banner333

banner309

Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan toplantı 4 saat 10 dakika sürdü.

Güncel 21.04.2014, 20:11 21.04.2014, 20:13
Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama
banner400
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan toplantı 4 saat 10 dakika sürdü.
Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları:
DARALTILMIŞ VE DAR BÖLGE SİSTEMİ
- Cumhurbaşkanlığı seçimi gündemimizde yoktu. Bakanlar Kurulu gündemimizde seçim sistemi konusu yoktu. Bildiğiniz gibi demokratikleşme paketini açıklarken Sayın Başbakan muhalefetle birlikte bir öneri getirmişti.
İHM de yüzde 10'luk baraj bütün siyasi partiler için olduğundan hak ihlali olmadığını söylemişti. Üç seçeneğin olduğunu söylemişti Sayın Başbakan. Bunlardan biri şu anki sistem. Diğeri daraltılmış sistem. Bir de bazı ülkelerde dar bölge sistemi vardır. Yani milletvekili sayısı kadar seçim bölgesi. Ne gariptir ki baraj üzerinde konuşanlar bu sistemler üzerinde hiç söz etmediler. Şu anda teşkilatımızda bu sistemlerden ikisi, daraltılmış bölge ve dar bölge, üzerinde çalışma yapılıyor. Bu çalışma bittiğinde karar verilecektir. Bugünkü seçim sistemi değişecekse bunun mutlaka haziran ayına kadar kanunlaşması gerekir. Çünkü Anayasa değişikliğin yapılacak seçimden bir yıl önce kanunlaşması gerektiğini belirtiyor. Bugün Nisan'ın 21'i ise önümüzde topu topu bir aylık bir süre var.

TAKSİM'DE 1 MAYIS KUTLAMASI
- Taksim, bir gösteri alanı değildir. Toplulukların, büyük toplulukların orada sabahtan akşama gösteri yapmasına kesinlikle izin verilmeyecek, ne olursa olsun emniyet kuvvetleri duruma müdahale edecektir. Yasa dışı bir eylem olduğu için bunu tertipleyenler, kanuni bir soruşturmaya maruz kalacaklardır.

YALOVA SEÇİMLERİ

- Yalova'da seçimlerin iptaline ilişkin, "Bu, normal prosedürdür. Şüphesiz bu seçimlere AK Parti çok güçlü şekilde hazırlanacak ve katılacak, iptal edilen bu seçimlerde belediye başkanlıklarını kazanabilmek için bütün gücüyle gayret edecektir.

DiCLE ÜNiVERSİTESİ İDDİLARI

- Bir defa bu hanım 2 dönemdir rektörlük yapıyor zaman zaman bende Diyarbakır'da kendisiyle tanıştım. Tabi biliyorsunuz ki biz kamuda başörtüsünü serbest bıraktık. O hanım da başını örttü ve beni çok mutlu etti. Bu hanım hem dindar biri hem de kendi çevresinde sevilen biri ve takdir edilecek bir davranış. Bizim milletvekilimiz bugün çıkıp yolsuzluk iddialarıyla bu konuyu ortaya atıyor, bence bu arkadaşımızın yaptığı samimiyetsizliktir, neden 2 senedir ortaya çıkarılmadı bu yolsuzluk konusu? Yine bu arkadaşımız bu ithamları az buluyor bir de bu hanımı paralelci olarak lanse etmek bence çok yanlış bir davranıştı. Sayın rektörün bu haksız suçlamalar karşısındaki vakur duruşuna katılıyorum ama bütün bu iddiaların da önce YÖK'te, gerekiyorsa savcılıklarda süratle araştırılmasını ve yasaya aykırı işlemler yapılmışsa Sayın Rektör ya da mahiyetindeki rektör yardımcıları veya bir başkası, bu yapıyla ilgili kanunlarımıza aykırı bir fiil işlemişse mutlaka en ağır cezalara da çarptırılmalıdır.

Kaynak: Haber7

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52