banner333

banner309

Erzurum kongresinde bir Şiranlı

Erzurum kongresinin açılış ve kapanış duasını yapan Gümüşhane’nin Şiran ilçesi Müftüsü Hasan Fahri Polat’ın torunları, Erzurum Kongresi'nin 100'üncü yıldönümü törenlerine davetli olarak katıldı.

Şiran 25.07.2019, 11:15
Erzurum kongresinde bir Şiranlı
banner400

Erzurum kongresinin açılış ve kapanış duasını yapan Gümüşhane’nin Şiran ilçesi Müftüsü Hasan Fahri Polat’ın torunları, Erzurum Kongresi'nin 100'üncü yıldönümü törenlerine davetli olarak katıldı.

Milli Mücadele'nin dönüm noktalarından olan ve yurdun işgal edildiği dönemde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk yönetiminde, 'Milli sınırlar içinde vatan, bölünmez bir bütündür, parçalanamaz' kararıyla Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'nin 100'üncü yıl dönümü, törenler ve çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Törene Şiran Müftüsü Hasan Fahri Polat’ın torunları da katıldı.

Kurtuluş Savaşı meşalesinin yakıldığı Erzurum Kongresi'nin 100'üncü yıl dönümü sebebiyle düzenlenen törenler Havuzbaşı Kent Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde başladı. 

Erzurum Valisi Okay Memiş, AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir, İYİ Parti Milletvekili Naci Cinisli, 9'uncu Kolordu Komutanı Tümgeneral Veli Tarakçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, kongreye katılan delegelerin yakınları, gaziler, daire müdürleri ve vatandaşların katıldığı törene Erzurum kongresinde yer alan delegelerden birisi Şiranlı hemşerimiz Şiran Müftüsü Hasan Fahri Polat’’ın torunları Mustafa Şahin ve Muammer Polat davetli olarak katıldı.

Şiran Müftüsü Hasan Fahri Polat’ın torunları katıldıkları Erzurum kongresi 100. yıl kutlamalarıyla ilgili duygu ve düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “100 yıl önce vatan işgalcilerine karşı çıkan, Trabzon’da Teşkilatı Mahsusanın kurucularından Erzurum kongresinin açılış ve kapanış duasını yapan Şiran Müftüsü dedemiz Hasan Fahri Polat gerçekleşmiştir. Yapmış olduğu çok manidar duaları ile Erzurumluların, Mustafa Kemal Paşanın ve silah arkadaşlarının dikkatini çekmiş ve Allah’ın izni ile ülkemizin kurtuluşunun ilk ateşini yakmış ve bugünlere gelmemize sebep olmuşlardır. Bugün kongrenin 100. yılı nedeni ile Erzurum’da torunları olarak katılıp temsilen o günü yad etmekle gurur duyuyoruz.” 

Şiran Müftüsü Hasan Fahri Polat Kimdir?

1874 yılında Gümüşhane Şiran İlçesi Sarıca Köyü'nde doğdu. 1905 yılında Şiran Fevziye Medresesi'nden icazet aldıktan sonra Erzincan ve Trabzon Medreselerinde yüksek tahsilini tamamladı.

Trabzon Müftü Medresesi’ne Müderris olup özellikle Mesnevi Şerhi ve Tefsir dersleri ile civarda ün yaptı. Çok genç yaşında milli hareketle ilgilendi ve bir süre Teşkilat-ı Mahsusa içerisinde faaliyetlerde bulundu. Mondros Mütareke’sinden sonra Gümüşhane’deki dayanışma hareketinin organizesinde ve kurulmasında önemli katkılar sağladı. Dini alanda kendini yetiştirerek Şiran Müftüsü ünüyle anılır oldu.

1919 yılında Erzurum Kongresi’ne Şiran temsilcisi olarak katıldı. Kongrede imalı bir şekilde Cumhuriyet’in kurulmasını teklif etmiştir. Erzurum Kongresi'nin açılış ve kapanış dualarıyla Atatürk’ün dikkatlerini çekti. Dua; “Allah’ım! İstediklerimizi anlatmak, gayelerimizi elde etmek ve mukadderatımızı sağlamak suretiyle güçlükleri yenmeye bizleri muvaffak eyle, burada verilen kararlarda bizleri isabetli kıl.” Mustafa Kemal Şiran Müftüsü Hasan Fahri Hocanın yaptığı duayı çoğaltarak dağıttırır. Bu nedenle 9 Ağustos 1335 (1919)'da Mustafa Kemal, O'na yazdığı bir tezkere ile teşekkür etmiştir. Bu tezkere yakınları tarafından saklanmaktadır.

Mustafa Kemal’in kendisini mecliste vekil olarak görmek istemesine karşı yazdığı mektubunda; “Paşamız vatanın istikbali için büyük işler arifesindedir. Bizlerin kısmen halk içinde kalarak bu büyük teşebbüs ve hizmetlere fikirlerini hazırlama vazifemize devamımız, memleket için hayırlı, lüzumlu hatta zaruridir. Ben ömrümü vakfettiğim bu diyar insanları içinde irşat vazifemde kalmaya naçiz şahsımdan vatanıma daha tatminkâr olacağım kanaatindeyim. Paşa hazretlerinin bu düşüncemi tasvip edeceklerine kaniim” der.

03 Aralık 1950 tarihinde 76 yaşında Ankara’da hayata gözlerini yumdu. Cebeci Asri Mezarlığına defnedildi.

Kaynak: Şiran Gündem Gazetesi
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Temmuz 2024
İmsak 03:20
Güneş 05:06
Öğle 12:34
İkindi 16:29
Akşam 19:51
Yatsı 21:30