(Prof. Dr. Süleyman Öztürk)

Prof Dr. Süleyman Öztürk,bizim kuşaktan olup, Merkez Alemdar Köyünden esnaf Ahmet Öztürk ün dört oğlundan birisi ve en büyüğüdür. İkinci, kardeş Prof dr. Turgut Öztürk İst Teknik Üniversitesi öğretm üyeliğinden emekli İstanbul ‘da ikamet etmekte, üçüncü kardreş Muharrem ve Son kardeş İnş.Müh.Tuna nın hocasıyım. Son iki kardeş şimdi Peygamber efendimize komşu, Allah rahmet eylesin..

.Değerli Süleyman la tanışmamız 1955 li yıllara kadar iner. Gümüşhane deki öğrencilik yıllarında kardeşi Turgut la birlikte kente gelen yabancılara tercümanlık yaparlar kurtuluş Bayramlarında yerel etkinliklerin içinde ve başında yer alırlardı. Zaten dikkatimide buradan çekmişti. Gazi Eğitim Enstitüsü’nün Fen Bölümünü bitirip daha sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu .Birkaç yıl Ülke hizmetinde bulunduktan sonra da kazandığı bursla ABD ye intisap etti. Gidiş o gidiş. Yarım asırdır orda yaşıyor önemli bir üniversitede öğretim görevlisi .Oradan evlendi. ABD vatandaşlık kimliği var.,,Çifte vatandaş statüsünde ama eskisi kadar artık sık gidip gelmiyor…

Sayın Öztürk Gurbette Vatan hasretiyle, bizde burada O’nun hasretiyle yanıp tutuşuyoruz diyebilirim.,,

Arada bir tatile geldiğinde Gümüşhane sorunlarından söz eder,, hoş sohbet etmenin keyfini yaşamaya çalışırız. . Her ikimiz içinde bir tutku halini alan bu alışkanlık artık değişmez prensibimiz olmuştur. …

Çok önceleri Gümüşhane de bir Üniversite açılması fikrinin öncülüğünü yapmış ve kendi köyünü komple Üniversiteye bağışlayacağı taahhüdünde de bulunmuştu. Bir soru üzerine ,Sayın Öztürk,,,”Yusuf bey !!...Kendi memleketimin özellikle doğup büyüdüğüm Kentimin Üniversitesinde çalışmak isterim tabii ki? Ama, yerleşik düzenim biliyorsun Amerika Birleşik Devletlerinde.Yinede misafir olarak konferans için gelebilirim. Ayrıca bir teklif te gelirse onuda değerlendirmek isterim.”. demişti..

Gümüşhane yerel basını onun için gurbetteki en değerli mektuptur. Ses getiren haber ve yorumlar için sorgulamasını yapar olumlu yanıt alıncaya kadar da irdelemesini devam ettirir.Bununla da yetinmeyerek nasıl bir katkı sağlaması konusunda da güdülenmesini ister..

Uzakta da olsa Yurt dışında ve Yurt içindedeki Ülkemiz çocuklarının eğitim sorunları ile ilgilenir, elinden geldiği destekleri sağlamaktan da geri kalmaz. Nitekim, İl’imiz kız çocuklarının okutulmasına yönelik olarak, Gazetemiz,” Demokrat Gümüşhane”nin 16.Mayıs.2000 tarihli ve 3679 sayılı nüshasında yayımlanan “Yeşilbük ‘e Lise Gerek” başlıklı makalemin konusunu, çalıştığı Üniversitede , kısa adı (OECD ) olan Dünya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ilkeleri çerçevesinde paylaşmış olması, gazetemizle birlikte şahsımın 3000 dolarlık bir teşvik ve başarı ödülüne layık görülmesinin nedeni olmuştur.…

Rakam ne olursa olsun. Kuşkusuz manevi getirisi çok büyük…

İnsanların hem de ABD gibi büyük bir Ülke vatandaşlarının anlayışına ve iltifatına mazhar olmak ….Bu katkı sayın Öztürk’ ün Gümüşhane ‘ye olan tutkusu , hemşehrilerine olan sevgisi ve Vatan’ ı TÜRKİYE ‘ye karşı olan sevdası sayesinde gerçekleştirilmiştir diyebilirim.

