banner333

banner309

Gümüşhane’de Bir Deli Dumrul Hikâyesi; Kazancının Tamamı Harç Olarak İsteniyor

İkisu- Şiran karayolu üzerinde küçük esnaflık yapan Süleyman Ergün, elde ettiği gelirin daha fazlasını harç olarak Karayolları Bölge Müdürlüğüne ödemek zorunda olduğu için dükkânını kapatma noktasına geldi.

Güncel 28.02.2024, 23:12
Gümüşhane’de Bir Deli Dumrul Hikâyesi; Kazancının Tamamı Harç Olarak İsteniyor
banner400

2918 sayılı karayolları trafik kanununa göre belirlenen harç miktarı küçük esnafın boynunu büktü. İddialara göre Karayolları, ülkenin her kesiminde bulunan  dinlenme tesisinden talep ettiği harç miktarını küçük dükkânlardan da talep ediyor.

İkisu- Şiran karayolu üzerinde açtığı küçük dükkânda yoldan geçenlere su, sigara gibi ufak tefek şeyler satan Süleyman Ergün Karayolları tarafından talep edilen harç miktarının kazancından fazla olduğunu ve bu miktarı ödeyemeyeceği için dükkânını kapatmak zorunda olduğunu söyledi.

Gümüşkoza’ya konuşan Ergün mağduriyetini,  “Gelirim 19 bin TL, Karayolları 22 bin TL harç vergisi istiyor. Benim petrolüm, lokantam yok küçük bir bakkal. Köyde nüfus da az olduğu için yoldan geçen insanlar gelip sigara, su alıyor. Çok büyük bir satış yapmıyorum, siftah yapmadığım günler bile oluyor. Maliye benden çok düşük bir vergi alıyor küçük bir işletme olduğum için ama Karayolları büyük dinlenme tesislerinden aldığı vergiyi benden de alıyor. Karayolları beni maddi açıdan çok zorladığı için dükkânımı kapatmak zorundayım. Hangi kuruma gidersem gideyim yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar. Ben orada yoldan geçen, bir şeye ihtiyacı olan insanlara bir nevi hizmet ediyorum.  Bana teşekkür edilmesi gerekirken kazancımdan daha fazlasını harç vergisi olarak geri vermem isteniyor” ifadeleriyle dile getirdi. 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:08
Güneş 05:38
Öğle 12:27
İkindi 16:09
Akşam 19:07
Yatsı 20:31