Son yapılan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası  GTSO) seçimlerinde kayıtlı olan 765 üyeden seçimde oy kullanmış olanların hemen hemen tamamının oyunu alarak 6. kez oda başkanlığına seçılen sayın İsmail Akçayı’ n bu başarısı yerel basında ve yaygın medyada,  Başkan İsmail Akçay 6. kez  güven tazeledi şeklinde geçti. Kullanılan bu ifadenın açılımına gelince: 

          Kavramlardan:Güven”,bir şeyden beklenilen niteliğe inanıp ona göre davranmak” .Güven tazelemek ise,”kendisine inandırmak, güvenmek”  şeklinde tanımlanıyor, TDK sözlüklerinde…. 

              Bir insan için su içmek nefes almak nasıl bir ihtiyaç ise bir ilişki içinde  güven de  hava gibi su gibi temel bir ıhtiyaçtır. Çağımızın zor erdemlerinden biridir güven..Zira kimsenin kimseye tahammül edemediği ,”senin ipinle kuyuya inilmez” dendiği bir dünyada  herkesin güvenine layık olmak kolay ulaşilacak bir erdem deyil doğrusu..  

              Bu tanımlamalara göre demekki Gümüşhane İş Dünyası sayın İ. Akçaydan bekledikleri performansı ki bunlar temsil etme , yasaların sağladığı avantajları ticaret erbabının emrin sunma  İşadmlarının önündeki engelleri kaldırma  hasılı bir oda başkanının yapması gerekenleri büyük bir öz veri içinde yaptığına kanaat getirmiş olmalılarki 6. kez kendisine yetki vermede bir beies görmediler. 

           .Sayın Akçay’da  üstlandiği görevi açıklık ilkesi ,paylaşımcı bir uygulama özverili çalışma ve güven duygusunun kalbi olan şeffaf bir yönetim, sevgi-saygı-sadakat –vefa  dördülü anlayışı içerisinde  sağladığı bilnen gerçeklerdendir… 

          Güvenmek -güvenirlik ,bir duygudur.  Bu duyguyu küçük yaştan itibaren çocuklarımıza aşılamalıyız. Aşılamalıyız ki; geleceğin yöneticileri olarak bu çocuklar ülkede her alanda güvenli bir ortam yaratabilsinler. Tıpkı İsmail AKÇAY ağabeyleri gibi..Bu bağlamda konumuza  işık tutan bir olay İngiltere’de  şöyle gelişir:. 

           “ Çoğumuzun bildiği üzere İngiltere’de hakimler maaş almaz. Diledikleri kadar parayı çek yazıp imzalayarak bankalardan alıyorlarmış. Bir gün hakimin biri yüklü bir çeki bankadan tahsil ediyor, ertesi günde gelip yatırıyor. Sebebi sorulduğunda, “efendim bakayım ki devletimiz bize ne ölçüde güveniyor” der. Ancak ertesi günü soruşturma açılır. Hakim meslekten azledilir.”  
            Sebebi ise; Devletine güvenmeyipte test etmeye kalkışan hakime devlet güvenmez denilir.(Yusuf sadık. Demokrat Gümüşhane Gazetesi :”  Güven ,Güvenirlik” makalesinden) .Anlıyacağınız, güven, güvenmek işte böyle bir şey. Bir ölçüde,” birbirinizin  ipiyle kuyuya   inme erdemini  gösterin “demeye getiriyor. 

              Evet değerli okurlar!..İsmail  Başkan ‘ın böyle bir test yapmadığını biliyoruz. Bunun yerine,her kesimi kucaklıyan   yardım sever bir anlayışla  başta,üyelerinin haklarını korumak –kollamak, olmak üzere  Gümüşhane halkının yüce menfaatlarını savunmak , STK çalışmalarına katılmak, il genel ve özel yönetimine destek vermek gibi öz verili çalışmaların içinde olduğunu  iş dünyası başta olmak üzere  hepimiz biliyoruz.. 
             Sayın İsmail Akçay,, 1953 gümüşhane doğumludur .Bir kız 6 kardeşın en büyüğüdür.  İlkve orta öğrenimini burada yüksek öğrenimini başladığı Buca eğitim yüksek okulunde ve takiben Marmara Üniversitesinde işletme okuyarak  tamamladı (19821). İş hayatında önce  ,yüklenici fırma olarak devam ederken kendisini Türkcell İletişim hizmetleri içinde buldu., İlkeli siyaset yapmıştır. Tam bir Gümüşhane evladı ve eşraftan biridir. Beşoba’ dan amcazadesi hafızoğullarından Kadir Paşa Akçay ‘ın damadıdır.GTSO Başkanlığına ilk kez1996 yılunda seçilmiştir. Arada çok kısa bir sÜre ayrılmış olsada  oda mensuplarının vafa yüklü çağrılarına uyarak tekrar görev başı yapmıştır. Bu vefa nın yüüklediği sorumluluk ve ağır yükün altından hiçbir maddi destek beklemeden  durmak yok   çalışmaya devam sloganıyla ancak kalkabilceğine inanmaktadır. Nitekim bazı bilgiler için gece geç vakıt aradığımda  halen GTSO daki bürosunda çalışmakta olduğuna  hiç te  şaşmadık… 

               Sayın İsmail Akçay,, ın GTSO başkanı olarak 24 den fazla STK larda görev yapmaktadır. Önemli görevleri arasında Odalar-borsalar vergi kom. Üyeliği.Ekonomi,k İşbiriği teşkilatı Tüğrkiye delegasyonu, İl kıymet Taktir Komisyonu ,İl İstihdam Kurulu,Milli Eğitim Danışma Kurulu üyelikleri gibi önemli görevler bulunmaktadır.  

   Görevli olarak Türki Cumhuriyetlerinin tamamını ayrıca Pakıstan İran gibi ülkeleride  Türkiye İŞ dünyası heyeti ile birlikte ziyaret etme onurunu yaşamıştır… 

    Sayın Akçay ‘dan aldığımız önemli bilgiler arasında   İL’imizin son yıllarda ki ihracatındaki artış var.      2015 yılında 120.bin  Dolar olan ihracat,2017 yılında 52 milyon Dolara çıkmuıştır. Yaklaşık 433 kat olan bu artış istihdama doğrudan yansıyarak önemli katkılar sağlamıştır. Bu olumlu gelişme,  denilebilir ki ,Sayın Akçay ‘ın öncülüğünde çalışma arkadaşları ve Gümüşhane İş dünyası sayesinde gerçekleştirilmşitir… 

         Netice itibarı ile, Konumuzu bir cümle ile özetliyecek olursak :”Güven, bir toplumun tutkalıdır. Yada çimentosudur. 

          İşte ,Sayın İsmail Akçay ‘da bu görevi yapıyor..….. 

          Tebrikler sayın İsmail Başkan.. Tebrikler Gümüşhane İş dünyası. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner333

banner329

banner309