banner333

banner309

Torul’da 1. Kuşburnu ve Pekmez Şenliği düzenlendi

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Milli Piyango ortaklığında 1. Kuşburnu ve Pekmez Şenliği gerçekleştirildi.

Torul 14.11.2015, 20:36 14.11.2015, 20:38
Torul’da 1. Kuşburnu ve Pekmez Şenliği düzenlendi
banner400
Kardelen Tesislerinde gerçekleştirilen şenliğe Vali Yücel Yavuz ve eşi Şengül Yavuz, Garnizon Komutanı Albay Cezayir Danışan ve eşi İlke Danışan, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Torul Kaymakamı Hakan Kafkas ve eşi Kübra Kafkas, Kürtün Kaymakamı Mehmet Durgut ve eşi Hikmet Durgut, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, Milli Piyango Başmüfettişi Torullu hemşehrimiz Savaş Aydın, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, Torul Belediye Başkanı Nidai Köroğlu, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan şenlikte, Torul Belediye Başkanı Nidai Köroğlu ve Torul Kaymakamı Hakan Kafkas’ın selamlama konuşmalarının ardından yaptığı konuşmasına, dün akşam Fransa’da gerçekleşen terör saldırısını kınayarak başlayan Vali Yücel Yavuz, “Bugün, dünya insanlığı adına bu saldırının acısını ve sıkıntısını yaşıyoruz. Biz Türk Milleti olarak, 30 senedir terörün ne olduğunu bizzat yaşayan ve o acıyı tüm benliğimizde hisseden bir toplum olarak, Fransız halkına geçmiş olsun diyor, acılarını paylaşıyor ve terörün her türlüsünü lanetliyoruz. İnşallah bu saldırılarla amaçlanan hedeflere ulaşılmaz ve dünya insanlığı barış ve huzur içerisinde yaşar” dedi.

Torulluların bir araya gelmesine vesile olan Kuşburnu ve Pekmez Şenliği’nin geleneksel hale geleceğine inandığını ifade eden Vali Yavuz, vatandaşların yaşam standardı ve konforunun yükseltilebilmesi için bütün kamu kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların katkısıyla çok güzel çalışmaların amaçlandığını belirterek, “Bu amaçlarımıza ulaşmak için de önümüzdeki bütün engelleri Allah’ın izniyle kaldırıyoruz. İnsanlarımız hayatı boyunca sağlık, sıhhat ve huzur içerisinde konforlu ve rahat bir şekilde yaşamalıdır” diye konuştu.

Başarının temelini kadınların oluşturduğunu kaydeden Vali Yavuz, “Eğer sizlerin özverili gayreti ve meşakkati olmasa, biz ülke ve millet olarak bu güzel günleri yaşayamayız. Bugünkü şenliğin temelini oluşturan kuşburnu ve pekmezi evlerde yapan siz hanımefendilersiniz. Bunları yapıp insanların hizmetine ve tüketimine sunan da sizlersiniz. Bu da bereketin sembolü ve başarının başlangıç noktasıdır. Bu sebeple, Gümüşhane genelinde ve mahsusen Torul ilçemizde kuşburnu ve pekmez gibi yöresel ve doğal ürünlerimizin maddi anlamda katkı sağlayacağı bir ortam oluşturulmalıdır” şeklinde konuştu.

Gümüşhane’nin en önemli çıkış noktasının turizm olduğunu bir kez daha yineleyen Vali Yavuz, “İlimize ve ilçelerimize dışarıdan misafirlerin gelmesiyle oluşacak ekonomik bir dönüşüm sağlanmalıdır. Bu gibi şenlikler bu açıdan çok büyük önem arz ediyor ve katkı sağlıyor. Bu manada Kaymakamımızı, Belediye Başkanımızı ve emeği geçen bütün arkadaşlarımızı tebrik ve takdir ediyorum. Bu etkinliğin Gümüşhanemize ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Şenlik kuşburnu ve pekmez alanında yapılan yarışmalarda dereceye giren vatandaşlara ödüllerinin verilmesinin ardından Onay Şahin, Özkan Pekin ve Kerim Yılmazer konseri ile sona erdi.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51