banner333

banner309

Çevrepınar Göleti Tamamlandı

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde 2 bin 10 dekar tarım arazisini suyla buluşturacak Çevrepınar göleti tamamlanarak su tutulmaya başlandı.

Şiran 17.02.2022, 07:48
Çevrepınar Göleti Tamamlandı
banner400

Çevrepınar Göleti inşaatının tamamlandığını ifade eden Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Çevrepınar Göletimizi, Çevrepınar Köyü Köçen Deresi üzerine Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa ettik. Söz konusu göletimizin temelden yüksekliği 36 m olup, kret uzunluğu ise 176 metredir” dedi.

Genel Müdür Yıldız şöyle devam etti: “Toplamda 2 bin 10 dekar zirai tarım arazisini su ile buluşturacak olan göletimiz su tutmaya başlamıştır. Göletimizin faydaya dönüşmesi için sulama inşaatını ise yıl içerisinde ihale etmeyi planlıyoruz. Çevrepınar Göleti ile ekonomimize yıllık 2 milyon TL’lik bir katkı sağlanmış olacaktır” ifadelerini kullandı.

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden suyun yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturduğunu kaydeden Kaya, “Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor. Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor. Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:29
Akşam 20:04
Yatsı 21:53