banner333

banner309

Türk Kızılayı’ndan Soma’ya Tam Destek

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen trafo patlamasının hemen ardından harekete geçen Türk Kızılayı, bölgedeki 50 kişilik uzman personeliyle madencilerin ailelerinin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Güncel 16.05.2014, 21:40 16.05.2014, 21:42
Türk Kızılayı’ndan Soma’ya Tam Destek
banner400
Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen trafo patlamasının hemen ardından harekete geçen Türk Kızılayı, bölgedeki 50 kişilik uzman personeliyle madencilerin ailelerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Kızılay’ın uzman psikologları ise madencilerin ailelerine ve yakınlarına psikososyal destek veriyor.
Çok sayıda madencinin hayatını kaybettiği Soma’daki patlamada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı ise Ulusal Afet Yönetimi (AFOM), Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi, Manisa Kan Merkezi, Batı Karadeniz Bölge Afet Yönetim Merkezi, Marmara Bölge Afet Yönetim Merkezi, Akdeniz Bölge Afet Yönetim Merkezi, Kuzeydoğu Bölge Afet Yönetim Merkezi, Manisa ve Soma Şubesi’nden bölgeye ulaşan 50 kişilik uzman ekip ve 10 araç ile maden işçilerinin yakınlarının ve arama kurmarma faaliyetleri yürüten ekiplerin ihtiyaçlarını karşılamak için büyük çaba sarf ediyor. Kızılay ekibi tarafından alanda kurulan 5 adet genel hizmet çadırında  kumanya, su, meyve suyu, kek, çorba, ekmek, çay, pide, ayran ve battaniye dağıtımı yapılıyor.

Bölgedeki faaliyetlerine devam eden Kızılay ekibi ayrıca Manisa’nın Kırkağaç ilçesine de otopsi ve diğer hizmetlerin yürütülmesi amacıyla 2 adet genel hizmet çadırının kurulumunu tamamladı. Bölgeye ulaşan mobil mutfak ile seyyar ikram araçları ise kurulum çalışmaları tamamlanınca sıcak yemek dağıtımına başlayacak. 

Genel Başkan Akar, “Çalışmalara iki yönlü destek veriyoruz”

Soma’daki maden ocağında yaşanan olayın haberini alır almaz kurtarma çalışmalarına iki yönlü destek verdiklerini belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Yaralı kurtulup kan ihtiyacı yaşayabilecek insanlarımızın olacağını düşündük ve gereken tedbirlerimizi aldık. Halen arkadaşlarımız teyakkuz halinde bekliyorlar. İkincisi ise lojistik açıdan bir sistem oluşturduk. Olayın yaşandığı bölgede çadırlar kurduk. Mobil mutfağımız bölgedeki yerini aldı. Gece boyunca da Soma merkezindeki hastanenin önündeki ikram araçlarımızdan vatandaşlara sıcak çorba, çay, kumanya dağıtıldı. Yaklaşık 6-7 bin kumanyanın dağıtımı yapıldı. Çay ikramları oldu. Sabaha karşı da çorba dağıtımı başladı. Şu anda da ikramlarımız devam ediyor. Ayrıca madenci yakınları ve olaydan dolayı travma yaşayan diğer insanların psikososyal desteğe ihtiyaç duyduğu için Ankara’dan 20 uzman buraya geldi. Bölgeye uzman personel takviyesi yapmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Psikologlar Görev Başında

Gerek işçi yakınlarının mağduriyetinin giderilmesi, gerekse arama kurtarma görevi yürüten personelin olumsuz koşullar altında çalıştıkları göz önünde bulundurularak, bölgede yürütülen faaliyetlere destek vermek ve yakınlarının kurtarılmasını bekleyen ailelere psikososyal destek vermek amacıyla psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan 20 kişilik ekip ile Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği üyeleri olay yerinde psikososyal destek hizmeti veriyor.

Gelişmeler Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi, Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi ve Türk Kızılayı Şubeleri tarafından takip ediliyor.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:27
Akşam 20:03
Yatsı 21:52