banner333

banner309

Kelkit Belediyesinden Baca ve Sulu Filtre Denetimleri

Kelkit Belediyesi İtfaiye amirliği ekipleri, halkın daha kaliteli ve daha temiz bir hava soluyabilmesi için şehir genelindeki fırınlar, konutlar, iş yerleri ve resmi dairelerdeki baca sistemlerini kontrol etti.

Kelkit 10.10.2019, 21:17 12.10.2019, 11:11
Kelkit Belediyesinden Baca ve Sulu Filtre Denetimleri
banner400

Kelkit Belediyesi İtfaiye amirliği ekipleri, halkın daha kaliteli ve daha temiz bir hava soluyabilmesi için şehir genelindeki fırınlar, konutlar, iş yerleri ve resmi dairelerdeki baca sistemlerini kontrol etti.

Kelkit Belediyesi İtfaiye amirliğinden yapılan açıklamada şunlara yer verildi; 

Hava Kirliliği Nedir;

Canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve/veya maddi zararlar meydana getiren havadaki yabancı maddelerin normalin üzerindeki miktar ve yoğunluğa ulaşmasıdır. Bir başka deyişle hava kirliliği; havada katı, sıvı ve gaz şeklindeki yabancı maddelerin insan sağlığına, canlı hayatına ve ekolojik dengeye zarar verecek miktar, yoğunluk ve sürede atmosferde bulunmasıdır.
Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliği: Ülkemizde özellikle ısınma gayesiyle, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömürlerin yaygın olarak kullanılması ve yanlış yakma tekniklerinin uygulanması hava kirliliğine yol açmaktadır.
 

Baca Filtreleri
Fosil yakıtların yanması sonucu gazlar ve partiküller ortaya çıkmaktadır. Özellikle kömür yakıtlı kazanlarda yanma sonucu oluşan duman gazları yakıtın içerdiği kül oranına bağlı olarak oldukça kirlidir. Bu kül her ne kadar kazan içinde alınan konstrüktif tedbirler ile azaltılsa da kısman duman gazları tarafından sürüklenerek kazan arkasından uçucu kül olarak bacaya verilmek üzere çıkar.
Baca filtresi binalarda kalorifer kazanından çıkan zehirli ya da çevreye zarar veren gazların, kurumların ve diğer uçucu partiküllerin prüvizasyon yöntemiyle en az atıklı hale getirme yöntemidir.
Hava kirliliğine karşı alınabilecek teknik önlemlerden biri bacalara arıtıcı filtreler takmaktır. Bacalara arıtıcı filtre takılması, öncelikle sanayide gelişmiş ülkelerde yaşanmaya başlayan hava kirliliği sorununa bir çözüm olarak üretilmiştir.
Sulu Sistem Baca Filtresi
Bacadan çıkacak olan is, kurum, tortu gibi çevreyi rahatsız edici zararlı maddeleri filtre içerisindeki su fiskıyeleme sistemi ile çökerti yapılarak sadece duman çıkışı olacak şekilde çalışmasını sağlar.

Sulu baca filtresi neden tercih edilmelidir?
- Bacadan çıkan partiküllerin havaya karışmasını önler.
- Hava kirliliğini 90 a varan oranda önler.
- Su tüketimi minimumdur.
- Hava kirliliğini önlediği için çoğu devlet kurumu tarafından takılması tercih edilir.
- Her tip bacaya kolaylıkla montajı yapılabilir.
Siklon Filtre (Kuru Sistem Baca Filtresi)
Siklon filtre kullanılması ile duman gazları içinde bulunan çevreyi kirletici ve sağlığa zararlı partiküllerin büyük bir bölümü (70 verimle) tutulmakta, böylece işletme ve çevresi duman gazlarının zararlı etkilerinden korunmuş olacaktır.
Bu nedenledir ki;
Her canlı temiz çevrede yaşama hakkına sahiptir ve sağlıklı yaşamak istiyorsak çevremizi temiz tutmalıyız.

Kaynak: Haber Kelkit
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:01
Yatsı 21:50