banner333

banner309

Memleketime hizmet vermek çok heyecan vericiydi.

Memleket ve hizmet sevdalısı İstanbul-Sultangazi İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Kadir Şahin'i tanıyalım

Gurbet 31.07.2013, 09:33
Memleketime hizmet vermek çok heyecan vericiydi.
banner400
 Kendinizden Bahseder misiniz ?

1967 Gümüşhane doğumluyum.4 kardeşin en büyüğüyüm. 1974'de İstanbul'a geldim,İlkokul , Ortaokul ve Lise tahsilimi İstanbulda tamamladım sonrasında Trakya Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden  1987'de mezun oldum. Yeterlilik sınavında derece yaparak ilk Öğretmenlik görevime Muş ilimizde başladım. 1989 yılında evlendim 3 erkek çocuk babasıyım. 1991 yılında Antalya'da 3 ay olarak Askerliğimi tamamladım.

Nerelerde görev yaptınız?

Dediğim gibi ilk görevimi 1987 yılından Muş ilimizde başladım, 1993 yılından 2002 yılına kadar Gümüşhane'de çeşitli İlköğretim kurumlarında çalışarak Gümüşhanenin eğitim öğretimine katkıda bulundum. 2002 yılında Şube Müdürlüğü sınavını kazanarak 2 yıl Erzurum Uzundere ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaptım. Görevim süresince 2 ilkokul yapılmasına vesile oldum. Ayrıca soru bankalarıyla anlaşarak öğrecileri hiçbir maliyet gözetmeksizin merkezi sınav sistemini getirerek eğitim ve öğretime katkıda bulunmaya çalıştım. Gümüşhane'de çalışmanın size ne gibi katkıları oldu?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki,  memleketime hizmet vermek çok heyecan vericiydi. 2004 - 2010 yılları arasında memleketimize de katkımız olsun diyerekten Gümüşhanenin Köse ilçesinde Şube Müdürlüğü görevimi yürüttüm. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İsmail BABUR ile pozitif çalışmalarımız oldu İlçemizde bulunan okullarımızın tadilatları yapılarak bütün okullarımız yenilendi.Köse çok programlı lisesinin yapılmasında ve bugünkü Meslek Yüksek okulu'nun  yapım proje bölümünde katkılarımız oldu daha sonra Kırklarelinin Pınarhisar ilçesine tayinim çıkarak görevime devam ettim. Görevim süresince Kırklarelindeki okulların fiziki olarak Gümüşhanedeki okullardan geri olduğunu gördüm ve anladımki Köse ilçesinin eğitim ve öğretimine ciddi anlamda destek verdiğimizi… Buradaki çalışmamızda Danimarka modelini Pınarhisarda uygulanabilmesi için proje çalışmalsı yaptık. Bu çalışma eğitim sistemini sorgulamak için öğrenci velilerine , sivil toplum örgütlerine,okul yöneticilerine, öğretmenlere ve öğrencilere uygulandı.


Şuanki Görev yerinizden bahseder misiniz?


Kırklareli Pınarhisar ilçesinde 1,5 yıl çalıştıktan sonra, eşimin sağlık durumundan dolayı İstanbul'a sürekli gidip gelmemiz gerekti ve İstanbul'a yerleştik şuanda  İstanbul-Sultangazi İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü görevimi yürütmekteyim.


Sultangazi bölgesinde kaç tane kuruma hizmet veriyorsunuz?


Sultangazi bölgesi yaklaşık olarak 500 Bin nüfusa sahip bir İlçe  ve 100 Bin öğrenci eğitim ve öğretim görmekte, yaklaşık 3000 öğretmen norm kadrosuna sahipt ve tüm ilkokulların , ortaokullar ve liselerin eğitim ve öğretimi sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin başarı durumları benim sorumluluğumdadır.Buarada ilçemizdi 12 tane bağımsız İlkokul 11 tane bağımsız Ortaokul, 3 tane İmam Hatip Ortaokulu, 18 tane İlköğretim Okulu, 10 tane Lise, 2 tane Anaokulu, 1 tane Halk Eğitim Merkezi, 1 tane Özel Eğitim okulu, 3 tane Kolej, 4 tane Özel Anaokulu, 6 tane Özel Eğitim Okulu, 4 tane Özel Öğrenci Yurdu, 5 tane Dersane, 17 tane Motorlu Taşıtlar Sürücü kursu bulunmaktadır.Bu meslek için gerekli yetenekler nelerdir?

Pozitif ilişkiler kurabilmek çok önemlidir. Yönetici empati kurabilmelidir, insanlara pozitif yaklaşmalıdır. Yaratıcı olmalıdır, sorun çözücü olmalıdır çünkü, sorunun nerden geleceği bilinmiyor. 


Sizce Eğitim nedir?

Bence eğitim, gelenek görenek kültürümüze bağlı olarak vatanını milletini seven, milli manevi değerlerini özümsemiş ve bunları davranış haline getirmiş bireyleri yetiştirme sürecidir.


