banner333

banner309

Gümüşhane'de Tarımsal Üretim Planlaması Masaya Yatırıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tarımsal Üretimin Planlanması Hakkında Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesinin ardından illerde bilgilendirme toplantıları devam ediyor. Bu kapsamda Gümüşhane ve Bayburt İl Müdürlükleri ile taşra birimlerinin katılımıyla Gümüşhane’de toplantı gerçekleştirildi.

Gündem 06.05.2024, 15:42
Gümüşhane'de Tarımsal Üretim Planlaması Masaya Yatırıldı
banner400

AFAD Toplantı Salonunda Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Melikşah Taşkın'ın başkanlığında düzenlenen toplantıya Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç, Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürü Selami Ersen, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile Strateji Geliştirme Başkanlığı konu uzmanları, Tarım Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluş müdürleri, İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri ve ilgili kurum amirleri katıldı.


Toplantıda Gümüşhane ve Bayburt illerinin tarımsal üretim planları masaya yatırılırken sürecin işleyişi hakkında istişarelerde bulunuldu, tarımsal üretim planlamasının uygulama ile ilgili detayları anlatıldı. 

Toplantının açılışını yapan Gümüşhane İl Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç, ilin genel durumu, tarımsal potansiyeli ve planlamaya alınacak projelere ilişkin konuşmalarını gerçekleştirmesinin ardından ilgili konularda Bakanlık konu uzmanları tarafından sunumlar yapıldı.

Toplantıda üretim planlaması kapsamında Gümüşhane’de yapılan çalışmalar gözden geçirilerek Bakanlık yetkililerince planlama süreci detaylı olarak anlatıldı. Soru cevapların ardından toplantı son buldu.

Toplantının ardından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Ülkemizde başta iklim değişikliği ve su kısıtı olmak üzere ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan yaşanan gelişmeler, tarımsal üretimi önemli ölçüde etkilemektedir. Ayrıca artan nüfus ve yoğun kentleşme sonucunda gıdaya olan talep artışı, gıda güvenliği ve doğal kaynaklar üzerinde olan baskıyı arttırmıştır. Bu nedenle kaynakların etkin ve planlı kullanılması zorunlu hale gelmiştir.


Dünyada yaşanan pandemi, gıda arz ve talep dengesini olumsuz etkilemiş, ülkemize komşu bölgelerdeki savaşlar, gıda güvencesi ve güvenliğini temin etmek için tarımsal üretim planlamasının önemini daha da arttırmıştır.

Uzun yıllardır dile getirilen, tüm paydaşların mutabık olduğu devrim niteliğindeki tarımsal üretim planlamasının #ÜretiminÜreticininYüzyılı yaklaşımıyla yola çıktığımız TÜRKİYE YÜZYILINDA hayata geçirilmesi için ilk adımları atıyoruz.

Bu kapsamda Anayasanın 45 inci maddesinde belirtilen “tarımsal üretim planlaması ilkelerine uygun olarak, bitkisel ve hayvansal üretimi artırmak" amacıyla 5488 sayılı Tarım Kanununda yapılan değişiklikle tarımsal üretimin planlanmasında Bakanlığımıza yetki verilmiştir. Tarımsal üretim planlamasının uygulanmasına yönelik “Tarımsal Üretimin Planlanması Yönetmeliği" 14 Eylül 2023'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelik kapsamında bitkisel üretim, hayvansal üretim ve su ürünleri alanlarında üretim planlaması çalışmalarına başlanmıştır. Yerelden merkeze bir yaklaşım ile kurgulanan planlama sürecinde illerdeki tarımsal üretimle ilgili tüm paydaşların temsil edildiği il teknik komiteleri kurulmuştur. Teknik komiteler illerin üretim potansiyeli, belirlenen ülkesel ihtiyaçlar, su varlığını ve iklim değişikliğini gibi kısıtları da dikkate alarak illerdeki ürün desenlerini belirleyerek Bakanlıkta kurulan Tarımsal Üretimin Planlanması Kuruluna ileteceklerdir. Diğer taraftan üretim planlamasını teşvik etmek için tarımsal destekler ve hibe programları, sübvansiyonlu krediler, sözleşmeli üretim gibi uygulamalarda düzenlemeler yapılmaktadır.

Bakanlık Merkez Birimleri ile üretim planlarının uygulayıcısı taşra teşkilatımızın birlikte hareket etmesi planlama sürecinin başarısı için son derece önemli görülmektedir. Bu nedenle bu toplantıların düzenlenerek yerel birimlerin teknik olarak güçlendirilmesi sağlanacaktır.”

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:27
Akşam 20:03
Yatsı 21:52