Sayın Öztürk , göbek bağı ile bağlı olduğu ve İlkokul Öğrenimini gördüğü Çamlı Köy(mavrangil) İlkokulunun şu andaki harap durumunu içine sindirmediğini defalarca telefonla şahsım bildirdi ve benden bu okulun yeri ile birlikte Gümüşhane Üniversitesine bağışta bulunulması konusunda köy Muhtarına destek olunmasını istemişti. Ben gereken girişimleri sağladım ama önceki Rektör Sn. Günaydın her nedense bu teklife sıcak bakmadı.. Şimdi ayni isteğini yinelemekte ve mümkünse onarılması gibi olumlu bir sonuç beklediğini de önermektedir. Bizde bu konuda elimizden geleni esirgemiyeceğimizi değerli hemşehrimize bu vesileyle iletmiş olalım..Ve sabırla bekleyelim.. ..

Vatan hasreti başka bir şeye benzemez.

Hanı Temel fıkralarından hatırlıyacaksınız: “İstanbulda 53 plakalı kamyonun tekerinin havasını boşaltarak koklayan Rizeliye: Ha uşak ne yapayısın da!!! Derler.: “Uşak ..körmeyemusun.. Memleket havasıdur. Koklayaruk da”.. der. Süleyman kardeşim bu adamdan da daha hızlı bir memleket sevdalısıdır. O,gelen memleket mektuplarını mazrufuna bakmadan zarfını koklayarak hasret gideren bir Yurt severdir…

Değerli Prof. Dr. Süleyman Öztürk teki memleket tutkusu artık kronikleşmiş bir hal aldı.. Elinden ne gelir, onu yapacağının hesabı içinde.. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir sohbet sonunda ,”Yusuf bey” !! Dedi. “Bu yıl Gümüşhane Üniversitesinden mezun olacak bir öğrenciye mütevazı maaşımdan biriktirdiğim birmıktarı bağışlamak istiyorum. Yardımcı olurmusun ?“dedi. Başım üstüne diyerek , gereken girişimde bulundum. Olumlu karşılanacağını umuyorum ve Mezuniyet günü GÜ si semalarında sayın Öztürk ün adının yankılanacağından da kuşku duymuyorum. Bununla da kalmayan Sayın Prof. Dr. Öztürk , 2. kez bendenizi ABD de konuk etmenin davetini de sözlerine ekledi.. Gelecekteki vuslatımızın müjdecisi olarak yapılan bu özverili davet nedeniyle gönlümdeki Vatan sevgisiyle yoğrulmuş duygularımın hasret yüklü yüksek frekanslı dalgaları O’ na çoktan ulaşmıştır bile..

Gurbette Marka bir hemşehrimiz dedik ve değerli dostumuz , Prf.Dr. Süleyman Öztürkü. bazı yönleriyle tanımaya çalıştık.!!.

..Tüm yaşam koşullarımız üst düzeyde de olsa gurbette olmanın burukluğundan ve sılaya duyulan özlem den bazen insan istesede kurtulamıyor. Tek teselli içimizde ve dilimizde terennüm ettirdiğimiz ezgiler ki onlara çok şey borçluyuz…Bu ezgiler içerisinde ,Ziya Taşkent ‘e ait olan Uşşak makamında,”GURBET” şarkısı var ki? O her şeyi özetliyor…Birlikte hatırlıyalım.,:

“Gurbet o kadar acı ki /Ne varsa hep içimde/ Her şey bana yabancı/ her şey başka biçimde/ Ben gurbette deyilim/ Gurbet benim içimde”.. İkinci kupleyi değerli dostumuz seslendirmeye çalışsın biz kendisine:

Selam olsun Türkiye Cumhuriyetinden.

Selam olsun Yüce Türk Milletinden .

Selam olsun Gümüşhane’den..

Selam olsun dostlardan ve Yusuf SADIK tan…diyor,,

Sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz..…(YUSUF-SADIK /Gümüşhane-TÜRKİYE)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner333

banner329

banner309