banner333

banner309

Üstün'den Camiler ve Din Görevlileri Haftası Mesajı

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Güncel 01.10.2013, 13:33 01.10.2013, 13:35
Üstün'den Camiler ve Din Görevlileri Haftası Mesajı
banner400


Üstün, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Yüce dinimiz İslâm; iman edenler arasında sevgi, saygı, kardeşlik ve dayanışma bilincinin gelişmesi için evrensel prensipler getirmiş, bu konuda çeşitli müesseselerin oluşturulmasını öngörmüştür. Bu müesseselerin başında da camilerimiz gelmektedir. 

Dinimizin cami ve cemaate verdiği önemi Peygamberimizin Hicreti esnasında daha Medine’ye varmadan Kûba Mescidi’ni, Medine’ye ulaşınca da ilk iş olarak Mescid-i Nebevî’yi, bizzat çalışarak ve teşvik ederek inşa etmelerinden ve ’’ Mescitler,Allah’a en sevimli olan mekanlardır’’hadis-i şerifleriyle çok net anlamaktayız.

Camiler; edep, terbiye, sevgi, saygı, hak ve hukuk anlayışının kazandırıldığı ilim ve irfan ocaklarıdır. Camilerden aldığımız hikmet ve bilgilerle; hırs, kin, haset, gıybet, iftira gibi her türlü kötü duygu ve düşüncelerden arınmayı, haram ve günahlardan uzak kalmayı öğrenir ve dünya amacımızı yerine getirmeye gayret etmiş oluruz.

Camiler, bulundukları yörenin sosyal hizmet ve ilişkilerinde devamlılığı olan ve çevresini aydınlatan kandillerdir. 

Camiler, her vasıftan insanımızın ayrım yapmadan makam mevki sıralaması yapılmadan insan değerinin tam olarak hissedildiği aynı safta omuz omuza, diz dize durulan en sosyal alanlardır.

Camilerimiz, her gün bizlerin buluşma, konuşma, kaynaşma, bütünleşme, sevinç ve kederlerimizi paylaşma ve manevi huzur mekanlarımızdır.

Gerek camilerimizde, Mescitlerimizde gerek diğer alanlarda görev yapan din görevlilerimizde toplumumuzda öteden beri sözü dinlenir, sayılır, sevilir örnek olarak nitelendirilir insanlardır.

Yapmış oldukları görev gereği mesai mefhumuna bağlı olmadan, haftasonu, bayram tatili, vs hep görev başında bulunan din görevlilerimizin de Evrenin en sosyal alanlarında görev yapma sorumluluğu oldukça ağırdır.

Ecdadımız geçmişten günümüze Camilerimizin yapılması ve korunmasına, din görevlilerimizin toplumumuzda örnek bir konumda tutulmasına hassasiyet göstermiştir. Bizlerde bu hassasiyetimizi ebedi devam ettirecek, camilerimizin ziyneti olacağız.

Bu duygu ve düşüncelerimle Camiler ve Din görevlileri haftasını kutluyor, Ülkemize ve Tüm İslâm âlemine hayırlara vesile olmasını diliyor,selam ve saygılarımı sunuyorum.”


Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:52