banner333

banner309

PKK'li Teröristleri Fotokapan İzlemiş

9 ayrı olayda parmak izin olan terörist, dağlarda böyle görüntülendi.

Kürtün 24.10.2018, 09:28
PKK'li Teröristleri Fotokapan İzlemiş
banner400

Karadeniz’de dağlara yerleştirilen fotokapanlarla bölgeye sızan PKK’lı teröristlerin adam adım izlendiği ortaya çıktı. Karadeniz Açılım Gurubu üyesi teröristleri avlayan jandarma birliklerinin en büyük yardımcısının dağlardaki ağaçlara yerleştirilen fotokapanlar oldu. İşte kısa bir süre önce öldürülen terör örgütünün Karadeniz Eyalet Sorumlusu olduğu belirlenen Zeynel kod adlı Mehmet Yakışır’ın fotokapan görüntüleri.

PARMAK İZİ 9 AYRI OLAYDA ÇIKTI

Gümüşhane’nin Kürtün İlçesi Üçtaş Köyü kırsalında öldürülen Mehmet Yakışır’ın parmak izi, 9 faili meçhul olayda bulundu. Mehmet Yakışır’ın Bingöl’ün Genç İlçesi’nde ve Diyarbakır Lice-Kulp kara yolunda bombalı eylem yaptığı belirlendi. Teröristin, Trabzon’da Eren Bülbül ve Başçavuş Ferhat Gedik’in şehit edilmesi ve 2016-2107 yıllarında Maçka ve Tonya ilçelerindeki birçok evden hırsızlık olaylarına karıştığı tespit edildi.

Karadeniz’de dağlara yerleştirilen fotokapanlarla bölgeye sızan PKK’lı teröristlerin adam adım izlendiği ortaya çıktı. Jandarma timleri fotokapanla izledikleri teröristleri tek tek etkisiz hale getirdi.

DAĞLARDA GEZERKEN GÖRÜNTÜLENDİ

Karadeniz Açılım Gurubu üyesi teröristleri avlayan jandarma birliklerinin en büyük yardımcısının dağlardaki ağaçlara yerleştirilen fotokapanlar oldu. İşte kısa bir süre önce öldürülen terör örgütünün Karadeniz Eyalet Sorumlusu olduğu belirlenen Zeynel kod adlı Mehmet Yakışır’ın fotokapan görüntüleri ortaya çıktı.

471 FAİLİ MEÇHUL OLAY AYDINLATILDI

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı arasında parmak izi paylaşımı, terör, adam öldürme, uyuşturucu, hırsızlık gibi birçok olayın aydınlatılmasını sağlıyor. Parmak izi paylaşımı sayesinde bugüne kadar 471 olay aydınlatılırken, rafa kaldırılan faili meçhul terör olayları da çözüldü. Bu yıl temmuz ayında Karadeniz’de etkisiz hâle getirilen Zeynel kod adlı Mehmet Yakışır’ın 9 faili meçhul terör olayının sorumlusu olduğu tespit edildi.

SOYLU ZAMAN KAYBININ ÖNÜNE GEÇTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayı ile Jandarma Genel Komutanlığı, Otomatik Parmak İzi ve Avuç İzi Teşhis Sistemi OPTES ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Otomatik Parmak İzi Teşhis Sistemi (APFIS) sistemlerinin karşılıklı sorgulanmasına dair protokol imzalanmıştı. İmzalanan protokol sayesinde birçok olay çözüme kavuştu. Emniyet ve jandarmanın parmak izi paylaşımı ile rafa kaldırılan önemli terör olayları da çözüldü. Aydınlatılan olaylar arasında 2011 tarihinde Hakkâri Çukurca’da kara yolunun 17’nci kilometresinde Dağ ve Komando Tugay Komutanlığına ait konvoyun geçişi sırasında terör örgütü mensuplarınca tuzaklanan el yapımı patlayıcı infilak ettirilmiş, Jandarma Binbaşı Yavuz Başyar ile 8 asker şehit olmuştu. Bu olayın faillerine ait 11 adet parmak izinden 7’sinin Suriye uyruklu Mustafa Muhiddin isimli şahsa ait olduğu tespit edildi.

9 FAİLİ MEÇHUL OLAYI ÇÖZÜLDÜ

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi Üçtaş köyü kırsalında terör örgütü mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, terör örgütünün sözde Karadeniz Bölge sorumlusu Zeynel kod adlı Mehmet Yakışır etkisiz hâle getirilmişti. Mehmet Yakışır’dan alınan parmak izlerinin OPTES-APFIS veri tabanında bulunan parmak izleriyle karşılaştırılmasıyla 9 faili meçhul terör olayının sorumlularından olduğu tespit edildi.Mehmet Yakışır’ın Bingöl’ün Genç İlçesi’nde ve Diyarbakır Lice-Kulp kara yolunda bombalı eylem yaptığı belirlendi. Teröristin, Trabzon’da Eren Bülbül ve Başçavuş Ferhat Gedik’in şehit edilmesi ve 2016-2107 yıllarında Maçka ve Tonya ilçelerindeki birçok evden hırsızlık olaylarına karıştığı tespit edildi.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:00
Güneş 04:51
Öğle 12:24
İkindi 16:21
Akşam 19:48
Yatsı 21:30