banner333

banner309

Vali Memiş, Köse'yi Ziyaret Etti

Köse ilçesine açılış ve yatırımları incelemek için giden Gümüşhane Valisi Okay Memiş ilk olarak Köse Kaymakamlığına atanan Ömer Faruk Canpolat’ı makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun ve başarı dileğinde bulundu.

Köse 29.09.2018, 10:56
Vali Memiş, Köse'yi Ziyaret Etti
banner400

Köse ilçesine açılış ve yatırımları incelemek için giden Gümüşhane Valisi Okay Memiş ilk olarak Köse Kaymakamlığına atanan Ömer Faruk Canpolat’ı makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun ve başarı dileğinde bulundu.

Kaymakam Canpolat ile bir süre sohbet eden Vali Memiş Köse’nin 14 köyü bulunduğunu ve altyapı olarak en az sorunu olan bir ilçe olduğunu belirterek, Köse’nin en önemli yatırımının havaalanı olduğunu söyledi.

Kaymakamlık ziyaretinin ardından Köse Belediye Başkanlığı tarafından SODES kapsamında yaptırılan “Çocuklar Gülsün Diye” çocuk parkı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törene Vali Okay Memiş, Köse Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat, Köse Belediye Başkanı Şerif Aygün, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Vali Memiş, Köse ilçesine her geldiğinde Köse’yi tertemiz, pırıl pırıl gördüğünü belirterek, “Köse’de çocuklarımız gülsün diye güzel parklar yapılmış. Köse güzel bir ilçemiz, hava alanı ile beraber çok daha güzelleşeceğiz. Çok daha kıymetli bir ilçe olarak devam edeceğiz” dedi.

Köse Belediyesinin örnek çalışmalar yaptığını, bu örnek çalışmalardan dolayı Belediye Başkanı Şerif Aygün’ü kutladığını ifade eden Vali Memiş şunları söyledi: “Bu güzel çalışmalar yanında en önemlisi huzurumuzun olmasıdır. Bir belediye başkanı önce ilçede huzuru sağlar. Huzuru sadece polis, sadece jandarma sağlamaz. Belediye başkanlarımız uyumlu ve herkesi kucaklayan olursa huzur da kendiliğinden gelir, ben bunu çok önemsiyorum. Yaptıkları güzel hizmetlerden dolayı her zaman belediye başkanlarımızın yanındayız. Olumsuz davranış ve tavırları yoksa bizim de kamu görevlilerinin yanında olmamız vatandaşlık görevidir” dedi.

Moral bozmanın çok kolay olduğunu vurgulayan Vali Memiş, “Her şeyi kucaklayıp, yapılan güzel işlere teşekkür etmeliyiz. Arkadaşlarımıza moral verip, daha güzel şeyler yapmaya teşvik etmeliyiz. Her anlamda gelişen bir Gümüşhane var. Yapılan yatırımlar 10 milyar lirayı buldu. Kelkit, Köse ve Şiran Karadeniz Bölgesinin GAP’ı. DOKA’nın dönem başkanlığı bize geçti. DOKA’dan Köse ilçemize de gereken projeleri yapacağız, hayata geçireceğiz. Parkımızın yeniden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra yaklaşık 2 milyon 200 bin liraya mal olan parkın açılışı gerçekleştirildi.

Vali Okay Memiş, açılıştan sonra beraberindekilerle parkı gezdikten sonra çocuklarla bir süre sohbet ederek onlara çeşitli hediyeler verdi.

Uluslararası Bir Hava Limanımız Olacak

Vali Okay Memiş, Köse ilçesindeki incelemelerini Salyazı’da inşası sürmekte olan havaalanı ile sürdürdü.

Hava alanında incelemelerde bulunarak firma yetkilisinden bilgi alan Vali Memiş, burada yaptığı açıklamada, uluslar arası bir hava limanının Salyazı’ya yapılmakta olduğunu ifade ederek “Sayın Cumhurbaşkanımızın ilimize kazandırdığı çok önemli ve çok değerli bir projeyi hep beraber incelemek için buradayız. Müteahhit firma Bayburt Grup, çalışmalarına hızla devam ediyor. Yaklaşık 200 futbol sahası büyüklüğündeki alan dolguyla havaalanı pistini hazır hale getiriyor firma. Çok değerli ve önemli bir çalışma. 3 kilometre pistin uzunluğu olacak. 45 metre genişliğinde. Yan yollarıyla beraber 60 metreyi bulacak bir genişlik olacak. Büyük uçakların bile inebileceği uluslararası bir havalimanı inşaatı olacak.”

