banner333

banner309

Eticaret

Gümüşhane'de Taşınan Mezarlar Meclis'de !

Haberimiz ses getirdi. Gümüşhane kamuoyu ve siyasetinin sessiz kaldığı Mastra daki mezar taşıma olayını MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan meclise taşıdı.

Gurbet 12.01.2013, 22:27
Gümüşhane'de Taşınan Mezarlar Meclis'de !

Gümüşhane Mastra Köyünde maden şirketinin ilave yapılacak siyanür havuzu  alanında yer alan köy mezarlığının başka bir alana taşınması 2 ay önce gündeme geldi. Bu duruma tepki gösteren köylüler ile maden şirketi arasında tartışmalar çıkmıştı.İlgili alanda 30 civarında mezar taşınmış 30 kadar daha taşınması için yerleri hazırlanmıştı. Çuval ve poşetlere konularak taşınan içinde yüzyılı aşkın mezarların da bulunduğu mezarlığa  ilişkin konu Haber 29'da daha önce fotoğraflarla gündeme getirilmesine karşın Gümüşhane'de yetkililer konuya sessiz kalmıştı.Kamuoyu vicdanını rahatsız eden konuya beklenen ses Kocaeli MHP milletvekili Lütfi Türkkan tarafından meclis gündemine taşındı.Gazetemize yazılı bilgi veren Türkkan'ın danışmanı konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına mezar alanlarının ranta kurban edilmemesi gerektiğine istinaden  meclis gündemine cevap vermesini istedi. İşte Türkkan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanına verdiği soru önergesi;

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Koza Altın İşletmeleri A.Ş’nin Gümüşhane Demirkaynak (Mastra) Köyü’nde mezarlık alanında yapacağı iddia edilen siyanür havuzunu Çevre ve Şehircilik Bakanı’na sordu.

Türkkan, basında çıkan haberlerde Maden Şirketi’nin köy tüzel kişiliğine ait alanda yapacağı siyanür havuzu için köy mezarlıklarını söktürtmek istediğinin yer aldığını, bunun da köy halkının tepkisini çektiğini soru önergesinde belirtti.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’dan iddiaların doğru olup olmadığının yanıtını ve “Yapılan uygulama mezarlıkların ranta kurban edilmesi anlamına gelmez mi?” Sorusuna yanıt vermesini istedi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim. 10.01.2013

Lütfü TÜRKKAN

Kocaeli Milletvekili

Basında çıkan haberlere göre, Gümüşhane Demirkaynak (Mastra) Köyü’nde siyanürle altın üretimi yapan Koza Altın İşletmeleri A.Ş, köy tüzel kişiliğine ait alanda yapacağı ikinci siyanür havuzu için köy mezarlıklarını söktürtmek istemiş, bu da köy halkının tepkisini çekmiştir.

Köylülere noterden ihtarname çeken Maden Şirketi, köylülerden yakınlarının naaşlarını alıp başka bir yere defnetmelerini ve araziyi boşaltmalarını istemiş, Maden Şirketi’nin yasal yollardan mezarlıkları kaldırması mümkün olmadığından, arazi sahiplerine çeşitli vaatlerle mezarlıkları söktürdüğü iddia edilmiştir.

Bu nedenle;

1- Koza Altın İşletmeleri’nin, Gümüşhane’nin Demirkaynak Köyü’nde ikinci siyanür havuzunu köy mezarlığına kurduğu doğru mudur, eğer doğru ise bu yasalara uygun mudur?

2-Maden Şirketi’nin köylülerden yakınlarının naaşlarını alıp başka bir yere defnetmelerini ve araziyi boşaltmalarını istediği iddiaları doğru mudur?

3-Bu iddialar doğru ise; yapılan uygulama mezarlıkların ranta kurban edilmesi anlamına gelmez mi?

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (2)
MERT YILDIZ 10 yıl önce
Uyu güzel memleketim, uyusun seçilmişi atanmışı.
Bir ilin sınırları içinde mezarını satan varda buna sessiz kalınıyorsa, hamdolsun gerisine.
Abdullah ALKAN(Gölcük) 10 yıl önce
Saygı değer GÜMÜŞHANE Halkı 2 tane vekil gönderdiniz ama boşuna, Sadece başbakanları gibi şov peşindeler. Değerli vekilimiz TÜRKKAN kadar da olamadılar. akp'lilerin işi galiba vatanı satmak ve parçalamak. İnşallah bir gün bunların hesabını Yüce TÜRK Milleti soracaktır.
19
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak 03:44
Güneş 05:22
Öğle 12:32
İkindi 16:23
Akşam 19:33
Yatsı 21:04