Ülkemizde Eğitim durumu sizce yeterli mi?

Yapacağımız pozitif çalışmalarla ve velilere göreyapılacak objektif değerlendirmeler neticesinde yeterli olacaktır.


Katıldığınız Kurs ve Seminerler Nelerdir?

Birçok seminere katıldım. Bunlardan belli başlı olarak söyleyecek olursam; 1988 senesinde İlkokul öğretmenleri Türkçe öğretim semineri, 1998 senesinde Bireysel ve toplu etkinlikler dersi program değerlendirme semineri, 1999 senesinde Sağlık ve ilk yardım formatör öğretmenliği 1.kademe semineri, 2000 senesinde Okul sağlığı formatör öğretmenliği 2.kademe semineri, 2001 senesinde Toplam kalite yönetimi formatörlük semineri, 2001 senesinde Eğitim yönetimi semineri belgesi, 2006 senesinde Eğitim Yönetimi semineri, 2006 senesinde Ortaöğretim Yurt ve Burslar semineri, 2008 senesinde Mali Mevzuat semineri, 2009 senesinde Eğitim Ulusal Ve Uluslar arası standartlar semineri, 2010 İNTEL Öğretmenlik Forumu Liderlik seminerine katıldım.

Çalışmalarınızla ilgili ödül aldınız mı?

İlçe Kaymakamlıkları tarafından 1 adet Taktir belgesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2 adet Teşekkür belgesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2 adet Teşekkür belgesi, İlçe Kaymakamlıkları tarafından 1 adet Plaket, İlçe Kaymakamlıkları tarafından 1 adet Başarı belgesi aldım…Tabiki bunları  bana bu belgeleri layık gören amirlerimize Teşekkür ediyorum. 


Boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sosyal ve Kültürel faaliyetlerele ilgileniyorum, Bilgisayar kullanıyorum, Kişisel gelişim Kitap ve Dergilerini  takip ediyorum. Spor yapamaya çalışıyorum. Milli Eğitim Mevzuatını takip etmek ilgi alanlarım içersindedir.


Gümüşhaneyi takip ediyor musunuz, yardımcı olabiliyormusunuz?

Tabi ki ediyorum. Uzakta olsakta, memleketimize hizmet etmek başlıca görevlerimizden biri, insana daha fazla heyecan veriyor. Elimde imkan ve insiyatif olduğu taktirde  Memleketimini öğrencilerine sunmaya çalışıyorum. Haber 29 Gazetesi vasıtasıyla tüm hemşerilerime sevgi ve selamlarımı gönderiyorum.

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (8)
Samet ÜLKER 11 yıl önce
Kadir bey sizlerle gurur ve onur duyduk, sizlerin çalışmalarını yakinen takip ediyoruz. çalışmalarınız takdire şayan, Başarılarınızın devamını dilerim.
mehmet şahin 11 yıl önce
Öncelikle belirmek isterim ki gerek Gümüşhane'de gerekse diğer yapmış olduğu illerdeki görevini ve o dönemlerdeki eğitimdeki başarıyı öncelikle şahsım adına sonra da memleketimiz adına takdire şayan buluyorum. Ülkemizde sizin gibi eğitim - öğretim aşkıyla tanıp tutuşan vatan evlatlarının varlığı eğitimimizi zirvelere taşıyacağından şüphem yok. Rabbim Başarılarını Daim eylesin.
Mustafa CÖRE 11 yıl önce
Kadir Beyi ben de şahsen tanırım. Kendisi iyi bir iletişim yeteneğine sahip adaletli ve çalışkan bir arkadaşımızdır. Sabırla yıllarca fedakar bir şekilde taşrada görev yaptı.Kendisine başarılar diliyorum.
Nihal Aydin 11 yıl önce
Allah sizin gibi yoneticelerden razı olsun. Herkes sizin gibi işini severek aZimle yapsa,biliyorum hersey daha güzel olacak...Başarılarınızın devamını dilerim...!
hamittosun 11 yıl önce
Kadir kardeşim, dürüst,idealist ve çok çalışkandır.Başarılarının devamını dilerim.
Yücel OLGUN 11 yıl önce
Sevgili müdürümüz Kadir şahin beyle şirin ilçemiz Köşe'de görev yaptığı yıllardan tanışırız, kendisi çok başarılı ve çalışkan bir insandır, inanıyorum ki Köşe'de görev yaptığı yıllarda çocuklarımızın eğitimine büyük katkılarda bulunmuştur. Ben kendisine ilçemize ve eğitime verdiği katkılar için teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum.
samet tuncay 11 yıl önce
kadir bey başarılarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum , çok kaliteli ve saygın bir insansınız, sizinle gurur duyuyorum, sizin dostluğunuzu kazanmak çok güzel... Rabbim yolunu açık etsin.... Başarılarını daim etsin
y.sahin 11 yıl önce
Allahim muaffak kilsin. Allah yardimcin olsun
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:53