banner333

banner309

KOSGEB Ödül Törenine Gümüşhane Damgası

2013 yılı KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni Ankara’da gerçekleşti.

İş Dünyası 31.12.2013, 12:56 31.12.2013, 20:48
KOSGEB Ödül Törenine Gümüşhane Damgası
banner400
2013 yılı KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı değerli hemşerimiz Fikri Işık, Ak Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, , KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Başkan Yardımcısı değerli hemşerimiz Hüseyin TÜYSÜZ, Tübitak Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip Asan,  Çok sayıda Milletvekili, Finalist işletme ve girişimciler, Kurum ve Kuruluş temsilcilerinin katılımları ile Ankara’da gerçekleşti.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun programı sebebiyle katılamadığı ödül töreninde kendisinin gönderdiği mesaj okundu. Mesajında Erdoğan KOBİ ve Girişimciler ile ülkenin ekonomik istikrarının devam edeceğini, ödül alan işletme ve girişimcileri tebrik ettiğini belirtti.
 
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan bu yıl ikincisini düzenledikleri ödül töreni için çok mutlu olduklarını ve destek verdikleri işletmelerin bu başarılarını gördükçe çalışma heveslerinin arttığını dile getirdi. Kaplan: “Burada hazır bulunan 40 finalistin her biri aslında birinci. Biz onların hepsini buraya çağırdık ki ülkemizdeki bu emekçilerimiz devletimizle buluşsun ve çalışma azimleri devam etsin. Yeni bakanımızın ilk konuşmalarını ödül törenimizde gerçekleştirmesi de bir başka mutluluğumuz. Diliyorum yeni dönemde de başarılı çalışmalarımızı sayın Bakanımızın liderliğinde de devam ettiririz.” şeklinde konuştu.
 
KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’ın ardından kürsüye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, geçen yıl ilk kez başlatılan bu yarışmayla, KOSGEB desteklerinden yararlanan başarılı KOBİ ve girişimleri ödüllendirdiklerini söyledi. Başarılı olan her girişimcinin, insanlara ekmek kapısı olduğunu ve hayır dua kazandığını belirten Işık, kendilerinin de "marifet iltifata tabidir" ilkesi gereğince, bu KOBİ'leri ödüllendirmek gerektiğini düşündüklerini ifade etti.
 
Özellikle Türkiye'de son dönemde yaşanan olaylar düşünüldüğünde, ödül töreninin çok iyi bir zamana isabet ettiğini vurgulayan Işık: "Bu ödül töreninin zamanlaması bence çok yerinde olmuştur. Çünkü herkesin Türkiye'de yaşanan iyi gelişmelere, insanımızın ve milletimizin başarılarına daha fazla odaklanması gereken bir dönem içindeyiz. KOBİ'lerimizin ve girişimcilerimizin başarıları nedeniyle bugün Türkiye'nin önünü kesmeye yönelik bazı girişimler var. Bunlar ülke için girişim yapmayı belli ki yanlış anlamışlar. Ben bu tür girişimlerde bulunanları bu salondaki girişimcileri örnek almaya, memleketin hayrına bir girişimin nasıl yapılacağını, buradaki girişimci ve KOBİ'lerden öğrenmeye davet ediyorum. Buradaki başarılı girişimcilerin, televizyon ve gazetelerde, medyaya sorumsuz bir şekilde açıklamalar yapan savcılardan daha fazla yer almayı hak ettiklerini düşünüyorum." dedi.
 
"Mutlaka müteşebbis ruha ihtiyacımız var" 
Türkiye'nin geleceği açısından ne kadar önemli bir bakanlığın sorumluluğunun üzerine tevdi edildiğinin farkında olduğunu dile getiren Işık, eski Bakan Nihat Ergün'ün Bakanlıkta çok önemli çalışmalar yaptığını belirtti ve bunun için kendisine teşekkür etti. 
 
Işık, ülkenin geleceği açısından bilim ve girişimin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Bunlar çok iyi özümsememiz gereken kavramlar ama yetmiyor. Bu beceri ve donanımla ürettiğimiz ürünlerin satılması için de mutlaka müteşebbis ruha ihtiyacımız var" diye konuştu.
 
Bugün ihracatın yüzde 62'sini, istihdamın da yüzde 70'den fazlasını KOBİ'ler tarafından üstlenildiğini belirten Işık, bu açıdan verilen ödüllerin çok anlamlı olduğunu ifade etti. 
 
"Son olaylar, en fazla sıkıntıyı KOBİ'lere verdi"
 
Son günlerde yaşanan olayların en fazla sıkıntıyı KOBİ'lere verdiğinin altını çizen Işık: “2013'ün Mayısını görüyorum, bambaşka bir Türkiye. IMF'e son taksitini ödemiş, notu yatırım yapılabilen ülkeler seviyesine çıkmış, faiz Cumhuriyet tarihinin en dip seviyesine gelmiş, peş peşe nükleer santral ihalesi, 3. havalimanının ihalesini yapmış, devlet hem gelir elde ediyor hem yatırım yapıyor. Kanal İstanbul'un artık her noktada hayata geçeceğine olan inanç pekişmiş, Türkiye'de başta KOBİ'ler olmak üzere artık herkes ekonomik bir hamleye psikolojik olarak da hazır haldeyken, bir anda baktık 2 milyar 800 milyon fidanı toprakla buluşturmuş bir iktidara, 3 tane ağaç kesiliyor diye bir operasyon yapıldı. Ondan sonra faizler hızlı bir şekilde yukarı tırmanmaya başladı. Maalesef o heyecanda bir azalma oldu ve ondan sonra Türkiye, farklı konuları tartışmaya başladı.” ifadelerinde bulundu.
 
