banner333

banner309

Demokratikleşme'nin Önündeki Prangalar Bir Bir Kırılıyor

Memur-Sen Gümüşhane İl Başkanı Veli aĞAÇ ;"Türkiye, demokrasisi ve özgürlüğü önündeki prangalarından bir bir kurtulmaya devam ediyor" dedi.

Güncel 09.10.2013, 00:16 09.10.2013, 00:19
Demokratikleşme'nin Önündeki Prangalar Bir Bir Kırılıyor
banner400


 

Kamuda başörtü serbestliği ve İlköğretim kurumlarındaki öğrenci andı ile ilgili idari düzenleme gerçekleşti ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Memur-Sen'in öncülük ettiği  başörtüsü özgürlüğü  resmen başladı. Diğer taraftan ilköğretim okullarında öğrencilere her sabah zorla okutulan andımız  kaldırıldı. Türkiye, demokrasisi ve özgürlüğü önündeki prangalarından bir bir kurtulmaya devam ediyor.

Memur-Sen'in 14 Ocak 2013 tarihinde Türkiye genelinde başlattığı ve 12 milyon 300 bin imza  topladığı özgürlük kampanyası meyvesini verdi. Hükümetin demokratikleşme paketi içirsinde yer alan Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliği'nin 5'inci maddesinde değişiklik yapıldı. Kamuda kadın personelin giyimini sınırlandıran ve başörtüsü ile çalışmasını engelleyen ifade ve maddeler yönetmelikten çıkarıldı. Bu değişiklikle beraber, kamuda kadına yönelik uygulanan ayrımcılık sona erdiği gibi kadın- kadın eşitliği de sağlanmış oldu. Böylece kamuda kılık kıyafetle ilgili yeni bir dönem başladı.

Memur-Sen olarak, hükümetin demokrasi paketindeki düzenlemelerini desteklemekle birlikte bazı eksikliklerin de biran önce giderilmesi yönündeki talebimizi yineliyoruz. Bu doğrultuda, kamudaki kılık-kıyafet özgürlüğünün kapsamının genişletilmesi, başörtüsü özgürlüğünden yararlananların kapsamında sınırlama yapılmaması ve erkek kamu görevlileriyle ilgili olarak da takım elbise, kravat zorunluluğunun kaldırılması, saç, sakal, bıyık ve favorinin uzunluğuna, şekline yönelik sınırlamalara son verilmesini bekliyoruz.

Kılık kıyafet düzenlemesinde; "Resmi elbise giymek zorunda olan, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, emniyet mensupları ve yargıda ise hâkim ve savcılar" uygulamanın dışında tutulması ise özgürlük adımının eksik kalmasına neden olmuştur. Demokrasi yolculuğunda her geçen gün emin adımlarla ilerleyen ülkemizin, daha da demokratikleşmesi için resmi elbise giymek zorunda olan kamu çalışanlarına uygulanan başörtüsü dayatmasının ve kamuda çalışan erkeklere yönelik kılık-kıyafet dayatmalarının da sona erdirilmesi gerekiyor. Bu amaçla demokratikleşme paketi kapsamında kılık kıyafet yönetmeliğinde de erkeklere dayatılan kılık kıyafet yasaklarına ve üniformalı kamu çalışanlarına uygulanan başörtüsü yasağına, Memur-Sen olarak son verilmesini ve tüm kamu görevlerine yönelik özgürleştirici adımların atılmasını bekliyoruz ve sivil iteatsizlik eylemimize devam ediyoruz.

 

 Memur-Sen olarak, büyük ve özgür Türkiye ideali için demokratikleşmenin önündeki her türlü engelin kaldırılması için mücadelemiz ve öncülüğümüz bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da devam edecektir.

 

Veli AĞAÇ

Memur-Sen

Gümüşhane  İl Başkanı


Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:50