banner333

banner309

Vali Memiş, Şiran Süt'ü İnceledi

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Şiran'da katkısız yoğurt ve peynir üretimini inceledi.

Şiran 12.12.2016, 09:19 12.12.2016, 09:22
Vali Memiş, Şiran Süt'ü İnceledi
banner400
Vali Okay Memiş, Şiran ilçemizde 22 yıl önce kurulan fabrikada hiçbir kimyasal katkı maddesi olmadan üretilen peynir, ayran ve yoğurtların bundan sonra Gümüşhane’deki okullarda ve hastanede kullanılmasını zorunlu tutulacaklarını söyledi.


Vali Okay Memiş, Kaymakam Murat Özdemir, Belediye Başkan Yavuz Altıparmak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen ve diğer yetkililerle 22 yıl önce kurulan Şiran Süt Fabrikasını inceldi.

Özel elbiselerini giyerek tesisin gıda mühendisi Burhan Aygül’den fabrikanın tüm çalışma süreçleriyle ilgili bilgi alarak incelemelerde bulunan Vali Memiş’e Şiran Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Kurtuluş Halep tarafından teknik bilgiler verildi. Yetkililerin üretim aşamasında hiçbir kimyasal kullanılmadığı bilgisini vermesi üzerine Vali Memiş bu durumu büyük bir memnuniyetle karşıladığını belirterek, burada üretilen ürünleri Gümüşhane’de ki tüm marketlere önereceklerini söyledi.

Fabrikada üretilen yoğurt, ayran ve peynirde hiçbir katkı maddesi bulunmadığını ifade eden Vali Memiş, “Sütü ve mayasıyla üretiliyor. Bu şu anlama geliyor, bu fabrikada üretilen ürünler tamamıyla doğaldır. Yani raf ömrünü uzatmak için biz vatandaşlarımıza kimyasal yedirmiyoruz” dedi.

Gümüşhane olarak okullarda ve hastanemizde sadece Şiran Süt’ün ürünlerini kullanacaklarını dile getiren Vali Memiş, “Esnafımıza bunu şart koşacağız. Kendi ürünümüz, kendi sanayimiz, üreterek büyüyeceğiz. Katkısız, doğal, hiçbir kimyasal madde kullanılmadan üretilmiştir” diye konuştu.

1994 yılında Şiran Kaymakamlığı, Kelkit Kaymakamlığı ve Şiran Belediyesi ortaklığında kurulan ve daha sonra 1998 yılında özelleştirilerek Konaklı köyünden 7 ortaklı yapıya bürünen Şiran Süt Fabrikası, o dönemden beri ara vermeden üretimine devam ediyor.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51