"Savunma makamına vermediğiniz bilgiyi medyaya sızdırıyorsunuz"
 
Türkiye'nin bu dönemde aslında çok başka şeyler konuşması gerekirken, hiç olmayacak tartışmalar içine çekildiğini dile getiren Işık: “Neyse ki milletimizin güçlü iradesi sonunda o tartışma söndü ve Türkiye artık tekrar, tartışması gereken konulara odaklanmaya başladığı anda bir başka operasyonla karşı karşıya kaldı. Değerli arkadaşlar, Türkiye bunları hak etmiyor. Türkiye'nin gündeminin bunlar olmaması gerekiyor. Evet, varsa yolsuzluk yapan bedelini ödesin. Dün sayın Başbakanımız çok net ifade etti, 'babamın oğlu olsa gereğini yaparım' dedi. Mecelle'de bir madde var, 'beraati zimmet asıldır' der. Yani evrensel hukukta, kişinin suçu ispat edilene kadar suçsuzdur. Bu hüküm esas alınmak kaydıyla bırakın gerekli işlemler yapılsın fakat savunma makamına vermeniz gerekip de vermediğiniz bilgiyi medyaya sızdırıyorsunuz ve inanılmaz bir itibarsızlaşma operasyonu, hükümete yönelik ciddi siyasal dizayn projesine girişiyorsunuz. Ondan sonra moraller bozuluyor.” şeklinde konuştu.
 
Şimdi KOBİ'lerimizin Mayıs ayındaki moraliyle şu andaki morali aynı mı? sorusunu yönelten Bakan Işık: “Mayıs’ta neyi konuşuyorduk, şimdi neyi konuşuyoruz? Biz sebeplerini biliyoruz, onu söyleyeyim. Bu ülke, ne zaman bir atak yapmaya kalksa, ne zaman 'tüm yüklerimizden kurtulduk, artık çok daha hızlı ilerlemeye başladık' dese, mutlaka bir takım yerli işbirlikçilerle ama büyük aklın dışarıda olduğu bazı operasyonlarla karşı karşıya kalıyoruz. Mayısın Türkiye'si ile maalesef Haziran'ın Türkiye'si, Ekim'in Türkiye'si ile Aralık'ın Türkiye'si aynı değil. Bu, milletimize yapılan en büyük haksızlıktır. Bu, ülkenin girişimcisine yapılan en büyük haksızlıktır." İfadelerini kullandı.


 
"Gereken cevap sandıkta verilecek"
 
Ülkedeki herkesin, bu tartışmalar yerine ne zaman,  "500 milyar dolarlık hedefi nasıl yakalarız, kişi başına milli gelirimizi 25 bin dolara getiririz?" tartışmasına odaklanırsa, o zaman hedeflerin kolaylıkla yakalanacağını belirten Işık, bu tartışmalara itibar edilmemesi gerektiğini, Türkiye'nin bunları çok rahat bir şekilde aşacağını söyledi. 
 
KOBİ'lerin yine inovasyona, ihracata, yüksek teknolojiye dayalı ürün üretimine odaklanması gerektiğini vurgulayan Işık: "Ben bu işleri de aşacağımıza ve Türkiye üzerine yapılan bu son operasyonun da boşa çıkacağına inanıyorum ve bu operasyon boşa çıktığında da inşallah hep birlikte el ele vereceğiz, kol kola gireceğiz ve dünyada, Allah'ın izniyle malımızı satmadığımız ülke kalmadı ama malımızı yoğun olarak satmadığımız ülke bırakmamak için çalışmaya devam edeceğiz. Moraliniz bozulmasın, geçici konjonktür sizi etkilemesin. İnşallah Türkiye'nin istikrarını bozmaya kast edenlere gereken cevap, sandıkta verilecek, ondan hiç tereddüdüm yok. Siz, planlarınızı, programlarınızı yaparken, Türkiye'ye güvenerek yapın, siyasal istikrara güvenerek yapın, ekonomik istikrar güvenerek yapın ve bunun sonucunda da inşallah hem siz hem sizinle üretenler hem de ülkemiz kazansın." ifadeleriyle sözlerini tamamladı.
 
Konuşmasının ardından başarılı KOBİ ve Girişimcilere ödüllerini veren Bakan Fikri Işık, 40 finalist ve kazananlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından finalistlerin standlarını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu ve KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ile gezen Bakan Işık, ilk kez katılacağı bakanlar kuruluna gitmek üzere törenden ayrıldı.
 
KOSGEB 2013 yılı KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri’nin dağılımı ise şu şekilde oldu:
 
Yılın Başarılı KOBİ Büyük Ödülü = EROĞLU MAKİNE (BURSA)
Yılın İnovatif KOBİ Ödülü = KROMEL MAKİNE (SAKARYA)
Yılın İşbirliği Güçbirliği Yapan  KOBİ Ödülü = ENDOSA KALIP (MANİSA)
Yılın İhracatçı KOBİ Ödülü = AFS FLEXIBLE (ANKARA)
Yılın Genç Girişimci Ödülü = TGM KULE (DÜZCE)
Yılın Kadın Girişimci Ödülü = MARO ULUSLARARASI BİLGİ TEKNOLOJİLERİ (İSTANBUL)
Yılın Küresel Doğan Girişimci Ödülü = MAVİTEC MAKİNE (BURSA)
Yılın İnovatif Girişimci Ödülü = NORTHEL ENERJİ (BALIKESİR)
Jüri Özel Ödülü = ANADOLUJET 

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:29
Akşam 20:04
Yatsı 21:53