banner333

banner309

Üstün: Artık Her Önüne Gelen Müteahhitlik Yapmasın

Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON)’nun yönetim kurulu toplantısına katıldı.

İş Dünyası 31.10.2014, 08:15 31.10.2014, 08:18
Üstün: Artık Her Önüne Gelen Müteahhitlik Yapmasın
banner400
 Milletvekili Üstün, İMKON ‘un toplantısına katılarak sektörün önemli sorunları konuştu.
İnşaat Müteahhitleri sektörle alakalı problemleri Milletvekili Üstün ile paylaşarak, bu sorunların giderilmesinin kanuni anlamda desteklenmesi gerektiğini söyledi.

ŞARTLARI TAŞIYACAKSAN BELLİ SIKINTILARI GÖĞÜSLEYECEKSEN GİREBİLİRSİN

Milletvekili Üstün, Şuan gündemde olan Müteahhitlik Hizmet Kanununun hazırlanmasını desteklediğini söylerken, artık her önüne gelenin müteahhitlik yapmaması gerektiğini söyledi. Müteahhitlik mesleği insan hayatı ile doğrudan ilişki olduğu için, bu sektöre girerken bazı şartların olması gerektiğini belitti.
Milletvekili Üstün “ Meselenin özü şudur: İnsanlar ömür boyu çalışıp, emek verip, ekmeğinden artırıp bir ev sahibi olmak istiyor. Bunun karşında hizmetini en verimli şekilde almak istiyor. Geçmişte bazı müteahhitlerin yaptığı hatalardan dolayı doğal afetlerde vatandaşlarımızın sıkıntı çekmesine, hatta can kaybına sebebiyet vermiştir. İşte bu düzenleme ile her önüne gelen müteahhitlik yapamayacak. Bu kanunla mesleki yasaklılık yerine, 'şartları taşıyacaksan belli sıkıntıları göğüsleyeceksen girebilirsin' uygulaması getirilecek. 


BU KANUN İNSAN HAYATI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Üstün, Van Depremi ve Düzce Depremi’nde bir çok vatandaşımızı işini iyi yapmayan müteahhitlerimiz yüzünden kaybettik. Birçok meslek dalında şartlar aranırken insan hayatı için çok önemli olan inşaat sektöründe hiçbir şart aranmıyor.” Diyen Üstün, bir milletvekili olarak bu kanunun çok önemli olduğunu vurguladı.

TÜM MÜTEAHHİTLERİN SİCİLİ TUTULACAK

“Düzenleme ile müteahhitlikte kazanılmış haklar korunacak. Ancak, faaliyet alanı ile ilgili bu zamana kadar meslekte ağır kusur işlemiş ve mesleki anlamda dolandırıcılık yapanlara artık geçiş olmayacak. 1999 yılında Bolu Düzce'de yaşanan depremde yaptıkları binaları yıkılan müteahhitler artık müteahhitlik yapamayacak. Böylece müteahhitlerin sicili tutulurken, yanlış iş yaptıklarında meslekten men edilecekler. İki kere bir daireyi satan müteahhitten adli sicil kaydı istenecek. Sicili kötü olan bulunmuş müteahhidin mesleğe giriş yasağı olacak.” Diyerek bu düzenlemenin hayırlara vesile olmasını diledi.”

İMKON’A TEŞEKKÜR

Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu’na ve Genel Başkanı Tahir Tellioğlu’na toplantıya davetleri ve tüm vatandaşlarımız için önemli olan bu düzenlemeyi yakından takip ettikleri için teşekkür etti. 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:27
Akşam 20:03
Yatsı 21:52