banner333

banner309

Mesleki yeterlilik belgesi zorunlu oldu

Belge zorunluluğu getirilen meslek dallarına her geçen gün yeni bir meslek dalı eklendiğini hatırlatan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO)Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, işletmelerde ticari işlemlerde yaptırımlara maruz kalmamak için gerekli mesleki yeterlilik belgelerinin temin edilmesi gerektiğini belirtti.

İş Dünyası 01.09.2018, 13:09
Mesleki yeterlilik belgesi zorunlu oldu
banner400

Belge zorunluluğu getirilen meslek dallarına her geçen gün yeni bir meslek dalı eklendiğini hatırlatan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO)Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, işletmelerde ticari işlemlerde yaptırımlara maruz kalmamak için gerekli mesleki yeterlilik belgelerinin temin edilmesi gerektiğini belirtti.

“İŞLETMELERİNİZDE TİCARİ YAPTIRIMLARA MARUZ KALMAMAK İÇİN GEREKLİ MESLEKİ YETERLİLİK BELGELERİ TEMİN EDİLMELİ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen ve Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun getirilen 81 meslek dalına son yayınlanan yönetmelik ile Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı ve Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu mesleklerinin de eklendiğini hatırlatan Akçay, yayınlanan yönetmelik kapsamında bu meslek dalında faaliyet gösteren işletmelerin resmi işlemlerinde cezai yaptırıma maruz kalmamaları için ilgili yeterlilik belgelerini almaları gerektiğini söyledi.

Hali hazırda ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapan ve bu sektöre yeni girecek girişimciler için yayınlanan yönetmelik içeriğinde Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4 ve Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 Meslek Belgesi sahibi olmayan işletmeler için İl Ticaret Müdürlükleri tarafından "Yetki Belgesi" verilmeyeceği, Noterler tarafından mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin "Alım-Satım İşlemlerini" kabul edilmeyeceği ve Belediyeler tarafından mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyen işletmelere "Ruhsat" verilmeyeceği gibi önemli yaptırımların yer aldığını vurgulayan GTSO Başkanı İsmail Akçay, bu yaptırımlara maruz kalmamak ve ticari işlemlerde aksaklık yaşamamak için ilgili yeterlilik belgelerinin bir an önce alınması gerektiğini belirtti.

“BELGE KONUSUNDA DAHA DUYARLI OLMALIYIZ”

Belgelendirme çalışmaları kapsamında yürütülen çalışmalarda şehrimizde toplam 45 kişiye belgelendirme hizmeti verdiklerini hatırlatan Başkan Akçay, “Şehrimizde Mesleki yeterlilik belgelendirme hizmetleri kapsamında Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) ve (MEYBEM) Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. işbirliğinde yaptığımız tüm duyuru ve bilgilendirmelere rağmen 45 kişi odamıza müracaat etti ve yapılan sınavlar sonucunda belgelerini aldı. Bu sayı şehrimizde tehlikeli meslek dallarında çalışan işçilerimizi ve emekçilerimizi göz önüne aldığımızda çok düşük bir rakam. İnsanımızda ‘Benim başıma bir şey gelmez. Belge alıp ne yapacağım. Bana her yerde iş var’ düşüncesi var. Bu çok yanlış bir düşünce. Tabi ki burada çalışan işçilerimiz kadar işverenlerimizin de hassasiyeti de çok önemli. İşverenlerimizde çalıştırdıkları işçilerin belge sahibi olması için onları teşvik etmeli. Çünkü yapılacak bir denetimde veya gerçekleşecek bir iş kazasında çalıştırdığı işçi Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi değilse işçi başı en az 500 TL ceza ödeyebilir veya daha ağır cezai yaptırımlara maruz kalabilir” dedi.

“ODAMIZDA BELGE ALMAK İSTEYEN TÜM İŞÇİ VE İŞVERENLERİMİZE DANIŞMA VE BELGELENDİRME HİZMETİ SUNUYORUZ”

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası olarak belge almak isteyen tüm işçi ve işverenlere danışma ve ilgili belgelendirme kuruluşu ile birlikte belgelendirme hizmeti sunduklarını hatırlatan Başkan Akçay, Mesleki Yeterlilik Belgesi için müracaat edeceklerin kimlik fotokopisi, diploma fotokopisi ve iki adet vesikalık fotoğraf ile birlikte gerekli başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için GTSO’ya davet etti.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51