Havaalanının temelinin kıt imkanlarla atılmasından dolayı duygu yüklü olduklarını ifade eden Vali Memiş “Ancak bugün ihalesi yapılıp başlanabildi. İlimizi bu kadar değerli bir yatırımla buluşturan Sayın Cumhurbaşkanımıza minnettarım ve çok teşekkür ediyorum. Dağların arkasında bizleri düşünen bir liderimiz var. Gümüşhaneli ve Bayburtlu vatandaşlarımız olarak geleceğe daha umutla bakıyoruz. Bu bölge aynı zamanda Karadeniz’in GAP’ı. 30 tane baraj ve gölet inşaatımızda eş zamanlı olarak devam ediyor. Bölgenin en önemli tarım ve hayvancılık merkezi olacak yapılan bu havaalanıyla beraber.  Çalışır mı işler mi diye amatörce yorumlar zaman zaman görüyoruz. Yapılan hiçbir havalimanı işlemeden durmadı. Ordu-Giresun havalimanı yapıldığında aynı yorumlar yapıldı fakat hem Trabzon’da hem de Ordu-Giresun havalimanın da bilet bulunamıyor. Bu da Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyoner liderliği sonucunda oldu” diye konuştu.

Döviz operasyonuna rağmen firmanın işlerini devam ettirmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Memiş açıklamasını şöyle sürdürdü”: “ Ülkemiz, terör, ekonomik terörü vatandaşlarımızın ferasetiyle Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle hep beraber bertaraf edeceğiz. Bu yatırımlarla ne kadar gurur duysak azdır. Yerel yöneticiler olarak da bizler de bu büyük yatırımlara hazırız. Bu negatif algıyı toplumsal olarak da bertaraf etmek durumundayız. Sürekli negatif konuştuğumuzda sarmal bir şekilde devam ediyor. Bu bölgede istihdam sağlayacak çok önemli proje hayata geçiyor. Ülkemiz ve ilimiz bu sorunları bertaraf edecektir. Gümüşhane merkezden havaalanına daha kısa mesafeyle ulaşmak için karayolları Müdürlüğüyle çalışma yapıyoruz. Bu projeyi önemsiyoruz ve kısa sürede havaalanı ulaşabilmemiz bizim için çok önemli. Hizmete sunduğumuzda inşallah vatandaşlarımız memnun olacak. Zigana tüneli bizim karayolu planımız bittiğinde belki de sahile en yakın havalimanı burası olacak. Sahil de bulunan havalimanları hava nedenleriyle inemeyecek olan uçakların bile tercih edeceği ilk havalimanı Gümüşhane-Bayburt havalimanı olacak. Her açıdan iyi bir şekilde kullanılacağını biliyoruz. Bütün fizibilite ve stratejik planlar bunu bize gösteriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın sayesinde artık hava yolu halkın yolu oldu. 200 bin vatandaşımız Gümüşhane’de yaşıyor. Fakat 600 bin civarında gurbetçimiz var. Hemşerilerimizin eğitim düzeyi yüksek ve varlıklılar. Sıla hasretleri inşallah 1.5 yıla yakın bitecek” dedi.

2 Milyon Yolcu Kapasiteli

Projenin tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden Vali Okay Memiş, açıklamasını şöyle tamamladı: “ 4 ay itibariyle projemizin çalışmalarına başladık. Şuan da yaklaşık 200’e yakın personelimiz 150’ye yakın makine ekipmanımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Havalimanımız yaklaşık yıllık 2 milyon kapasiteli olarak projelendirildi. 3 bin metre uzunluğunda 60 metre genişliğinde yaklaşık 450 hektar üzerine kurulu bir projemizdir. 2019 yılı sonu itibariyle bitirmek için gayret ediyoruz. Burada yürüttüğümüz faaliyet projenin alt yapısını oluşturmaya yönelik. 2. Etabı olan üst yapısı biz bitirdikten sonra ihaleye çıkacak. İhaleye çıktıktan sonrada üst kısmının yapımına başlanacak. Pist gövdesinde kaya dolgu imalatımız var. 5 milyon metre küp kazı ve dolgu imalatlarımız olacak. Gözde de kaya dolgu imalatlarımız devam ediyor” dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 31 Mayıs 2024
İmsak 02:54
Güneş 04:47
Öğle 12:25
İkindi 16:22
Akşam 19:52
Yatsı 21:37