banner333

banner309

Kelkit Vadisi Platformu kuruldu

Trabzon-Tersun Dağı geçidi-Sivas ana yol arteri hinterlandı bulunan Şiran, Çamoluk, Alucra, Şebinkarahisar ve Gölova ilçelerine ait 7 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu “Kelkit Vadisi Platformu” kuruldu.

Gurbet 01.10.2023, 23:20 05.10.2023, 15:37
Kelkit Vadisi Platformu kuruldu
banner400

Bugün İstanbul İBB Florya sosyal tesislerinde yapılan ilk toplantıda bölge kalkınması, bölgenin tanınırlığının artırılması yönünde yapılabilecek çalışmalar masaya yatırıldı.

Katılımcılar özellikle Karadeniz aksını, Orta Anadolu'ya ve Akdeniz'e bağlayan en kısa yol olan uluslararası geçiş güzergahın üzerinde yer alan ilçelerde sosyal, ekonomik gelişmişlik düzeyini artırmaya yönelik bölgede yapılması gereken makro projelerin ve bu projelerle ilgili oluşturulması gereken yol haritasının üzerinde fikir birliğine varıldı.

Platform üyeleri öncelikli olarak bu güzergahı canlanması için gerekli olan Trabzon İkisu, Şiran, Tersun, Seme Deresi Gölova, Sivas yol hattının nitelikli bir hale getirilmesi, devlet karayolu ağına dahil edilmesi ve bu yolun rantabl bir şekilde kullanılabilmesi için proje ihalesi yapılan ve tamamlanan Tersun Dağı Tüneli’nin bir an önce yapılması üzerinde gereken planlamaları, senelerdir çözülmeyi bekleyen Alucra-Çamoluk yolunun iyileştirilmesinin gerçekleştirilmesi, Şebinkarahisar’ın Eğribel tüneli sonrası Karadeniz’e bağlayacak ikinci güzergahı olan bu uluslararası yol ile bağlantısının sağlanması konuları görüştü, bölgede tarım, turizm ve sanayi alanında yapılabilecek yatırımlarda Sivil Toplum Kuruluşlarının rolü ve buradaki yönderliği tartışıldı.

Önümüzdeki ay da bir araya gelecek olan platform üyeleri akademisyenlerce hazırlanacak “Kelkit Vadisi Kalkınma Eylem Planı” rapor ve sunumu dosyasını ilgili birimlere sunacak.

Kelkit Vadisi Platformu ilk toplantısına Gümüşhane Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF) Başkanı Serkan Kaya, ŞİDEF Danışma Kurulu Başkanı Yüksel Hamzaoğlu, Şiran Eğitim ve Kalkınma Vakfı (ŞEKAV) Başkanı Ramazan Kahveci, Çamoluk Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı, Çamoluk Eğitim Vakfı Başkan Vekili Hacı Canik, Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şimşek, Alucra Kalkınma ve Eğitim Vakfı Başkan Vekili Arif Dede, Çamoluk Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Vekili Yunus Acar, ŞEKAV Başkan Yardımcısı Abdullah Canan, ŞİDEF Başkan Vekili İbrahim Yılmaz, Alucra Kalkınma ve Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Salim Kuzyurt, KTÜ Öğretim üyesi Prof. Dr. Oktay Yıldız, Nişantaşı Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Necmettin Mutlu, Mimar Şamil Enes Mutlu ve Çamoluk Haber Genel Yayın Yönetmeni Kazım Karaçoban katıldı.

Kelkit Vadisi Platformu şu Sivil Toplum Kuruluşlarının bir araya gelmesiyle kuruldu:

1- Alucra Kalkınma ve Eğitim Vakfı

2- Çamoluk Eğitim Vakfı

3- Çamoluk Kültür ve Yardımlaşma Derneği

4- Gölova Eğitim Kültür Kalkınma Vakfı

5- Gümüşhane Şiran Dernekler Federasyonu

6- Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği

7- Şiran Eğitim ve Kalkınma Vakfı

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:08
Güneş 05:38
Öğle 12:27
İkindi 16:09
Akşam 19:07
Yatsı 20:31