kul olmaya, adalete, iyiliğe, kardeşliğe ve güzel ahlaka çağırdı. Şirkin karşısında iman ve istikameti, zulmün karşısında hak ve adaleti, cehaletin karşısında ilim ve hikmeti, şiddetin karşısında şefkat ve merhameti kuşanmayı insanlığa örnek yaşantısıyla o öğretti" ifadelerine yer verdi.

Kur’an ve Sünnetin Bir Bütündür

Kur’an ve sünnetin bir bütün olduğunu vurguladığı vaazında Müftü Gün, "Peygamber Efendimiz (sas), Kur’an-ı Kerim’i bize tebliğ eden, her haliyle yaşayıp öğretendir. Peygamberimizin sünneti, Kur’an-ı Kerim’in ete kemiğe bürünmüş halidir. Kur’an ve sünnet bir bütündür, birbirinden asla ayrılamaz. Allah Resulü (sas) olmadan İslam anlaşılamaz, yaşanamaz. Allah’a itaat etmenin yolu Peygamberimize tabi olmaktan geçer. Rabbimizin sevgisine mazhar olmak ise Peygamberimize itaat etmekle mümkündür" dedi.

Mevlid-i Nebi Büyük Bir Fırsattır

Vaazda, Mevlid-i Nebi’nin büyük bir fırsat işareti olduğuna değinen Gün, "Mevlid-i Nebi’yi fırsat bilerek, hayatımızı yeniden gözden geçirelim. Peygamberimiz (sas)’in insanlığa hayat veren ilkelerini, yuvalarımızda, iş yerlerimizde, çevremizde ve insani ilişkilerimizde hâkim kılmanın gayretinde olalım. Olalım ki, dünyamız huzurla dolsun, ahiretimiz cennet olsun" değerlendirmesinde bulundu.

Mevlid-i Nebi Etkinlikleri

Müftü Gün vaazına şu hatırlatmalarla son verdi:

"Her yıl olduğu gibi bu yıl da Mevlid Gecesini içine alan haftayı Mevlid-i Nebi Haftası olarak kutlayacağız. Başkanlığımız bu yıl, Mevlid-i Nebi Haftası temasını “Peygamberimiz, İman ve İstikamet” olarak belirlemiştir. Mevlid-i Nebi Haftası boyunca gerçekleştireceğimiz programlarla başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere toplumumuzun her kesimine Peygamberimiz (sas)’in örnek hayatını anlatmaya çalışacağız. Bu vesileyle Mevlid-i Nebi Haftamızın aziz milletimize, İslam alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum"

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:49